| Allicdata Part #: | 19090252-ND |
| Manufacturer Part#: |
19090252 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Short Description: | LED IND 8MM YELLOW 12V |
| More Detail: | LED Panel Indicator Yellow 12V 17mA Round with F... |
| DataSheet: | 19090252 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Current: | 17mA |
| Features: | -- |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Termination Style: | -- |
| Viewing Angle: | -- |
| Wavelength - Peak: | -- |
| Millicandela Rating: | 1100mcd |
| Lens Style/Size: | Round with Flat Top, 9.50mm |
| Panel Cutout Dimensions: | -- |
| Panel Cutout Shape: | -- |
| Series: | 1909 |
| Voltage: | 12V |
| Ratings: | AC/DC |
| Lens Transparency: | -- |
| Lens Color: | -- |
| Lamp Color: | Yellow |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Type: | LED |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Obsolete |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Panel Indicators and Pilot Lights are electronic visual components that are used to indicate the operational status of an electrical system. The use of Panel Indicators and Pilot Lights are especially important for applications that require high visibility of the operational status of the system, such as for applications used in the industrial, medical, military, aviation and automotive industries.
The working principle of Panel Indicators and Pilot Lights is relatively simple and consists of two components: an illumination source and an indicator element. The illumination source is typically a light-emitting diode (LED), which provides a bright light source that can be clearly seen even in direct sunlight. The indicator element is typically constructed of a light-permeable material, such as an optically clear plastic, which allow for visible indicators when a light source is placed behind it.
The LED is typically driven by an electrical circuit, which can be programmed to provide different levels of illumination depending on the operational status. For example, in industrial applications, an LED may be programmed to flash at a low intensity when a system is in normal operating condition, with a higher intensity when there is a fault. In aviation applications, the intensity may be programmed to increase depending on the altitude or time of day.
Panel Indicators and Pilot Lights are typically used as warning devices, to alert workers or technicians to changes in operational status. For example, in industrial applications, the LEDs can be programmed to provide a visual warning of a fault, alerting the workers to the need for maintenance. In automotive applications, the LEDs can be programmed to provide a warning when the engine needs to be serviced or when the oil level is low. They can also be programmed to provide a warning when a vehicle exceeds a speed limit.
Panel Indicators and Pilot Lights are used in a variety of applications, from industrial to medical and automotive. They provide a highly visible alert to changes in operational status, are relatively low cost, and require minimal wiring and installation. Additionally, they are typically designed to withstand harsh environmental conditions, making them ideal for a wide range of applications across various industries.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1909045 | Phoenix Cont... | 1.75 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS VERT ... |
| 1909830000 | Weidmuller | 5.41 $ | 1000 | VG PG36-K67 |
| 1909783-1 | TE Connectiv... | 0.35 $ | 11400 | WIRE TO BOARD HOUSING 1.2... |
| 1909430 | Phoenix Cont... | 3.87 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1909757 | Phoenix Cont... | 4.56 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 6POS STR ... |
| 1909 | Greenlee Com... | 0.0 $ | 1000 | TOOL FLARING CATV F RG59 |
| 19091250 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED IND 8MM RED 12VLED Pa... |
| 1909825 | Phoenix Cont... | 9.17 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 13POS STR... |
| 1909171 | Phoenix Cont... | 2.65 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS VERT ... |
| 1909922 | Phoenix Cont... | 4.87 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 6POS STR ... |
| MIKROE-1909 | MikroElektro... | 12.85 $ | 7 | BOARD EEPROM 2 CLICKM95M0... |
| 19099-0038 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN SPADE TERM 10-12AWG ... |
| 1909184 | Phoenix Cont... | 2.84 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS VERT... |
| CTX01-19097-R | Eaton | 1.18 $ | 1000 | IND, FP, 87NH, 2PADS, SMT... |
| 1909799 | Phoenix Cont... | 6.99 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 10POS STR... |
| 1909700000 | Weidmuller | 3.35 $ | 1000 | CABLE GLAND IP67 PLASTIC ... |
| 1909168 | Phoenix Cont... | 2.49 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS VERT ... |
| 1909627-2 | TE Connectiv... | 0.32 $ | 1000 | 2.0MM PINHEADER, SMD TYPE... |
| 1909948 | Phoenix Cont... | 6.43 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS STR ... |
| 1909469 | Phoenix Cont... | 6.12 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS STR ... |
| 1909910000 | Weidmuller | 3.19 $ | 1000 | VG M16-1/MS68 |
| 1909730000 | Weidmuller | 4.85 $ | 1000 | VG M40-K67 |
| 70156-1909 | Omron Automa... | 5.54 $ | 1000 | SYSTEM |
| 19099-0032 | Molex Connec... | 0.18 $ | 4489 | CONN SPADE TERM 14-16AWG ... |
| 1909812 | Phoenix Cont... | 9.13 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 12POS STR... |
| 1909820000 | Weidmuller | 3.58 $ | 1000 | VG PG29-K67 |
| 19090352 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED IND 8MM YELLOW 24VLED... |
| 19092355 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED IND 8MM GREEN 24VLED ... |
| 1909029 | Phoenix Cont... | 1.33 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 2POS VERT ... |
| 19090255 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED IND 8MM GREEN 12VLED ... |
| 9015-1909 | Belden Inc. | 181.08 $ | 1000 | SHELF 19" SWINGOUT KEYBOA... |
| 1909920000 | Weidmuller | 11.36 $ | 1000 | CABLE GLAND VG M25-I/MS68... |
| 1909427 | Phoenix Cont... | 3.12 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS STR ... |
| 1909249 | Phoenix Cont... | 3.81 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1909786 | Phoenix Cont... | 6.29 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 9POS STR ... |
| 1909841 | Phoenix Cont... | 11.9 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS STR... |
| 1909838 | Phoenix Cont... | 12.14 $ | 48 | TERM BLOCK PLUG 14POS 90D... |
| 1909401 | Phoenix Cont... | 1.65 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 2POS STR ... |
| 19091252 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED IND 8MM YELLOW 12VLED... |
| PI-1909-LG | Bud Industri... | 7.34 $ | 1000 | BOX ABS GRAY 7.48"L X 3.9... |
LAMP NEON INCAND WHITE PNL MNTNeon Panel...
LED IND LIGHT SS RED 24V WIRE LDLED Pane...
LED IND LIGHT 12V YELLOWLED Panel Indica...
LED GREEN 6V PNL MNTLED Panel Indicator ...
LED IND LIGHT 24V YELLOWLED Panel Indica...
INCAND PANEL INDICATOR GREENIncandescent...
19090252 Datasheet/PDF