| Allicdata Part #: | 19210351-ND |
| Manufacturer Part#: |
19210351 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Short Description: | LED IND 14MM GREEN 24V 20MA |
| More Detail: | LED Panel Indicator Green 24V 20mA Round with Do... |
| DataSheet: | 19210351 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Current: | 20mA |
| Features: | -- |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Termination Style: | -- |
| Viewing Angle: | -- |
| Wavelength - Peak: | -- |
| Millicandela Rating: | 70mcd |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top |
| Panel Cutout Dimensions: | -- |
| Panel Cutout Shape: | -- |
| Series: | 1921 |
| Voltage: | 24V |
| Ratings: | DC |
| Lens Transparency: | -- |
| Lens Color: | -- |
| Lamp Color: | Green |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Type: | LED |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Obsolete |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Panel indicators, pilot lights and other electro-optic products have been commonplace in the industrial arena for more than a century. They are used to provide visual or audible feedback to a variety of industrial applications. The illuminated LED indicators are precision molded components which provide much needed feedback as well as long-term reliability.
A 19210351 panel indicator is a versatile device that can be mounted to a control panel to provide visual indication of a variety of different status conditions. These indicators come in a variety of types, such as push button, pilot light and rectangular indicators. The indicator will generally be mounted into a pre-drilled hole in a control panel, along with a separate switch or relay to provide either switching or continuity when a given status condition is reached.
The working principle of 19210351 panel indicators is simple. When a specific condition or temperature is attained, the indicator will light up in one of two colors; either red or green. The color of the LED indicator is indicative of the pre-defined status of the machine or device it is mounted on. The red LED will indicate an alarm status or a fault condition, while a green LED will indicate a normal operating condition.
In addition to the panel indicator, there are also tactile indicators. Tactile indicators are typically found on HVAC systems, and are used to provide a tactile feedback when certain temperature thresholds are reached. The tactile indicator consists of a small plastic dome that is connected to a switch mechanism. When the dome is pressed, it will depress the switch and cause an audible or visual alarm. This strikes a balance between providing an audible alarm that is safety compliant, yet not intruding on the overall aesthetic of the machine control panel or system.
In today’s modern, technology-driven industry, panel indicators, pilot lights and tactile indicators are essential for providing machine feedback and helping to keep machinery operating in an efficient and safe manner. Emery 19210351 panel indicators provide accurate and reliable indication of various machine conditions, while tactile indicators allow for a balance between providing emergency alarms and maintaining an aesthetically pleasing control panel.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 19216-0003 | Molex Connec... | 0.15 $ | 4079 | CONN INLINE TAP 14-18 AWG... |
| 19216 010200 | Belden Inc. | 1.39 $ | 1000 | CBL 4COND 12AWG EPDM4 Con... |
| 1921719 | Phoenix Cont... | 5.75 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 6POS STR ... |
| 1921 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | CABLE 5COND 10AWG BLACK 1... |
| 855-19212 | B&B Smar... | 0.0 $ | 1000 | IE-MINIMC/TELCO-LFPT, TP-... |
| 19216-0002 | Molex Connec... | 0.19 $ | 359 | CONN INLINE TAP 10-12 AWG... |
| 192104 | Amphenol RF ... | 2.81 $ | 68 | CONN ADAPT FME PLUG TO BN... |
| 192102B | Amphenol RF ... | 1.36 $ | 1000 | FME CR JACK 58C 1.1MM UHF... |
| 854-19213 | B&B Smar... | 0.0 $ | 1000 | IE-MINIMC/TELCO-LFPT MODU... |
| 1921706 | Phoenix Cont... | 5.19 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| BF-1921-000 | Knowles | 1.11 $ | 495 | ACOUSTIC DAMPER RED 2200O... |
| 192129-1 | TE Connectiv... | 10.04 $ | 4189 | CONN SOCKET 4MM 10B1S1/4-... |
| 192109 | Amphenol RF ... | 6.21 $ | 16 | CONN ADAPT FME PLUG TO N ... |
| 19212350 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED IND 14MM RED 24V 20MA... |
| 1921447 | Phoenix Cont... | 3.02 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 6POS VERT ... |
| 19216-0017 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN INLINE 14-18 AWG IDC... |
| 19216-0018 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN INLINE 18-22 AWG IDC... |
| 19215-0013 | Molex Connec... | 0.46 $ | 528 | CONN SPLICE 14-16 TO 18-2... |
| 1921557 | Phoenix Cont... | 1.19 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 2POS 5MM2 ... |
| 19212 | Desco | 0.0 $ | 1000 | MONITOR WORKSTATION MINI ... |
| 1921890 | Phoenix Cont... | 6.18 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 7POS STR ... |
| 854-19212 | B&B Smar... | 0.0 $ | 1000 | IE-MINIMC/TELCO-LFPT MODU... |
| 192105 | Amphenol RF ... | 2.01 $ | 131 | CONN ADAPT FME PLUG TO TN... |
| 19217-11 | American Ele... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH DISCONNECT 100A 60... |
| 1921696 | Phoenix Cont... | 4.03 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS STR ... |
| 19211251 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED IND 14MM GREEN 12V 20... |
| M85049/1921N08A | Amphenol Pcd | 51.37 $ | 13 | CONN BACKSHELL CLAMP SZ 2... |
| 99-113UNC/1921010/TR8 | Everlight El... | 0.12 $ | 1000 | LED WHITE CLEAR 2SMD R/AW... |
| 19213-11 | American Ele... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH DISCONNECT 40A 600... |
| 192103 | Amphenol RF ... | 5.2 $ | 1000 | CONN ADAPT PLUG-PLUG FME ... |
| F05E-192146R | Harwin Inc. | 0.0 $ | 1000 | CONN FPC BOTTOM 19POS 0.5... |
| 1921544 | Phoenix Cont... | 1.18 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 2POS 5MM2 ... |
| 1921382 | Phoenix Cont... | 5.4 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81... |
| 1921900 | Phoenix Cont... | 3.33 $ | 65 | TERM BLOCK PLUG 4POS STR ... |
| 1921625 | Phoenix Cont... | 3.25 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 2POS STR ... |
| 19219 | Desco | 83.73 $ | 21 | MONITOR GROUND HUB US |
| 45-21UNC/1921343/TR8 | Everlight El... | 0.16 $ | 1000 | LED WHITE CLEAR 2SMDWhite... |
| 1921450 | Phoenix Cont... | 2.89 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 6POS VERT ... |
| 192112 | Amphenol RF ... | 9.16 $ | 1000 | CONN ADAPT FME PLUG TO SM... |
LAMP NEON INCAND WHITE PNL MNTNeon Panel...
LED IND LIGHT SS RED 24V WIRE LDLED Pane...
LED IND LIGHT 12V YELLOWLED Panel Indica...
LED GREEN 6V PNL MNTLED Panel Indicator ...
LED IND LIGHT 24V YELLOWLED Panel Indica...
INCAND PANEL INDICATOR GREENIncandescent...
19210351 Datasheet/PDF