| Allicdata Part #: | 2512-473J-ND |
| Manufacturer Part#: |
2512-473J |
| Price: | $ 0.85 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 47UH 310MA 4.2 OHM SMD |
| More Detail: | 47µH Unshielded Inductor 310mA 4.2 Ohm Max 2-SMD,... |
| DataSheet: | 2512-473J Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 750 +: | $ 0.78221 |
Specifications
| DC Resistance (DCR): | 4.2 Ohm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.110" (2.79mm) |
| Size / Dimension: | 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm) |
| Supplier Device Package: | 2-SMD |
| Package / Case: | 2-SMD, J-Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 2.5MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | -- |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | 2512 |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | 233mA |
| Current Rating: | 310mA |
| Tolerance: | ±5% |
| Inductance: | 47µH |
| Material - Core: | Ferrite |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction to 2512-473J
2512-473J is a fixed inductor with axial lead, which is widely used in electronic products to provide continuous current in applications from dc to microwave frequency. It is made from ferrite core and copper coil, which is wound in a plastic mould. It is designed for both general-purpose and high-performance use in low and high current power conversion systems.Application Field of 2512-473J
2512-473J is an ideal choice for applications like power supplies , switch-mode converters, filters, flyback energy storage converters, telecom amplifiers, sensors and signal processing, LED lighting, and switching regulators. It can be used in higher frequency applications than other inductors, providing superior efficiency and low power consumption.Working Principle of 2512-473J
The 2512-473J fixed inductor has an axial leaded structure, with a ferrite core and a copper wire wound in a plastic mould. It works under the principle of induction, which states that an electric current produces an electromagnetic field that exerts a force on the copper wire. This force creates a magnetic field, and the currents induced by the field creates a voltage across the direct current, producing the necessary inductance for the circuit.The copper wire used in the 2512-473J fixed inductors is usually insulated to provide higher efficiency and better safety. This insulation increases the electrical field strength and insulation resistance of the inductors, improving performance under high humidity and temperature conditions.Conclusion
The 2512-473J fixed inductor is a widely used component in electrical and electronic devices. It offers superior performance in applications requiring high frequency, and its axial leaded structure is an easily installable, reliable and versatile choice for applications like power supplies, LED lighting and switching regulators. Its working principle is based on induction, with its copper wire wound in a plastic mould for maximum efficiency and long life.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "2512" Included word is 37
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DK-2512-03/3 | ASSMANN WSW ... | 12.54 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 3MCable... |
| DK-2512-10/3 | ASSMANN WSW ... | 18.82 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 10MCabl... |
| 2512061216Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512R-393J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 39UH 322MA 3.9 ... |
| 2512R-683J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 281MA 5.1 ... |
| 2512-123F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 503MA 1.6 ... |
| MVT-2512 | Altech Corpo... | 10.68 $ | 1000 | PCB TERM VERT TRIPLE LEVE... |
| 2512R-223H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 340MA 3.5 ... |
| 2512R-222G | API Delevan ... | 2.0 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 1A 400 MO... |
| 25123 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | MULTI-PAIR 6COND 22AWG BL... |
| 2512061027Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.02 $ | 1000 | FERRITE BEAD 1206 1LN |
| 2512-683K | API Delevan ... | 0.74 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 281MA 5.1 ... |
| 2512R-183G | API Delevan ... | 2.0 $ | 1000 | FIXED IND 18UH 394MA 2.6 ... |
| 45-2512 | GC Electroni... | 1.67 $ | 1000 | LOW PROFILE SERVICE ADAPT... |
| 2512R-102H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 1.64A 150 M... |
| 2512-333F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 326MA 3.8 ... |
| 2512-3-00-80-00-00-07-0 | Mill-Max Man... | 0.34 $ | 1000 | TERM TURRET DBLTerminal T... |
| 25120/50 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | CABLE 50COND 24AWG BLK SH... |
| 2512067008Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512061528Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.02 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| ASPI-2512-6R8M-T2 | Abracon LLC | 0.29 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 650MA 510... |
| 2512-104J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 260MA 6 O... |
| 2512R-123H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 503MA 1.6 ... |
| 2512R-152H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| DK-2512-02/3 | ASSMANN WSW ... | 11.19 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 2MCable... |
| 2512066018Y1 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512R-822J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 557MA 1.3... |
| 2512R-222H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 1A 400 MO... |
| 2512-152F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| 25122 BK005 | Alpha Wire | 261.06 $ | 4 | MULTI-PAIR 4COND 22AWG BL... |
| 2512061218Z0A4 | Fair-Rite Pr... | 0.06 $ | 1000 | MULTI-LAYER TAPE & REEL |
| 2512-182K | API Delevan ... | 0.74 $ | 1000 | FIXED IND 1.8UH 1.18A 290... |
| 2512R-332J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 734MA 750... |
| 2512R-392J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 3.9UH 702MA 820... |
| 2512069008Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512-152H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| 25129 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | MULTI-PAIR 18C 22AWG BLK ... |
Latest Products
ELJ-PA100KF2
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
PE-1008CQ220JTT
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
L-15W13NGV4E
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
N06DB681K
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
LHL16TB471K
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
LAL03TA8R2K
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
2512-473J Datasheet/PDF