| Allicdata Part #: | 2512-563F-ND |
| Manufacturer Part#: |
2512-563F |
| Price: | $ 2.58 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 56UH 296MA 4.6 OHM SMD |
| More Detail: | 56µH Unshielded Inductor 296mA 4.6 Ohm Max 2-SMD,... |
| DataSheet: | 2512-563F Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 750 +: | $ 2.34644 |
| DC Resistance (DCR): | 4.6 Ohm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.110" (2.79mm) |
| Size / Dimension: | 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm) |
| Supplier Device Package: | 2-SMD |
| Package / Case: | 2-SMD, J-Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 2.5MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | -- |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | 2512 |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | 222mA |
| Current Rating: | 296mA |
| Tolerance: | ±1% |
| Inductance: | 56µH |
| Material - Core: | Ferrite |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed inductors are devices which store electrical energy in the form of magnetic fields when current flows through them. In particular, the 2512-563F is a specific fixed power inductor used for power conversion and regulation. It can be used to help regulate different forms of electrical current, including alternating (AC) and direct current (DC). This helps ensure that a constant, consistent level of output is produced from the power supply or other system.
The 2512-563F is a 3-terminal, surface mount inductor with a high inductance value. It also has a low DC resistance, allowing more of the power to be transferred successfully. It is housed in a 1.2 mm by 2.5 mm package and has a shield for quiet operation. The design minimizes audible noise and prevents EMI interference.
The 2512-563F features a power rating of 2.1 watts and a rated current of 0.77 amps. This makes it ideal for applications that require sustained current. Furthermore, its wide temperature range, from -40 °C to +125°C, makes it an ideal choice for applications in a variety of conditions. Its rated inductance values range from 0.06 mH to 28.2 mH.
The core of the 2512-563F is composed of iron powder mixed with a resin, and the construction type is molded. The core is then wrapped with layers of copper, forming the inductor. The copper wire size used is 0.4x0.2mm and the kind is UL. The insulation is made up of a mix of plastic and epoxy.
When power passes through the 2512-563F, a magnetic field is created that stores energy. This energy is then released as an electrical current when the power is turned off. The inductance created by this current helps promote voltage stability, which is why it is often used in power supplies and other power conversion applications.
Thanks to its small size and low magnetic field strength, the 2512-563F can be used in a wide variety of applications. These include power supplies, DC-DC converters, LED lighting, communication systems, medical devices, instrumentation, and automotive systems. Its high temperature range and low core loss mean it can also be used in high temperature applications without compromising performance.
The 2512-563F is an excellent choice for power conversion and regulation applications. The wide temperature range, low DC resistance, and high inductance values make it a great choice for a variety of applications. The small size, low magnetic field strength, and low core loss ensure it can be used in a variety of conditions without sacrificing performance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DK-2512-03/3 | ASSMANN WSW ... | 12.54 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 3MCable... |
| DK-2512-10/3 | ASSMANN WSW ... | 18.82 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 10MCabl... |
| 2512061216Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512R-393J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 39UH 322MA 3.9 ... |
| 2512R-683J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 281MA 5.1 ... |
| 2512-123F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 503MA 1.6 ... |
| MVT-2512 | Altech Corpo... | 10.68 $ | 1000 | PCB TERM VERT TRIPLE LEVE... |
| 2512R-223H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 340MA 3.5 ... |
| 2512R-222G | API Delevan ... | 2.0 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 1A 400 MO... |
| 25123 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | MULTI-PAIR 6COND 22AWG BL... |
| 2512061027Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.02 $ | 1000 | FERRITE BEAD 1206 1LN |
| 2512-683K | API Delevan ... | 0.74 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 281MA 5.1 ... |
| 2512R-183G | API Delevan ... | 2.0 $ | 1000 | FIXED IND 18UH 394MA 2.6 ... |
| 45-2512 | GC Electroni... | 1.67 $ | 1000 | LOW PROFILE SERVICE ADAPT... |
| 2512R-102H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 1.64A 150 M... |
| 2512-333F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 326MA 3.8 ... |
| 2512-3-00-80-00-00-07-0 | Mill-Max Man... | 0.34 $ | 1000 | TERM TURRET DBLTerminal T... |
| 25120/50 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | CABLE 50COND 24AWG BLK SH... |
| 2512067008Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512061528Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.02 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| ASPI-2512-6R8M-T2 | Abracon LLC | 0.29 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 650MA 510... |
| 2512-104J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 260MA 6 O... |
| 2512R-123H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 503MA 1.6 ... |
| 2512R-152H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| DK-2512-02/3 | ASSMANN WSW ... | 11.19 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 2MCable... |
| 2512066018Y1 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512R-822J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 557MA 1.3... |
| 2512R-222H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 1A 400 MO... |
| 2512-152F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| 25122 BK005 | Alpha Wire | 261.06 $ | 4 | MULTI-PAIR 4COND 22AWG BL... |
| 2512061218Z0A4 | Fair-Rite Pr... | 0.06 $ | 1000 | MULTI-LAYER TAPE & REEL |
| 2512-182K | API Delevan ... | 0.74 $ | 1000 | FIXED IND 1.8UH 1.18A 290... |
| 2512R-332J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 734MA 750... |
| 2512R-392J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 3.9UH 702MA 820... |
| 2512069008Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512-152H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| 25129 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | MULTI-PAIR 18C 22AWG BLK ... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
2512-563F Datasheet/PDF