| Allicdata Part #: | 2512-563J-ND |
| Manufacturer Part#: |
2512-563J |
| Price: | $ 0.85 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 56UH 296MA 4.6 OHM SMD |
| More Detail: | 56µH Unshielded Inductor 296mA 4.6 Ohm Max 2-SMD,... |
| DataSheet: | 2512-563J Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 750 +: | $ 0.78221 |
| DC Resistance (DCR): | 4.6 Ohm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.110" (2.79mm) |
| Size / Dimension: | 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm) |
| Supplier Device Package: | 2-SMD |
| Package / Case: | 2-SMD, J-Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 2.5MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | -- |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | 2512 |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | 222mA |
| Current Rating: | 296mA |
| Tolerance: | ±5% |
| Inductance: | 56µH |
| Material - Core: | Ferrite |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
Fixed inductors are electrical components which are used to store and release energy in an electrical system. 2512-563J is a type of fixed inductor, which is used in many different applications. This article will discuss the 2512-563J application field and working principle.
Application Field
The 2512-563J can be used in a variety of different applications. In terms of power electronics, it is used in various kinds of switching power supplies, DC/DC converters, UPS systems, and inverters. It can also be used in various signal processing and telecommunication circuits, such as radios, televisions, and computers. In terms of automotive applications, the 2512-563J can be used in the ignition and charging systems of automobiles. Finally, the 2512-563J is also used in various kinds of RF and video circuits.
Working Principle
The 2512-563J is a fixed inductor which works by converting electrical energy into magnetic energy. When the 2512-563J is connected to a power source, a current will flow through it. This current generates a magnetic field, which is then stored and released as needed. When the current is released, it flows through an inductor, creating an electromotive force which generates a magnetic field. This field can then be used to transfer power or to create a signal of some kind.
Conclusion
The 2512-563J is a type of fixed inductor which is used for various applications. It converts electrical energy into magnetic energy, which can then be used to transfer power or create a signal. The 2512-563J is used in power electronics, signal processing and telecommunication circuits, automotive applications, and various RF and video circuits.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DK-2512-03/3 | ASSMANN WSW ... | 12.54 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 3MCable... |
| DK-2512-10/3 | ASSMANN WSW ... | 18.82 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 10MCabl... |
| 2512061216Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512R-393J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 39UH 322MA 3.9 ... |
| 2512R-683J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 281MA 5.1 ... |
| 2512-123F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 503MA 1.6 ... |
| MVT-2512 | Altech Corpo... | 10.68 $ | 1000 | PCB TERM VERT TRIPLE LEVE... |
| 2512R-223H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 340MA 3.5 ... |
| 2512R-222G | API Delevan ... | 2.0 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 1A 400 MO... |
| 25123 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | MULTI-PAIR 6COND 22AWG BL... |
| 2512061027Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.02 $ | 1000 | FERRITE BEAD 1206 1LN |
| 2512-683K | API Delevan ... | 0.74 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 281MA 5.1 ... |
| 2512R-183G | API Delevan ... | 2.0 $ | 1000 | FIXED IND 18UH 394MA 2.6 ... |
| 45-2512 | GC Electroni... | 1.67 $ | 1000 | LOW PROFILE SERVICE ADAPT... |
| 2512R-102H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 1.64A 150 M... |
| 2512-333F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 326MA 3.8 ... |
| 2512-3-00-80-00-00-07-0 | Mill-Max Man... | 0.34 $ | 1000 | TERM TURRET DBLTerminal T... |
| 25120/50 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | CABLE 50COND 24AWG BLK SH... |
| 2512067008Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512061528Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.02 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| ASPI-2512-6R8M-T2 | Abracon LLC | 0.29 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 650MA 510... |
| 2512-104J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 260MA 6 O... |
| 2512R-123H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 503MA 1.6 ... |
| 2512R-152H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| DK-2512-02/3 | ASSMANN WSW ... | 11.19 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 2MCable... |
| 2512066018Y1 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512R-822J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 557MA 1.3... |
| 2512R-222H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 1A 400 MO... |
| 2512-152F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| 25122 BK005 | Alpha Wire | 261.06 $ | 4 | MULTI-PAIR 4COND 22AWG BL... |
| 2512061218Z0A4 | Fair-Rite Pr... | 0.06 $ | 1000 | MULTI-LAYER TAPE & REEL |
| 2512-182K | API Delevan ... | 0.74 $ | 1000 | FIXED IND 1.8UH 1.18A 290... |
| 2512R-332J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 734MA 750... |
| 2512R-392J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 3.9UH 702MA 820... |
| 2512069008Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512-152H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| 25129 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | MULTI-PAIR 18C 22AWG BLK ... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
2512-563J Datasheet/PDF