| Allicdata Part #: | 2512-683F-ND |
| Manufacturer Part#: |
2512-683F |
| Price: | $ 2.58 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 68UH 281MA 5.1 OHM SMD |
| More Detail: | 68µH Unshielded Inductor 281mA 5.1 Ohm Max 2-SMD,... |
| DataSheet: | 2512-683F Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 750 +: | $ 2.34644 |
| DC Resistance (DCR): | 5.1 Ohm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.110" (2.79mm) |
| Size / Dimension: | 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm) |
| Supplier Device Package: | 2-SMD |
| Package / Case: | 2-SMD, J-Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 2.5MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | -- |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | 2512 |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | 211mA |
| Current Rating: | 281mA |
| Tolerance: | ±1% |
| Inductance: | 68µH |
| Material - Core: | Ferrite |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Inductors, also known as coils, are electrical components that consist of a wire wound into a coil around a magnetic core. Generally, these components act as impedance components that are used to construct an alternating current circuit. As an important part of the circuit, the quality of the inductor is very important.The 2512-683F fixed inductor is the most common type of inductor used in radio frequency (RF) circuits to provide lower signal losses and higher signal integrity. The 2512-683F fixed inductor is available in various sizes, but they all have the same basic form factor and feature a monolithic construction with self-leveling, soft-molded epoxy. This ensures a consistent and reliable performance of the product.The 2512-683F fixed inductor is designed for high-frequency applications, with an operation frequency range up to 2.5GHz, a power rating of 30W, and an operating temperature range of -40 to +105 °C. In addition, the 2512-683F fixed inductor is rated for a maximum current of 3A, and a minimum inductance of 2.2 microhenries.The working principle of the 2512-683F fixed inductor is based on the Faraday\'s law of inductance, which states that a changing current in a circuit generates a changing magnetic field, and the changing magnetic field induces a voltage within the same circuit. In the case of the 2512-683F fixed inductor, the current changes in the form of alternating current (AC) and the voltage is induced across the inductor in the form of voltage drops over the inductive elements (the windings). This voltage drop is proportional to the rate of change of current, i.e. frequency of the AC voltage.The electrical characteristics of the 2512-683F fixed inductor are quite stable over the full range of frequencies at which it is used. As a result, this component is suitable for use in high-frequency circuits. The low electrical losses and high signal integrity it provides makes it an ideal component for RF circuits.In conclusion, the 2512-683F fixed inductor is an important component in radio frequency circuits. It is designed for high-frequency applications with a wide operation frequency range, low electrical losses, a high power rating, and a wide operating temperature range. Its working principle is based on the Faraday\'s law of inductance, and the electrical characteristics it provides make it ideal for use in high-frequency circuits.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DK-2512-03/3 | ASSMANN WSW ... | 12.54 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 3MCable... |
| DK-2512-10/3 | ASSMANN WSW ... | 18.82 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 10MCabl... |
| 2512061216Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512R-393J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 39UH 322MA 3.9 ... |
| 2512R-683J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 281MA 5.1 ... |
| 2512-123F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 503MA 1.6 ... |
| MVT-2512 | Altech Corpo... | 10.68 $ | 1000 | PCB TERM VERT TRIPLE LEVE... |
| 2512R-223H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 340MA 3.5 ... |
| 2512R-222G | API Delevan ... | 2.0 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 1A 400 MO... |
| 25123 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | MULTI-PAIR 6COND 22AWG BL... |
| 2512061027Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.02 $ | 1000 | FERRITE BEAD 1206 1LN |
| 2512-683K | API Delevan ... | 0.74 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 281MA 5.1 ... |
| 2512R-183G | API Delevan ... | 2.0 $ | 1000 | FIXED IND 18UH 394MA 2.6 ... |
| 45-2512 | GC Electroni... | 1.67 $ | 1000 | LOW PROFILE SERVICE ADAPT... |
| 2512R-102H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 1.64A 150 M... |
| 2512-333F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 326MA 3.8 ... |
| 2512-3-00-80-00-00-07-0 | Mill-Max Man... | 0.34 $ | 1000 | TERM TURRET DBLTerminal T... |
| 25120/50 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | CABLE 50COND 24AWG BLK SH... |
| 2512067008Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512061528Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.02 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| ASPI-2512-6R8M-T2 | Abracon LLC | 0.29 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 650MA 510... |
| 2512-104J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 260MA 6 O... |
| 2512R-123H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 503MA 1.6 ... |
| 2512R-152H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| DK-2512-02/3 | ASSMANN WSW ... | 11.19 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 2MCable... |
| 2512066018Y1 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512R-822J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 557MA 1.3... |
| 2512R-222H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 1A 400 MO... |
| 2512-152F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| 25122 BK005 | Alpha Wire | 261.06 $ | 4 | MULTI-PAIR 4COND 22AWG BL... |
| 2512061218Z0A4 | Fair-Rite Pr... | 0.06 $ | 1000 | MULTI-LAYER TAPE & REEL |
| 2512-182K | API Delevan ... | 0.74 $ | 1000 | FIXED IND 1.8UH 1.18A 290... |
| 2512R-332J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 734MA 750... |
| 2512R-392J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 3.9UH 702MA 820... |
| 2512069008Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512-152H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| 25129 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | MULTI-PAIR 18C 22AWG BLK ... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
2512-683F Datasheet/PDF