| Allicdata Part #: | 2512-683J-ND |
| Manufacturer Part#: |
2512-683J |
| Price: | $ 0.85 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 68UH 281MA 5.1 OHM SMD |
| More Detail: | 68µH Unshielded Inductor 281mA 5.1 Ohm Max 2-SMD,... |
| DataSheet: | 2512-683J Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 750 +: | $ 0.78221 |
| DC Resistance (DCR): | 5.1 Ohm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.110" (2.79mm) |
| Size / Dimension: | 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm) |
| Supplier Device Package: | 2-SMD |
| Package / Case: | 2-SMD, J-Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 2.5MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | -- |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | 2512 |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | 211mA |
| Current Rating: | 281mA |
| Tolerance: | ±5% |
| Inductance: | 68µH |
| Material - Core: | Ferrite |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed inductors are electrical components, which are used mainly to regulate the electrical flow within a given circuit. Within such circuits, the primary purpose of a fixed inductor is to increase the transfer of electric energy. 2512-683J fixed inductor is an industry-grade inductor that has great versatility and efficiency. It is one of the most popular fixed inductors used in many electrical applications.
The 2512-683J fixed inductor is typically encased in a package or a housing made of either tin-plated copper or a selected thermoplastic material. It has a shielded package design which ensures minimal RF interference. It has a great temperature coefficient of 0.04%/deg C, and an operating temperature range from -40 to 125 deg C. The 2512-683J inductor has a wide range of inductance values from 0.8 uH to 10mH. It is sold in tape and reel packaging for automated assembly.
The basic working principle of the 2512-683J fixed inductor is based on Faraday’s law. According to this law, when an alternating current passes through a coil of conducting wire, a magnetic field is induced around the coil, and the magnitude of the field can be changed with the amount of current or the number of turns in the coil. This application of Faraday’s law forms the basis of an inductor which stores and releases energy in the form of a magnetic field.
The 2512-683J fixed inductor has a wide variety of applications in the electronic industry. It is a commonly used device in high frequency circuits to regulate the flow of current. It is also used in DC to DC converters, switch mode power supplies, filter circuits, and telecommunications equipment. It is also used in various motor control applications such as AC and DC motors and fans. In all these applications, the 2512-683J fixed inductor acts as a filter to reduce unwanted noise, as well as provide voltage regulation.
In conclusion, the 2512-683J fixed inductor is an ideal component for a wide range of applications, due to its versatile design and efficient performance. Its shielded package design protects it from RF interference, while its wide range of inductances gives it a great deal of flexibility. With its great temperature coefficient and operating temperature range, it is a valuable component that is easily integrated into many electrical systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DK-2512-03/3 | ASSMANN WSW ... | 12.54 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 3MCable... |
| DK-2512-10/3 | ASSMANN WSW ... | 18.82 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 10MCabl... |
| 2512061216Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512R-393J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 39UH 322MA 3.9 ... |
| 2512R-683J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 281MA 5.1 ... |
| 2512-123F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 503MA 1.6 ... |
| MVT-2512 | Altech Corpo... | 10.68 $ | 1000 | PCB TERM VERT TRIPLE LEVE... |
| 2512R-223H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 340MA 3.5 ... |
| 2512R-222G | API Delevan ... | 2.0 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 1A 400 MO... |
| 25123 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | MULTI-PAIR 6COND 22AWG BL... |
| 2512061027Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.02 $ | 1000 | FERRITE BEAD 1206 1LN |
| 2512-683K | API Delevan ... | 0.74 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 281MA 5.1 ... |
| 2512R-183G | API Delevan ... | 2.0 $ | 1000 | FIXED IND 18UH 394MA 2.6 ... |
| 45-2512 | GC Electroni... | 1.67 $ | 1000 | LOW PROFILE SERVICE ADAPT... |
| 2512R-102H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 1.64A 150 M... |
| 2512-333F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 326MA 3.8 ... |
| 2512-3-00-80-00-00-07-0 | Mill-Max Man... | 0.34 $ | 1000 | TERM TURRET DBLTerminal T... |
| 25120/50 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | CABLE 50COND 24AWG BLK SH... |
| 2512067008Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512061528Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.02 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| ASPI-2512-6R8M-T2 | Abracon LLC | 0.29 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 650MA 510... |
| 2512-104J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 260MA 6 O... |
| 2512R-123H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 503MA 1.6 ... |
| 2512R-152H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| DK-2512-02/3 | ASSMANN WSW ... | 11.19 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 2MCable... |
| 2512066018Y1 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512R-822J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 557MA 1.3... |
| 2512R-222H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 1A 400 MO... |
| 2512-152F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| 25122 BK005 | Alpha Wire | 261.06 $ | 4 | MULTI-PAIR 4COND 22AWG BL... |
| 2512061218Z0A4 | Fair-Rite Pr... | 0.06 $ | 1000 | MULTI-LAYER TAPE & REEL |
| 2512-182K | API Delevan ... | 0.74 $ | 1000 | FIXED IND 1.8UH 1.18A 290... |
| 2512R-332J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 734MA 750... |
| 2512R-392J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 3.9UH 702MA 820... |
| 2512069008Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512-152H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| 25129 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | MULTI-PAIR 18C 22AWG BLK ... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
2512-683J Datasheet/PDF