| Allicdata Part #: | 2512-822K-ND |
| Manufacturer Part#: |
2512-822K |
| Price: | $ 0.74 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 8.2UH 557MA 1.3 OHM |
| More Detail: | 8.2µH Unshielded Inductor 557mA 1.3 Ohm Max 2-SMD... |
| DataSheet: | 2512-822K Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 500 +: | $ 0.66509 |
| DC Resistance (DCR): | 1.3 Ohm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.110" (2.79mm) |
| Size / Dimension: | 0.245" L x 0.095" W (6.22mm x 2.41mm) |
| Supplier Device Package: | 2-SMD |
| Package / Case: | 2-SMD, J-Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | -- |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | 2512 |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | 418mA |
| Current Rating: | 557mA |
| Tolerance: | ±10% |
| Inductance: | 8.2µH |
| Material - Core: | Ferrite |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed inductors are components that are very commonly used in electronic products. The 2512-822k inductor is one type of fixed inductor which plays an important role in modern wireless communication and network applications. In this article, we\'ll be looking at the application fields and working principles of this inductor.
Application Fields of 2512-822K Inductor
The 2512-822K inductor has a wide range of application fields, most of which involve the use of radio frequency (RF) signals. It is used for a variety of different purposes, including signal mixing, power supply filtering, and signal-level modulation. It is also commonly used in consumer cell phone and mobile communication devices, as well as in broadcast and satellite television receivers. In addition, the 2512-822K inductor has been adopted for other electronic devices, such as AC motor drives and audio processing equipment.
Working Principle of 2512-822K Inductor
The working principle of the 2512-822K inductor is based on Faraday\'s law of induction. This law states that a varying magnetic field will induce an electric current in a nearby conductor. The 2512-822K inductor uses the principles of Faraday\'s law to convert an alternating current (AC) signal to a direct current (DC) signal, or vice-versa. This is done by winding a coil of wire with an electrical insulator, known as a core, around a central core made of soft steel. This causes the inductor to act as a transformer, transferring energy between the input andoutput of an AC or DC signal.
The 2512-822K inductor alsohas a number of other features, such as its high frequency stability, wide working temperature range, and low voltage drop. This makes it a popular choice for many RF and electronic applications. For instance, it can be used in radio and TV receivers, portable communication devices, power supplies, and many other types of circuits.
Conclusion
The 2512-822K inductor has a wide range of applications and is an important component in many modern electronic devices. Its working principle is based on Faraday\'s law of induction, and it also features a number of other features, making it an ideal choice for RF and electronic applications. With its wide range of applications, the 2512-822K inductor is here to stay when it comes to electronic products.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DK-2512-03/3 | ASSMANN WSW ... | 12.54 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 3MCable... |
| DK-2512-10/3 | ASSMANN WSW ... | 18.82 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 10MCabl... |
| 2512061216Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512R-393J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 39UH 322MA 3.9 ... |
| 2512R-683J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 281MA 5.1 ... |
| 2512-123F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 503MA 1.6 ... |
| MVT-2512 | Altech Corpo... | 10.68 $ | 1000 | PCB TERM VERT TRIPLE LEVE... |
| 2512R-223H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 340MA 3.5 ... |
| 2512R-222G | API Delevan ... | 2.0 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 1A 400 MO... |
| 25123 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | MULTI-PAIR 6COND 22AWG BL... |
| 2512061027Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.02 $ | 1000 | FERRITE BEAD 1206 1LN |
| 2512-683K | API Delevan ... | 0.74 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 281MA 5.1 ... |
| 2512R-183G | API Delevan ... | 2.0 $ | 1000 | FIXED IND 18UH 394MA 2.6 ... |
| 45-2512 | GC Electroni... | 1.67 $ | 1000 | LOW PROFILE SERVICE ADAPT... |
| 2512R-102H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 1.64A 150 M... |
| 2512-333F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 326MA 3.8 ... |
| 2512-3-00-80-00-00-07-0 | Mill-Max Man... | 0.34 $ | 1000 | TERM TURRET DBLTerminal T... |
| 25120/50 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | CABLE 50COND 24AWG BLK SH... |
| 2512067008Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512061528Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.02 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| ASPI-2512-6R8M-T2 | Abracon LLC | 0.29 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 650MA 510... |
| 2512-104J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 260MA 6 O... |
| 2512R-123H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 503MA 1.6 ... |
| 2512R-152H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| DK-2512-02/3 | ASSMANN WSW ... | 11.19 $ | 1000 | CABLE FIBER OPTIC 2MCable... |
| 2512066018Y1 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512R-822J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 557MA 1.3... |
| 2512R-222H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 1A 400 MO... |
| 2512-152F | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| 25122 BK005 | Alpha Wire | 261.06 $ | 4 | MULTI-PAIR 4COND 22AWG BL... |
| 2512061218Z0A4 | Fair-Rite Pr... | 0.06 $ | 1000 | MULTI-LAYER TAPE & REEL |
| 2512-182K | API Delevan ... | 0.74 $ | 1000 | FIXED IND 1.8UH 1.18A 290... |
| 2512R-332J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 734MA 750... |
| 2512R-392J | API Delevan ... | 0.85 $ | 1000 | FIXED IND 3.9UH 702MA 820... |
| 2512069008Y0 | Fair-Rite Pr... | 0.01 $ | 1000 | MULTI-LAYER CHIP BEAD |
| 2512-152H | API Delevan ... | 1.34 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 1.22A 270... |
| 25129 BK005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | MULTI-PAIR 18C 22AWG BLK ... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
2512-822K Datasheet/PDF