3046279 Connectors, Interconnects |
|
| Allicdata Part #: | 277-15148-ND |
| Manufacturer Part#: |
3046279 |
| Price: | $ 2.98 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | CONN TERM BLK DISCONN 14-26AWG |
| More Detail: | Terminal Block Connector 2 Position Disconnect Red... |
| DataSheet: | 3046279 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 42 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 2.70900 |
| 10 +: | $ 2.63592 |
| 50 +: | $ 2.46330 |
| 100 +: | $ 2.26624 |
| 250 +: | $ 2.09379 |
| 500 +: | $ 1.99529 |
| 1000 +: | $ 1.87211 |
| Voltage - IEC: | 500V |
| Stripping Length: | 9mm |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Fuse Type: | -- |
| Color: | Red |
| Features: | -- |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.14-6mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 14-26 AWG |
| Voltage - UL: | 600V |
| Current - UL: | 16A |
| Series: | CLIPLINE UT |
| Current - IEC: | 20A |
| Termination Style: | Screw |
| Terminal - Width: | 6.2mm |
| Number of Levels: | 1 |
| Number of Positions: | 2 |
| Disconnect Type: | Switch, Knife |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Type: | Disconnect |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks, also known as terminal boards or strips, are devices widely used in electronics to provide a convenient way to connect wires and components together. The block typically consists of two pieces - a base and a cover, which are connected by metal screws. A variety of types of terminal blocks are available, including Din Rail, Channel, Feed-through and PCB terminal blocks. Of these, Din Rail and Channel blocks are the most commonly used in 3046279 application fields.
Din Rail terminal blocks are designed to be installed on a DIN rail. These blocks are ideal for applications with limited space, and can be mounted and connected quickly with the use of a sliding lever. A manufacturer\'s lock mechanism also provides secure connection, making them suitable for automation, industrial control and connection lines.
Channel terminal blocks, also known as screw clamp blocks, are designed to be clipped on the edge of a metal plate or chassis. These blocks are extremely versatile and can handle currents and voltages up to 10A and 250V. This makes them suitable for a range of applications, from prototype building to automation and industrial control. Channel terminal blocks also provide secure connections, with manufacturers providing a variety of accessory options to ensure connections are not disturbed.
Both Din Rail and Channel terminal blocks are suitable for use in a wide range of 3046279 applications, and their working principle is the same. All types of terminal blocks feature two pieces which are connected by screws. The one end or conductor, is inserted into the female terminal, and the other end or male terminal, is connected to a screw or nut. As the screw or nut is tightened, the clamping force is applied, creating a secure connection between the two pieces. For the best results, terminals blocks should be used with compatible manufacturers connectors and accessories.
In conclusion, Din Rail and Channel terminal blocks are an integral part of 3046279 applications, and their versatility and secure connection make them suitable for a wide variety of applications. Their working principle is simple and easy to understand, and using compatible manufacturers accessories is recommended for the best results.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3046151 | Phoenix Cont... | 4.33 $ | 100 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 3046401 | Phoenix Cont... | 5.79 $ | 126 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 3046171 | Phoenix Cont... | 2.58 $ | 86 | CONN TERM BLK DISCONN 10-... |
| 3046499 | Phoenix Cont... | 5.19 $ | 10 | P-FU 6 3X32-EX |
| 3046508 | Phoenix Cont... | 12.31 $ | 1000 | FUSE PLUG BLACK 6.3X32MM |
| 3046143 | Phoenix Cont... | 2.28 $ | 27 | CONN TERM BLK DISCONN 10-... |
| 08-30466-2110G | SL Power Ele... | 14.48 $ | 1000 | COVER FOR CONDOR GPFC110 ... |
| TOM-3046L | PUI Audio, I... | 0.0 $ | 1000 | MIC COND ANALOG OMNI -46D... |
| 08-30466-1041G | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | COVER FOR CONDOR GPC41 PO... |
| 08-30466-0025G | SL Power Ele... | 41.31 $ | 1000 | CHASSIS/COVER FOR CONDOR ... |
| 08-30466-1045 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | CHASSIS/COVER FOR CONDOR ... |
| 08-30466-1075 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | CHASSIS FOR CONDOR GLX75 ... |
| 3046100 | Phoenix Cont... | 7.39 $ | 159 | CONN TERM BLK DISCONN 10-... |
| VEK-F-30460-000 | Knowles | 0.0 $ | 1000 | SENSOR ASSEMBLY100Hz ~ 10... |
| 3046169 | Phoenix Cont... | 2.59 $ | 74 | CONN TERM BLK DISCONN 10-... |
| 3046126 | Phoenix Cont... | 7.21 $ | 32 | CONN TERM BLK DISCONN 10-... |
| 3046207 | Phoenix Cont... | 3.75 $ | 52 | CONN TERM BLK GROUND 10-2... |
| 08-30466-1130G | SL Power Ele... | 23.92 $ | 1000 | COVER FOR CONDOR GPM130/G... |
| XT-3046 | Chemtronics | 0.0 $ | 1000 | SOLDER TIP |
| 3046553 | Phoenix Cont... | 3.05 $ | 12 | CONN TERM BLK DISCONN 12-... |
| 3046834 | Phoenix Cont... | 6.39 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3046498 | Phoenix Cont... | 5.89 $ | 1000 | FUSE 10A 630VAC PLUG |
| 08-30466-1040 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | CHASSIS/COVER FOR CONDOR ... |
| 3046L-1-103 | Bourns Inc. | 10.45 $ | 93 | POT LINEAR POSITIONResist... |
| 3046715 | Phoenix Cont... | 6.34 $ | 43 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3046671 | Phoenix Cont... | 6.71 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3046173 | Phoenix Cont... | 3.19 $ | 13 | CONN TERM BLK DISCONN 10-... |
| 3046145 | Phoenix Cont... | 4.0 $ | 203 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 2-304668-9 | TE Connectiv... | 7.04 $ | 1000 | SPRING |
| M39003/09-3046/TR | Vishay Sprag... | 25.12 $ | 1000 | CAP TANT 68UF 10% 20V AXI... |
| M39003/09-3046 | Vishay Sprag... | 30.92 $ | 1000 | CAP TANT 68UF 10% 20V AXI... |
| 3046304 | Phoenix Cont... | 1.71 $ | 469 | CONN TERM BLK FEED THRU 6... |
| 3046294 | Phoenix Cont... | 1.71 $ | 88 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3046512 | Phoenix Cont... | 10.19 $ | 1000 | P-FU 6 3X32 LED 60-EX |
| 3046L-1-102 | Bourns Inc. | 8.04 $ | 1000 | POT LINEAR POSITIONResist... |
| 3046582 | Phoenix Cont... | 2.17 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONN 12-... |
| 937-SP-3046R-SL | Stewart Conn... | 0.13 $ | 1000 | CONN MOD PLUG 6P4C UNSHIE... |
| 3046773 | Phoenix Cont... | 8.98 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONN 10-... |
| 937-SP-3046R | Stewart Conn... | 0.08 $ | 1000 | CONN MOD PLUG 6P4C UNSHIE... |
| 3046317 | Phoenix Cont... | 1.71 $ | 203 | CONN TERM BLK FEED THRU 6... |
TERM BLK MICRO FEED THRU 8POSTerminal Bl...
CONN TERM BLK FEED THRU 14-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONN 12-26AWGTerminal B...
CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK FEED THRU 2-20 AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONNECT 6-24AWGTerminal...
3046279 Datasheet/PDF