| Allicdata Part #: | 3073270-ND |
| Manufacturer Part#: |
3073270 |
| Price: | $ 3.37 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | CONN TERM BLK DISCONNECT 8-24AWG |
| More Detail: | Terminal Block Connector 2 Position Disconnect Blu... |
| DataSheet: | 3073270 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 50 +: | $ 3.06180 |
| Voltage - IEC: | 500V |
| Stripping Length: | 10mm |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Fuse Type: | -- |
| Color: | Blue |
| Features: | -- |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-10mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 8-24 AWG |
| Voltage - UL: | 300V |
| Current - UL: | 20A |
| Series: | CLIPLINE UT |
| Current - IEC: | 20A |
| Termination Style: | Screw |
| Terminal - Width: | 8.2mm |
| Number of Levels: | 1 |
| Number of Positions: | 2 |
| Disconnect Type: | Switch, Knife |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Type: | Disconnect |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks are a type of electrical connection that make it easier to route wires and can be used in different industries.The 3073270 terminal block is one example of a common type of terminal block. This terminal block accomodates a wide variety of types of wires and is designed for easy assembly and installation.It is also very versatile as it can be used in many industries including aerospace, automotive, telecommunications, industrial automation, and medical.
The 3073270 terminal block does not require any specialist tools to assemble and can be easily configured to suit the particular installation. This is because of its two-part design: a base plate and a channel. The base plate holds the terminal block and wires, while the channel allows wires to be plugged in and out easily. This makes it suitable for applications where frequent changes to the wiring are required, such as testing and prototyping.
The 3073270 terminal block works on the principle of securing the wires in the channel with screws. The terminal block has four guiding grooves along its length that guide wires into the right position for screwing. These grooves help to ensure connections are secure and consistent. Once the wires are in place and screwed in, electrical current can flow between the two points in the circuit. This makes it ideal for applications where it is important to make secure and consistent electrical connections.
The 3073270 terminal block also features a Din Rail mounting option. Din Rails typically run along the side of larger electrical cabinets and provide a convenient way of mounting and routing multiple terminal blocks in one assembly. The 3073270 terminal block can be mounted on the Din Rail for easy installation and rewiring. This makes it suitable for applications that require a large number of terminals to be installed quickly.
In conclusion, the 3073270 terminal block is a versatile and easy to use terminal block. Its two-part design makes it suitable for a wide range of applications, from aerospace to industrial automation. Its Din Rail mounting option also allows for quick installation and rewiring. With its ease of use and secure connections, it is an ideal choice for applications where secure, consistent electrical connections are necessary.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3073267 | Phoenix Cont... | 2.56 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 3073 OR005 | Alpha Wire | 39.72 $ | 1 | HOOK-UP STRND 20AWG ORANG... |
| 3073225 | Phoenix Cont... | 0.81 $ | 1000 | TERM BLK MIDDLE 2POS 5.2M... |
| M39003/09-3073/TR | Vishay Sprag... | 30.84 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 5% 50V AXIA... |
| 3073597 | Phoenix Cont... | 14.16 $ | 1000 | TERM BLK SCREW CLAMP 2POS... |
| M39003/01-3073/TR | Vishay Sprag... | 1.23 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 10% 50V A... |
| 3073 BK001 | Alpha Wire | 175.48 $ | 3 | HOOK-UP STRND 20AWG BLACK... |
| 3073 RD001 | Alpha Wire | 175.48 $ | 4 | HOOK-UP STRND 20AWG RED 1... |
| 3073050 | Phoenix Cont... | 3.81 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONN 10-... |
| 3073319 | Phoenix Cont... | 4.5 $ | 90 | TERM BLK SCREW CLAMP 2POS... |
| 3073186 | Phoenix Cont... | 0.8 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3073539 | Phoenix Cont... | 5.27 $ | 1000 | TERM BLK SCREW CLAMP 1POS... |
| 3073432 | Phoenix Cont... | 10.16 $ | 1000 | TERM BLK SCREW CLAMP 1POS... |
| 307371 | Weidmuller | 1.41 $ | 1000 | WET-M16 BRASS EARTH TAG |
| DFK-30739-000 | Knowles | 22.3 $ | 1000 | SPEAKER SMDReceiver, Bala... |
| 3073759 | Phoenix Cont... | 14.16 $ | 1000 | TERM BLK SCREW CLAMP 1POS... |
| 3073 BR005 | Alpha Wire | 39.72 $ | 4 | HOOK-UP STRND 20AWG BROWN... |
| 3073238 | Phoenix Cont... | 0.81 $ | 1000 | TERM BLK MIDDLE 2POS 5.2M... |
| 3073090000 | Weidmuller | 7.16 $ | 1000 | K51 MOUNTING PLATE AL |
| 3073788 | Phoenix Cont... | 11.33 $ | 1000 | TERM BLK SCREW CLAMP 1POS... |
| 3073 SL001 | Alpha Wire | 182.49 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 20AWG SLATE... |
| 3073 GY005 | Alpha Wire | 39.72 $ | 7 | HOOK-UP STRND 20AWG GRN/Y... |
| 3073607 | Phoenix Cont... | 20.66 $ | 1000 | TERM BLK SCREW CLAMP 2POS... |
| 3073775 | Phoenix Cont... | 20.66 $ | 1000 | TERM BLK SCREW CLAMP 1POS... |
| 3073 OR001 | Alpha Wire | 182.49 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 20AWG ORANG... |
| 3073 SL005 | Alpha Wire | 39.72 $ | 14 | HOOK-UP STRND 20AWG SLATE... |
| 3073584 | Phoenix Cont... | 12.6 $ | 20 | TERM BLK SCREW CLAMP 2POS... |
| 3073# | Pomona Elect... | 7.33 $ | 1000 | ADAPTER B-PLUG/BNC FEMALE... |
| 3073393 | Phoenix Cont... | 5.12 $ | 1000 | TERM BLK SCREW CLAMP 2POS... |
| 3073542 | Phoenix Cont... | 6.62 $ | 1000 | TERM BLK SCREW CLAMP 1POS... |
| 3073500 | Phoenix Cont... | 8.18 $ | 1000 | TERM BLK SCREW CLAMP 1POS... |
| 3073 GR005 | Alpha Wire | 39.72 $ | 7 | HOOK-UP STRND 20AWG GREEN... |
| 3073-48MMX100M | 3M | 7.64 $ | 36 | SCOTCH BOX SEALING TAPE C... |
| 3073018 | Phoenix Cont... | 3.93 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONN 10-... |
| 3073814 | Phoenix Cont... | 16.52 $ | 1000 | TERM BLK SCREW CLAMP 1POS... |
| 3073870 | Phoenix Cont... | 2.53 $ | 50 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 3073953 | Phoenix Cont... | 20.64 $ | 22 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 3073020000 | Weidmuller | 5.05 $ | 1000 | K21 MOUNTING PLATE AL |
| 09-52-3073 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN RECEPT 7POS .156 VER... |
| 3073070000 | Weidmuller | 5.74 $ | 1000 | K41 MOUNTING PLATE AL |
TERM BLK MICRO FEED THRU 8POSTerminal Bl...
CONN TERM BLK FEED THRU 14-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONN 12-26AWGTerminal B...
CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK FEED THRU 2-20 AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONNECT 6-24AWGTerminal...
3073270 Datasheet/PDF