| Allicdata Part #: | 3090-182F-ND |
| Manufacturer Part#: |
3090-182F |
| Price: | $ 7.76 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 1.8UH 245MA 1.25 OHM |
| More Detail: | 1.8µH Unshielded Inductor 245mA 1.25 Ohm Max 2-SM... |
| DataSheet: | 3090-182F Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2000 +: | $ 6.97971 |
Specifications
| DC Resistance (DCR): | 1.25 Ohm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.050" (1.27mm) |
| Size / Dimension: | 0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 85MHz |
| Q @ Freq: | 24 @ 7.9MHz |
| Series: | 3090 |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | -- |
| Current Rating: | 245mA |
| Tolerance: | ±1% |
| Inductance: | 1.8µH |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed Inductors – 3090-182F Application Field and Working Principle
Inductors are valued components in many electronic circuits and are found in a wide range of applications and equipment. The 3090-182F fixed inductor is a component that utilizes high-frequency characteristics to provide inductances ranging from 20μH to 330μH.The 3090-182F a common feature in audio circuits as it is often used as part of a crossover network in a sound system. Its outstanding performance has led to its use in a variety of applications such as AM/FM radio circuits, analog signal processing, amplifier circuits, and digital signal processing.The working principle of a fixed inductor is fairly simple. An electric current creates a magnetic field and the field induces a voltage across the inductor. This voltage then creates a counter-electromotive force that opposes the change in current. The amount of voltage generated in the inductor is proportional to the rate of change of the current, meaning that the current passing through is ‘slowed down’ as it travels through the inductor. This effect is known as ‘inductance’.The 3090-182F fixed inductor is ideally suited for a variety of power supply and LF filter applications. It consists of a series of conductors separated by insulating material, usually in the shape of a coil. This creates an inductance that is stable and reliable under various conditions. It is also able to handle high temperature and high frequencies with no problem.The high frequency characteristics of the 3090-182F fixed inductor also make it an ideal choice for a power supply filter. It is able to efficiently reduce the harmonic current noise common in switching power supplies. This ensures optimized performance and less power consumption from the host device.The 3090-182F fixed inductor is also able to effectively reduce EMI (electromagnetic interference) from external sources. This is due to its high-frequency characteristics, which allow it to reject the external EMI signals. This added protection helps to ensure that the host device can properly function without interference.The 3090-182F fixed inductor is also able to provide excellent protection against common-mode noise. This is due to the inductance created by the series of coils in the core of the inductor. It helps to reduce the common-mode currents associated with this type of noise, allowing for better performance from the host device.In summary, the 3090-182F fixed inductor is an extremely versatile component with a wide range of application fields, making it suitable for many applications. It is able to provide reliable inductance and protection from external EMI sources as well as common-mode noise. This makes it a great choice for audio and power electronics applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "3090" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| M39003/01-3090/T98 | Vishay Sprag... | 5.23 $ | 1000 | CAP TANT 5.6UF 10% 50V AX... |
| 3090TR | Keystone Ele... | 0.6 $ | 1000 | RETAINER COIN CELL 23MM S... |
| 3090-680J | API Delevan ... | 2.62 $ | 1000 | FIXED IND 68NH 690MA 160 ... |
| 3090-271G | API Delevan ... | 5.82 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 615MA 200... |
| M39003/01-3090H | Vishay Sprag... | 6.92 $ | 1000 | CAP TANT 5.6UF 10% 50V AX... |
| 3090-272H | API Delevan ... | 3.88 $ | 1000 | FIXED IND 2.7UH 225MA 1.5... |
| 3090-681K | API Delevan ... | 2.09 $ | 1000 | FIXED IND 680NH 390MA 500... |
| 3090-271J | API Delevan ... | 2.62 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 615MA 200... |
| L2C5-30901211F1900 | LUMILEDS | 9.67 $ | 50 | LUXEON COB GEN 4LED Light... |
| 3090R-121K | API Delevan ... | 2.09 $ | 1000 | FIXED IND 120NH 870MA 100... |
| 3090R-472K | API Delevan ... | 2.09 $ | 1000 | FIXED IND 4.7UH 160MA 3 O... |
| 3090-681F | API Delevan ... | 7.76 $ | 1000 | FIXED IND 680NH 390MA 500... |
| L2C2-30901202E0600 | LUMILEDS | 3.11 $ | 1000 | LED COB 1202 3000K WW 90C... |
| L2C5-30901202E09C0 | LUMILEDS | 3.05 $ | 1000 | LED COB LUXEON WHITE 3000... |
| 3090R-152K | API Delevan ... | 2.09 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 250MA 1.2... |
| 3090R-272G | API Delevan ... | 5.82 $ | 1000 | FIXED IND 2.7UH 225MA 1.5... |
| 3090-222J | API Delevan ... | 2.62 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 240MA 1.3... |
| 3090R-822H | API Delevan ... | 3.88 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 130MA 4.5... |
| 3090-561F | API Delevan ... | 7.76 $ | 1000 | FIXED IND 560NH 410MA 450... |
| 3090R-101F | API Delevan ... | 7.76 $ | 1000 | FIXED IND 100NH 970MA 80 ... |
| L2C5-30901202E06C0 | LUMILEDS | 5.38 $ | 142 | LED COB LUXEON WHITE 3000... |
| L2C5-30901208E15CL | LUMILEDS | 0.0 $ | 1000 | LED COB 3000K 90CRI WHITE... |
| 3090-332K | API Delevan ... | 2.09 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 200MA 1.9... |
| 3090-821J | API Delevan ... | 2.62 $ | 1000 | FIXED IND 820NH 355MA 600... |
| LHC1-3090-1204 | LUMILEDS | 0.0 $ | 1000 | LED COB LUXEON WARM WHITE... |
| L1T2-3090000000000 | LUMILEDS | 1.16 $ | 1000 | LED LUXEON WARM WHITE 300... |
| 22-43-3090 | Molex, LLC | 0.27 $ | 1000 | CONN RCPT ASSY IDT 9POS 2... |
| 3090-102K | API Delevan ... | 2.09 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 330MA 700 M... |
| 3090-222K | API Delevan ... | 2.09 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 240MA 1.3... |
| 3090R-821J | API Delevan ... | 2.62 $ | 1000 | FIXED IND 820NH 355MA 600... |
| L2C2-30901202E0900 | LUMILEDS | 6.94 $ | 97 | LED COB 1202 3000K WW 90C... |
| LHC1-3090-1202CRSP | LUMILEDS | 7.99 $ | 61 | LED COB CRISPWHT WARMWHT ... |
| L2C2-30901208E1500 | LUMILEDS | 17.14 $ | 94 | LED COB 1208 3000K WW 90C... |
| 3090R-821F | API Delevan ... | 7.76 $ | 1000 | FIXED IND 820NH 355MA 600... |
| 3090 | Keystone Ele... | 0.32 $ | 1000 | RETAINER COIN CELL SMD 23... |
| L1T2-3090500001900 | LUMILEDS | 1.2 $ | 1000 | LED LUXEON WARM WHITE 300... |
| JLE-1-0REC4-30908-200 | Sensata-Airp... | 253.81 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3090R-103F | API Delevan ... | 7.76 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 120MA 5 OH... |
| SRH-3090 | Essentra Com... | 0.1 $ | 1000 | RIVET SNAP 0.350" NYLON0.... |
| 3090-151K | API Delevan ... | 2.09 $ | 1000 | FIXED IND 150NH 795MA 120... |
Latest Products
ELJ-PA100KF2
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
PE-1008CQ220JTT
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
L-15W13NGV4E
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
N06DB681K
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
LHL16TB471K
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
LAL03TA8R2K
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
3090-182F Datasheet/PDF