| Allicdata Part #: | A27500-ND |
| Manufacturer Part#: |
320773 |
| Price: | $ 0.34 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Short Description: | CONN RING CIRC 16-22AWG #2 CRIMP |
| More Detail: | Ring Terminal Connector 2 Stud Circular 16-22 AWG ... |
| DataSheet: | 320773 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 2962 |
| 1 +: | $ 0.30240 |
| 10 +: | $ 0.28161 |
| 25 +: | $ 0.25326 |
| 50 +: | $ 0.22516 |
| 100 +: | $ 0.21578 |
| 250 +: | $ 0.19701 |
| 500 +: | $ 0.18763 |
| 1000 +: | $ 0.15479 |
| 2500 +: | $ 0.14072 |
| Termination: | Crimp |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Insulation Diameter: | 0.105" ~ 0.140" (2.67mm ~ 3.56mm) |
| Contact Finish: | Tin |
| Contact Material: | Copper |
| Color: | Red |
| Features: | Serrated Termination |
| Insulation: | Insulated |
| Wire Gauge: | 16-22 AWG |
| Series: | PIDG |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Length - Overall: | 0.669" (16.99mm) |
| Width - Outer Edges: | 0.182" (4.62mm) |
| Thickness: | 0.031" (0.79mm) |
| Stud/Tab Size: | 2 Stud |
| Terminal Type: | Circular |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Ring connectors have been used in many industries since they were first created, and the 320773 is no exception. It can be used in a wide range of applications and is a popular choice for production and other industrial applications.
A ring connector is a metal piece, usually round in shape, with two wires or cables attached to it. When the connector is secured in place, the two cables are securely attached and form a complete electrical circuit. This type of connector is commonly used in a wide range of applications, including industrial and production applications as well as in consumer electronics like routers, switches, and appliances.
The 320773 is designed to be used in applications where two wires or cables need to be securely attached so an electrical circuit can be completed. This ring connector can be used in a number of situations, including for short and long-term wiring connections, repairing defective wires, and even for wire splices. Even though this connector is designed for a wide range of applications, it is especially suitable for industrial and production applications. This is due to its excellent electrical and mechanical properties, as well as its durability and robustness.
The 320773 ring connector is very easy to install, as the two wires can simply be inserted into the ring, and then secured with the supplied nuts and washers. The ring connector is also made of high-grade brass, offering excellent performance and strength at a reasonable price. Additionally, it has a polished zinc finish which prevents oxidation, which is ideal for use in harsh environments.
The working principle of a ring connector is fairly simple. It functions by providing a secure connection between two wires or cables that form an electrical circuit. The two wires must be either the same size or one size larger for this connection to be secured. Then, the two wires can be securely connected by tightening the supplied nuts and washers, which will securely clamp the two wires together and complete the electrical connection. The ring connector also serves to provide added strength and protection against vibration or shock.
The 320773 ring connector is a high-quality solution for industrial and production applications, as it is both robust and reliable. Its excellent electrical and mechanical properties, combined with its easy installation, makes it an ideal choice for any application. Additionally, thanks to its cost-effectiveness, it has become one of the most popular solutions for use in industrial and production applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 320745 | TE Connectiv... | 0.97 $ | 2065 | CONN RING CIRC 6AWG #7/16... |
| 3207813 | Phoenix Cont... | 63.18 $ | 1000 | TERM BLOCK DIN RAIL |
| LELHK11-32070-20-V | Sensata-Airp... | 108.29 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 093444-3207 | Molex, LLC | 1.33 $ | 1000 | 4CCT MLXT RECEP BRWN W LA... |
| 320754 | TE Connectiv... | 6.08 $ | 248 | CONN RING CIRC 2AWG #5/8 ... |
| 3207833 | Phoenix Cont... | 104.48 $ | 1000 | TERM BLOCK DIN RAIL |
| 320755 | TE Connectiv... | 9.18 $ | 768 | CONN RING CIRC 2AWG #3/4 ... |
| 3207664 | Phoenix Cont... | 79.72 $ | 1000 | TMB-CP 2 5/10-C 7000 |
| 3207800 | Phoenix Cont... | 61.53 $ | 1000 | TERM BLOCK DIN RAIL |
| 15-44-3207 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN RECEPT 14POS .100 VE... |
| 320760 | TE Connectiv... | 0.42 $ | 1000 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 320744 | TE Connectiv... | 5.98 $ | 450 | CONN RING CIRC 1/0AWG #5/... |
| 320749 | TE Connectiv... | 0.08 $ | 1000 | CONN SPADE TERM 16-22AWG ... |
| 3207716 | Phoenix Cont... | 3.06 $ | 1000 | TMB-CP 2 5/10 |
| 3207774 | Phoenix Cont... | 56.48 $ | 1000 | TERM BLOCK DIN RAIL |
| 32079 | Wiha | 338.85 $ | 1000 | SCREWDR PHIL/SLOT 30 PACK... |
| 1-320765-1 | TE Connectiv... | 1.98 $ | 732 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 1-320765-0 | TE Connectiv... | 1.99 $ | 562 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 3207820 | Phoenix Cont... | 92.58 $ | 1000 | TERM BLOCK DIN RAIL |
| 320788 | TE Connectiv... | 0.46 $ | 702 | CONN SPLICE 8-18 AWG CRIM... |
| 320741 | TE Connectiv... | 0.94 $ | 1000 | CONN RING CIRC 2AWG #7/16... |
| 320758 | TE Connectiv... | 2.01 $ | 1107 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 320743 | TE Connectiv... | 1.36 $ | 486 | CONN RING CIRC 4AWG #7/16... |
| 320762 | TE Connectiv... | 0.41 $ | 1000 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 3207745 | Phoenix Cont... | 47.96 $ | 1000 | TERM BLOCK DIN RAIL |
| 8-320788-2 | TE Connectiv... | 1.17 $ | 1000 | CONN SPLICE 8-18 AWG CRIM... |
| 320761 | TE Connectiv... | 0.7 $ | 1000 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 3207680 | Phoenix Cont... | 21.85 $ | 1000 | TERM BLOCK DIN RAIL |
| IEGH66-32078-20-V | Sensata-Airp... | 55.1 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3207 | Keystone Ele... | 0.07 $ | 6678 | WASHER FLAT #10 FIBRE |
| 3207651 | Phoenix Cont... | 370.22 $ | 1000 | TMB-CP 2 5/10-C 20000 |
| 320748 | TE Connectiv... | 5.98 $ | 1956 | CONN RING CIRC 1/0AWG #3/... |
| 320763 | TE Connectiv... | 1.81 $ | 1680 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 320765 | TE Connectiv... | 1.23 $ | 3976 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 3207908 | Phoenix Cont... | 11.54 $ | 10 | CONN TERM BLK DISCONN 10-... |
| 3207761 | Phoenix Cont... | 54.76 $ | 1000 | TERM BLOCK DIN RAIL |
| 8-320749-1 | TE Connectiv... | 0.26 $ | 35 | CONN SPADE TERM 16-22AWG ... |
| 3207787 | Phoenix Cont... | 58.17 $ | 1000 | TERM BLOCK DIN RAIL |
| 320764 | TE Connectiv... | 1.81 $ | 2973 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 3207AV | Greenlee Com... | 41.31 $ | 1000 | PUNCH RD 1.500 OD |
CONN RING CIRC 10-12AWG M8 CRIMPRing Ter...
CONN RING CIRC 10-12AWG #3/8Ring Termina...
CONN RING CIRC 16-18AWG #6 CRIMPRing Ter...
CONN RING FLAT 2AWG #3/8 CRIMPRing Termi...
CONN RING D-SHAPE 500-600MCM 5/8Ring Ter...
CONN RING CIRC 2AWG #5/16 CRIMPRing Term...
320773 Datasheet/PDF