| Allicdata Part #: | 277-12529-ND |
| Manufacturer Part#: |
3213957 |
| Price: | $ 7.48 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | CONN TERM BLK DISCONN 12-26AWG |
| More Detail: | Terminal Block Connector 5 Position Disconnect, Fe... |
| DataSheet: | 3213957 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 50 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 6.80400 |
| 10 +: | $ 6.61941 |
| 50 +: | $ 6.18660 |
| 100 +: | $ 5.69167 |
| 250 +: | $ 5.25864 |
| 500 +: | $ 5.01116 |
| 1000 +: | $ 4.70185 |
Specifications
| Voltage - IEC: | -- |
| Stripping Length: | 10mm |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Fuse Type: | -- |
| Color: | Gray |
| Features: | -- |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.14-4mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-26 AWG |
| Voltage - UL: | 300V |
| Current - UL: | 20A |
| Series: | CLIPLINE PTI |
| Current - IEC: | 24A |
| Termination Style: | Push In, Spring |
| Terminal - Width: | 5.2mm |
| Number of Levels: | 3; 1 Grounded |
| Number of Positions: | 5 |
| Disconnect Type: | Switch, Knife |
| Type: | Disconnect, Feed Through, Isolated |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks are powerful electrical connections solutions, which are used in a wide array of applications and can come in many different shapes and sizes. The 3213957 terminal block is a great example of this, and can be used in industrial and commercial applications when powered correctly. In this article I will be discussing the 3213957 terminal block and its application field and working principle.The 3213957 terminal block is designed as a DIN rail-mounting terminal strip and comes with a wide range of features and benefits. The terminal block is made of high-grade plastic and is fitted with two holes near the outside edges of the block. The holes are used to fix the block to the DIN rail. The 3213957 terminal block also has a separate terminal for two sets of connections. This allows for wire connections to be installed quickly and securely.In regards to its application field, the 3213957 terminal block can be used in many different applications, including industrial switchgear, control panels, circuit boards, programmable logic controllers (PLCs), and other electrical systems. The block can also be used for wire routing and junctioning applications, as well as power distribution.The working principle of the 3213957 terminal block is a very simple process. The terminal block is designed to make connections between wires quickly and securely with the use of a special electrical connector. To do this, electrical connectors are used to connect one wire to another. This connection is then secured with the use of special nuts or screws. The 3213957 terminal block also includes a terminal block that can be used to give a power source and may also include a protective cover for added safety.Overall, the 3213957 terminal block is a great solution when it comes to electrical connections. The block is made of quality materials and can be easily installed in any form factor. The block can be used to connect wires quickly and securely, and it offers a range of applications from industrial to commercial settings. The working principle of the 3213957 terminal block is also simple and efficient, allowing users to make secure connections with ease.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "3213" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3213976 | Phoenix Cont... | 0.67 $ | 83 | END COVER |
| 70-3213-0811 | Kester Solde... | 99.13 $ | 1000 | SOLDER PASTE NXG1 NO CLEA... |
| 3213713 | Phoenix Cont... | 3.79 $ | 443 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3213955 | Phoenix Cont... | 6.8 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONN 12-... |
| 3213360 | Phoenix Cont... | 0.95 $ | 1000 | CONN COUPLER PUSH IN 1POS... |
| 3213139 | Phoenix Cont... | 12.72 $ | 1000 | TERM BLK NEMA 2POS BLACK ... |
| 3213972 | Phoenix Cont... | 2.51 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 8... |
| 3213609 | Phoenix Cont... | 5.77 $ | 1000 | GROUND MODULAR TERMINAL B... |
| 3213373 | Phoenix Cont... | 0.95 $ | 1000 | CONN COUPLER PUSH IN 1POS... |
| 3213409 | Phoenix Cont... | 3.27 $ | 1000 | PPC 1 5/S/ 4 |
| 3213345 | Phoenix Cont... | 2.62 $ | 1000 | TERM BLOCK RCPT 3POS STR ... |
| 3213112 | Phoenix Cont... | 1.95 $ | 60 | PLUG IN BRIDGE |
| 3213784 | Phoenix Cont... | 0.8 $ | 1000 | FEED-THROUGH TERMINAL BLO... |
| 3213386 | Phoenix Cont... | 2.09 $ | 1000 | CONN COUPLER PUSH IN 2POS... |
| 3213470 | Phoenix Cont... | 7.47 $ | 1000 | PPC 1 5/S/11 |
| 3213142 | Phoenix Cont... | 44.92 $ | 20 | CONN TERM BLK FEED THRU 3... |
| 3213138 | Phoenix Cont... | 9.23 $ | 42 | PLUG IN BRIDGE |
| 3213X105M | TE Connectiv... | 0.88 $ | 1000 | TRIMMER 1M OHM 0.125W SMD... |
| 3213973 | Phoenix Cont... | 2.54 $ | 1000 | TERM BLK BUS BAR 2POS 8.2... |
| 15-44-3213 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN RECEPT 26POS .100 VE... |
| 3213961 | Phoenix Cont... | 4.89 $ | 6 | CONN TERM BLK DISCONN 12-... |
| 3213X203M | TE Connectiv... | 0.88 $ | 1000 | TRIMMER 20K OHM 0.125W SM... |
| 3213603 | Phoenix Cont... | 3.96 $ | 1000 | GROUND MODULAR TERMINAL B... |
| 3213221 | Phoenix Cont... | 8.86 $ | 1000 | COMPONENT TERMINAL BLOCK ... |
| 3213742 | Phoenix Cont... | 5.94 $ | 50 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3213140 | Phoenix Cont... | 36.39 $ | 10 | CONN TERM BLK FEED THRU 3... |
| 3213483 | Phoenix Cont... | 8.09 $ | 1000 | CONN COUPLER PUSH IN 12PO... |
| 3213124 | Phoenix Cont... | 1.36 $ | 250 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3213958 | Phoenix Cont... | 7.34 $ | 50 | CONN TERM BLK DISCONN 12-... |
| FMAC-0A38-3213 | Schurter Inc... | 273.11 $ | 1000 | LINE FILTER 550VAC 32A CH... |
| 3213X201M | TE Connectiv... | 0.88 $ | 1000 | TRIMMER 200 OHM 0.125W SM... |
| 3213606 | Phoenix Cont... | 4.64 $ | 1000 | CONN TERM BLK GROUND 10-2... |
| LELHPK111-1REC4-32132-200 | Sensata-Airp... | 277.12 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3213X204M | TE Connectiv... | 0.88 $ | 1000 | TRIMMER 200K OHM 0.125W S... |
| 3213250 | Phoenix Cont... | 1.44 $ | 1000 | REDUCING BRIDGE 2POS RED |
| 3213952 | Phoenix Cont... | 1.27 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 91921-32131LF | Amphenol FCI | 0.64 $ | 1000 | CONAN CONN RCPT |
| 3213959 | Phoenix Cont... | 7.49 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| CI-32139-000 | Knowles | 17.86 $ | 54 | SPEAKER 47 OHM TOP PORT 1... |
| 3213601 | Phoenix Cont... | 1.44 $ | 1000 | FEED-THROUGH TERMINAL BLO... |
Latest Products
3248166
TERM BLK MICRO FEED THRU 8POSTerminal Bl...
3005329
CONN TERM BLK FEED THRU 14-26AWGTerminal...
1013700000
CONN TERM BLK DISCONN 12-26AWGTerminal B...
1313360000
CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWGTerminal...
2749880
CONN TERM BLK FEED THRU 2-20 AWGTerminal...
3005138
CONN TERM BLK DISCONNECT 6-24AWGTerminal...
3213957 Datasheet/PDF