| Allicdata Part #: | 277-10217-ND |
| Manufacturer Part#: |
3214322 |
| Price: | $ 16.60 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | CONN TERM BLK DISCONN 10-26AWG |
| More Detail: | Terminal Block Connector 5 Position Disconnect, Fe... |
| DataSheet: | 3214322 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 15 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 15.09480 |
| 10 +: | $ 14.68220 |
| 50 +: | $ 13.72140 |
| 100 +: | $ 12.62370 |
| 250 +: | $ 11.66330 |
| 500 +: | $ 11.11430 |
| Series: | CLIPLINE UT |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Type: | Disconnect, Feed Through, Isolated |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Disconnect Type: | Fuse, Lever |
| Number of Positions: | 5 |
| Number of Levels: | 3; 1 Grounded |
| Terminal - Width: | 6.2mm |
| Termination Style: | Screw |
| Voltage - IEC: | 500V |
| Current - UL: | 16A |
| Voltage - UL: | 300V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 10-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.14-6mm² |
| Features: | LED |
| Color: | Black |
| Fuse Type: | 5mm x 20mm |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Stripping Length: | 9mm |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks are a type of electrical connection system, commonly used in industrial and commercial applications to quickly connect two or more electrical circuits. They are available in a variety of different shapes, sizes and configurations, with the most popular variations including Din Rail Terminal Blocks, Channel Terminal Blocks and Switching Blocks. In this article, we will explore 3214322 application field and working principle of these three Terminal Blocks.
DIN Rail Terminal Blocks:
DIN Rail Terminal Blocks are the most widely used of the Terminal Blocks, and are often referred to as ‘Panel Mount’ or ‘Rail Mount’ Terminal Blocks. They are used to quickly and safely join two or more wires together, through the use of predetermined width and length ‘bridge’ contacts, such as the male and female screw contacts used in common electrical systems. The contacts are held in place by ‘friction-lock’ clips, often referred to as ‘retainer’ clips, which also allow for manual adjustment of the ‘bridge’ contacts. As such, Din Rail Terminal Blocks eliminate the need for soldering or the use of an additional wiring method, making them an optimum choice for those looking for a reliable, cost effective and quick connection solution.
DIN Rail Terminal Blocks are designed for a wide range of low-to-high voltage applications, and their versatility lends itself to a wide variety of uses, including industrial circuits, control panels, and power supplies. As such, Din Rail Terminal Blocks are widely used in the automation, robotics, telecommunications and energy management industries. Additionally, they are electrically safe, though they require maintenance to prevent rust or corrosion from occurring.
Channel Terminal Blocks:
Channel Terminal Blocks are a common type of Terminal Block and are extremely versatile. They allow for the connection of up to three wires, with each connection being firmly secured using the ‘friction-lock’ clip. Unlike Din Rail Terminal Blocks, Channel Terminal Blocks are spring-mounted and rely on the elasticity of the spring to secure the wire in place; the spring creates a very strong, yet easily adjustable connection. As such, these Terminal Blocks are an ideal solution for applications requiring quick and easy adjustments.The versatility of these blocks grants them a wide range of applications. Common uses include: telecommunications, signal and data communications, low-voltage circuits, lighting and energy management. Additionally, they are available in both high-voltage and low-voltage formats and can support a variety of different contacts, such as the terminal screws used in common electrical connections. Channel Terminal Blocks are also designed for a range of other applications, such as the installation of temperature sensors.
Switching Blocks:
Switching Blocks are specialized Terminal Blocks used to quickly change the direction of current within an electrical circuit. Unlike Din Rail or Channel Terminal Blocks, switching blocks require the use of a additional set of contacts to complete the circuit. These contacts are usually larger than those used in Din Rail or Channel Blocks, and are secured to the block via a connecting bolt. Once the contacts are in place, the user is then able to switch the current flow from one direction to the other by simply fastening the corresponding bolt. This makes Switching Blocks an extremely efficient and cost effective solution for the quick and safe switching of current on both industrial and commercial electrical circuits.
Switching Blocks are ideal for applications requiring extremely accurate and reliable switching, such as large scale industrial motors and systems, as well as medical, data communications and aerospace applications. Additionally, this type of Terminal Block is designed to handle a range of currents, up to a maximum of 150 Amperes, and comes in a variety of voltage ratings. This makes them a versatile and powerful solution for both high and low voltage applications.
In conclusion, Terminal Blocks are a reliable and cost effective connecting solution used in a wide variety of applications. While Din Rail and Channel Terminal Blocks are very popular, Switching Blocks are the ideal choice for those looking for a quick and accurate switching connection solution.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3214321 | Phoenix Cont... | 16.6 $ | 100 | CONN TERM BLK DISCONN 10-... |
| 91931-32141LF | Amphenol FCI | 1.81 $ | 1000 | CONN RECPT 41POS 1MM VERT... |
| HM62-3214100MLFTR | TT Electroni... | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 800MA 547 ... |
| 3214X-2-200E | Bourns Inc. | 1.61 $ | 1000 | TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD2... |
| TXR54AB00-3214AI | TE Connectiv... | 49.78 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 32... |
| 3214G-1-500E | Bourns Inc. | 1.22 $ | 1000 | TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD5... |
| 3214G-1-201E | Bourns Inc. | -- | 1000 | TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD... |
| 3214725 | Phoenix Cont... | 4.36 $ | 1000 | TERM BLK PLUG 4POS 3.5MM ... |
| 3214J-1-500E | Bourns Inc. | 1.22 $ | 1000 | TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD5... |
| IEGZX11-32141-15-V | Sensata-Airp... | 56.17 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
| 91931-32141 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN RECPT 41POS 1MM VERT... |
| 91930-32141LF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN RECPT 41POS 1MM VERT... |
| 3214J/2H4P | ebm-papst In... | 74.44 $ | 1000 | FAN AXIAL 92X38MM 24VDC W... |
| TMCM-3214-TMCL | TRINAMIC Mot... | 491.56 $ | 16 | STEPPER DRIVER 6.5A 9-52.... |
| 3214X-2-204E | Bourns Inc. | 1.61 $ | 1000 | TRIMMER 200K OHM 0.25W SM... |
| 3214X-2-500E | Bourns Inc. | 1.61 $ | 1000 | TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD5... |
| 3214X-1-501E | Bourns Inc. | 1.53 $ | 3400 | TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD... |
| 3214J-1-202E | Bourns Inc. | 1.22 $ | 2000 | TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD2... |
| 3214364 | Phoenix Cont... | 10.09 $ | 52 | CONN TERM BLK DISCONN 10-... |
| 3214050 | Phoenix Cont... | 4.03 $ | 1000 | INSTALLATION GROUND TERMI... |
| 3214J-1-101E | Bourns Inc. | 1.22 $ | 500 | TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD... |
| 3214259 | Phoenix Cont... | 4.03 $ | 6222 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3214929 | Phoenix Cont... | 1.64 $ | 1000 | TERM BLK 13.0MM GRAYTERM ... |
| 3214666 | Phoenix Cont... | 1.91 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3214916 | Phoenix Cont... | 1.64 $ | 1000 | TERM BLK 13.0MM GRAYTERM ... |
| 3214466 | Phoenix Cont... | 1.02 $ | 1000 | TERM BLK PLUG 2POS 3.5MM ... |
| 3214W-1-102E | Bourns Inc. | -- | 1250 | TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD1... |
| 3214W-2-101E | Bourns Inc. | 1.55 $ | 1000 | TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD... |
| 3214JH4 | ebm-papst In... | 72.67 $ | 81 | FAN AXIAL 92X38MM 24VDC W... |
| HM62-3214220MLFTR | TT Electroni... | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 560MA 942 ... |
| 3214J-2-203E | Bourns Inc. | 1.27 $ | 1000 | TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD... |
| 15-44-3214 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN RECEPT 28POS .100 VE... |
| 3214W-1-101E | Bourns Inc. | -- | 1500 | TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD... |
| 3214J-1-104E | Bourns Inc. | -- | 1500 | TRIMMER 100K OHM 0.25W SM... |
| 3214G-1-203E | Bourns Inc. | 1.22 $ | 500 | TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD... |
| 3214673 | Phoenix Cont... | 6.87 $ | 1000 | CONN TERM BLK GROUND 14-2... |
| NBF-32142 | Bud Industri... | 204.2 $ | 1000 | BOX ABS/PC GRY 23.62"L X ... |
| 3214479 | Phoenix Cont... | 3.47 $ | 1000 | TERM BLK PLUG 2POS 3.5MM ... |
| 3214JH3 | ebm-papst In... | 75.94 $ | 670 | FAN AXIAL 92X38MM 24VDC W... |
| 3214J-1-503G | Bourns Inc. | 1.16 $ | 1000 | TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD... |
TERM BLK MICRO FEED THRU 8POSTerminal Bl...
CONN TERM BLK FEED THRU 14-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONN 12-26AWGTerminal B...
CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK FEED THRU 2-20 AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONNECT 6-24AWGTerminal...
3214322 Datasheet/PDF