| Allicdata Part #: | 5054481871-ND |
| Manufacturer Part#: |
5054481871 |
| Price: | $ 0.78 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | EMBOSSED PKG FOR 505448 18P BLAC |
| More Detail: | Connector Header Surface Mount, Right Angle 18 pos... |
| DataSheet: | 5054481871 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2000 +: | $ 0.69755 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Insulation Height: | 0.352" (8.95mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 39.4µin (1.00µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | Pick and Place, Solder Retention |
| Overall Contact Length: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating: | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating: | 50VAC/DC |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | 39.4µin (1.00µm) |
| Applications: | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.049" (1.25mm) |
| Number of Positions: | 18 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | -- |
| Series: | Micro-Lock PLUS 505448 |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Contact Length - Mating: | -- |
| Contact Length - Post: | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins are essential elements for establishing connections between circuits. 5054481871 is a rectangular Connectors - Headers, Male Pins designed for use in industrial, automotive, and communicational applications. This article will discuss the application field and working principle of the 5054481871.
The 5054481871 has an optimized design that allows it to be used in a variety of applications. This Connectors - Headers, Male Pins is designed for use in building heating, cooling, ventilation and air conditioning systems, industrial control and monitoring systems, fire alarm and security systems. It is also suitable for use in automotive, communication, and other electronic applications. To meet the strict requirements of these applications, the product is designed and manufactured according to the UL-rated standard of CSA, as well as the IEC/EN 60309-2 standards.
This Connectors - Headers, Male Pins also boast of an improved mechanical strength, providing a secure connection even in harsh environment. The 5054481871 has a smooth surface, preventing dirt and of debris from collecting on its surface. Furthermore, this Connectors - Headers, Male Pins uses gold-plated contacts, enabling it to provide a better electrical connection, as well as higher resistance to corrosion.
The working principle of the 5054481871 is relatively simple. When the Connectors - Headers, Male Pins is connected to its substrate, the connection enables an electrical current to flow from the connector to the other end of the port. On the other hand, when the Connectors - Headers, Male Pins is not connected to its substrate, the electrical current is automatically prevented from flowing from the port. This allows for an efficient and reliable connection between the two points.
In addition, the 5054481871 has an advanced strain relief design, which helps to minimize the mechanical stress on the pins during connection and disconnection. This helps to improve the longevity of the integral housing, making its use more dependable.
In conclusion, the 5054481871 is a well-designed and secure Connectors - Headers, Male Pins for use in various applications. Its optimized design ensures its strength and reliability, while its improved design ensures an efficient electrical connection. Furthermore, its advanced strain relief design reduces the mechanical stress on the pins, allowing the product to maintain its reliability even in harsh environments.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 5054050970 | Molex, LLC | 0.29 $ | 1000 | 1.5 WB SINGLE REC9 Positi... |
| M52-5054545 | Harwin Inc. | 0.0 $ | 1000 | CONNECTOR SOCKET45 Positi... |
| 5054061860 | Molex, LLC | 1.06 $ | 900 | 1.5 WB DUAL ROW REC EMBOS... |
| 5054483871 | Molex, LLC | 1.37 $ | 1000 | EMBOSSED PKG FOR 505448 3... |
| 5054050570 | Molex, LLC | 0.22 $ | 1000 | 1.5 WB SINGLE REC5 Positi... |
| 5054323801 | Molex, LLC | 0.18 $ | 1000 | 1.25 ROBUST W/B DUAL REC ... |
| 5054332671 | Molex, LLC | 0.64 $ | 1000 | EMBOSSED PKG FOR 505433 2... |
| M52-5054045 | Harwin Inc. | 0.0 $ | 1000 | CONNECTOR SOCKET40 Positi... |
| 5054480871 | Molex, LLC | 0.6 $ | 1000 | EMBOSSED PKG FOR 505448 0... |
| 5054320801 | Molex, LLC | 0.26 $ | 19930 | 1.25 ROBUST W/B DUAL REC ... |
| 5054323201 | Molex, LLC | 0.15 $ | 1000 | 1.25 ROBUST W/B DUAL REC ... |
| 50006-5054A | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | 3 ROW VERTICAL HEADER PRE... |
| 5054050670 | Molex, LLC | 0.3 $ | 1000 | 1.5 WB SINGLE REC6 Positi... |
| 5054334081 | Molex, LLC | 0.83 $ | 1000 | EMBS PKG FOR 505433 40P B... |
| 5054483271 | Molex, LLC | 1.2 $ | 1000 | EMBOSSED PKG FOR 505448 3... |
| 50546 | Desco | 14.67 $ | 1000 | CORD, AC POWER, BLACK, 22... |
| 5054061460 | Molex, LLC | 0.74 $ | 1000 | 1.5 WB REC (KAPTON)14 Pos... |
| 50549 | Klein Tools,... | 6.04 $ | 1000 | BLADE FOR CAT. NO. 50506 ... |
| 5054323401 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | 1.25 ROBUST W/B DUAL REC ... |
| M52-5054645 | Harwin Inc. | 0.0 $ | 1000 | CONNECTOR SOCKET46 Positi... |
| 5054333071 | Molex, LLC | 0.7 $ | 1000 | EMBOSSED PKG FOR 505433 3... |
| 5054333471 | Molex, LLC | 0.76 $ | 1000 | EMBOSSED PKG FOR 505433 3... |
| 5054332071 | Molex, LLC | 0.54 $ | 1000 | EMBOSSED PKG FOR 505433 2... |
| 5054321201 | Molex, LLC | 0.09 $ | 1000 | 1.25 ROBUST W/B DUAL REC ... |
| 5054322601 | Molex, LLC | 0.13 $ | 1000 | 1.25 ROBUST W/B DUAL REC ... |
| 5054323601 | Molex, LLC | 0.17 $ | 1000 | 1.25 ROBUST W/B DUAL REC ... |
| 5054051570 | Molex, LLC | 0.39 $ | 1000 | 1.5 WB SINGLE REC15 Posit... |
| M52-5054845 | Harwin Inc. | 0.0 $ | 1000 | CONNECTOR SOCKET48 Positi... |
| 5054C SL001 | Alpha Wire | 0.69 $ | 1000 | CABLE 4COND 20AWG SLATE 1... |
| 5054483671 | Molex, LLC | 1.31 $ | 1000 | EMBOSSED PKG FOR 505448 3... |
| 50545 | Desco | 14.67 $ | 1000 | CORD, AC POWER, BLACK, 22... |
| 5054321001 | Molex, LLC | 0.26 $ | 19220 | 1.25 ROBUST W/B DUAL REC ... |
| 5054334281 | Molex, LLC | 0.99 $ | 1000 | EMBS PKG FOR 505433 42P B... |
| 50006-5054ALF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 3 ROW VERT PR... |
| 5054483471 | Molex, LLC | 1.25 $ | 1000 | EMBOSSED PKG FOR 505448 3... |
| 5054062860 | Molex, LLC | 1.02 $ | 1000 | 1.5 WB REC (KAPTON)28 Pos... |
| 5054333671 | Molex, LLC | 0.79 $ | 1000 | EMBOSSED PKG FOR 505433 3... |
| 5054482871 | Molex, LLC | 1.08 $ | 1000 | EMBOSSED PKG FOR 505448 2... |
| 5054333281 | Molex, LLC | 0.79 $ | 1000 | EMBS PKG FOR 505433 32P B... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
5054481871 Datasheet/PDF