| Allicdata Part #: | 50749603337500-ND |
| Manufacturer Part#: |
50749603337500 |
| Price: | $ 5.06 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Dialight |
| Short Description: | LED PANEL INDICATOR YELLOW 14V |
| More Detail: | LED Panel Indicator Yellow Fresnel 14V Round wit... |
| DataSheet: | 50749603337500 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 80 +: | $ 4.59884 |
| Panel Cutout Shape: | Round |
| Features: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Termination Style: | PC Pin |
| Viewing Angle: | -- |
| Wavelength - Peak: | -- |
| Millicandela Rating: | -- |
| Lens Style/Size: | Round with Flat Top, 7.14mm |
| Panel Cutout Dimensions: | Cartridge-Holder Required |
| Series: | 507 |
| Current: | -- |
| Voltage: | 14V |
| Ratings: | DC |
| Lens Transparency: | Fresnel |
| Lens Color: | Colorless |
| Lamp Color: | Yellow |
| Type: | LED |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
50749603337500 panel indicators, pilot lights are widely used for providing visual indication of a machine\'s status. These indicators are typically mounted on control panels and provide a sign of flashing, steady, or dimming light that lets the user know what specific condition the machine is operating under. The 50749603337500 panel indicator, pilot light is available in a variety of sizes and voltage ranges, allowing the user to pick the perfect panel indicator for their application.
The 50749603337500 panel indicators, pilot lights are designed primarily for indoor use. They are made with a polycarbonate lens to protect against dirt and moisture, and the polycarbonate housing helps with heat dissipation. The LED indicates when voltage is present, so the user can be sure when they are having power issues or when the power is off. The 50749603337500 panel indicators, pilot lights are rated for up to 125 VAC and up to 2A. For easier installation, the connectors are fully insulated and can be directly installed on the PCB. This ensures safe use and easy connection of the LED pilot.
In terms of functioning, the 50749603337500 panel indicators, pilot lights use either a flashing, steady, or dimming light to indicate that the machine is running properly or showing an error. The LED can be programmed to indicate different colors, which make the panel indication simple and easy to read. The flashing mode signals different alert levels, allowing the user to understand the situation more clearly. The dimming mode helps to conserve power and regulate the intensity of the light. The 50749603337500 panel indicators, pilot lights can also be programmed to operate on an adjustable angle, allowing the user to decide the suitable position to place the indicator.
Overall, the 50749603337500 panel indicators, pilot lights are a great choice for any industrial or commercial application that requires a visual indicator. These indicators are easy to install and provide accurate and reliable information. They also offer a range of features that make them suitable for any machine or process. With its range of adjustable features, the 50749603337500 panel indicators, pilot lights provide a great way to monitor and control machines and processes.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 50748-1416ELF | Amphenol FCI | 35.04 $ | 1000 | 561-5JAF-HPC RECEPTACLE |
| 50747613331508 | Dialight | 6.37 $ | 1000 | LED PANEL INDICATOR RED 2... |
| 50745380933630F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL NEON YEL LONG C... |
| 50747593731500F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL IND 10V REDLED ... |
| 50749563335500 | Dialight | 3.48 $ | 1000 | LED PANEL INDICATOR YELLO... |
| 50748603332500 | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL INDICATOR GREEN... |
| 50748573732500F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL IND GRN 3.6V ST... |
| 50747573335500 | Dialight | 2.93 $ | 1000 | LED PANEL INDICATOR RED 5... |
| 50749613337500 | Dialight | 4.73 $ | 1000 | LED PANEL INDICATOR YELLO... |
| 50745381436630F | Dialight | 1.43 $ | 1000 | LED PANEL NEON YEL LONG C... |
| 50748613337500 | Dialight | 5.06 $ | 1000 | LED PANEL INDICATOR GREEN... |
| 50748603732500F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL IND 14V 20MA GR... |
| 50749613335500 | Dialight | 5.06 $ | 1000 | LED PANEL INDICATOR YELLO... |
| 50745381531610F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL NEON RED LONG C... |
| 50749563733500F | Dialight | 3.39 $ | 1000 | LED PANEL IND 3V YELLOWLE... |
| XG4A-5074 | Omron Electr... | 2.9 $ | 29 | CONN PLUG 50POS 3A RT ANG... |
| 50749613333500 | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL IND 28V 20MA YE... |
| 50749603733500 | Dialight | 4.77 $ | 1000 | USE 50749603733500FLED Pa... |
| 50747613735500 | Dialight | 4.77 $ | 1000 | PANEL INDICATORPanel Indi... |
| 50749613733500 | Dialight | 3.26 $ | 1000 | USE 50749613733500FLED Pa... |
| 50745370931640F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL NEON 56K RED ST... |
| 50745370933670F | Dialight | 1.43 $ | 1000 | LED PANEL NEON RED LONG C... |
| 50745370937640F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | NEON PNL INDICATOR CLR 10... |
| 50745381433630F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL NEON YEL LONG C... |
| 50748613332500 | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL IND 28V 20MA GR... |
| M39003/01-5074H | Vishay Sprag... | 1.51 $ | 1000 | CAP TANT 0.47UF 5% 50V AX... |
| 50745371535640F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL NEON WHT LONG C... |
| 50745380933630 | Dialight | 1.34 $ | 1000 | NEON PANEL IND AMBER 110V... |
| 50745371433670 | Dialight | 0.0 $ | 1000 | DATALITE NEON CYLINDER YE... |
| 50747593331500F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL IND 10V 15MA RE... |
| 50748613335500 | Dialight | 5.06 $ | 1000 | LED PANEL INDICATOR GREEN... |
| MB89P637PF-GT-5074 | Cypress Semi... | 11.78 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB OTP 64QF... |
| 50747603731500 | Dialight | 2.7 $ | 1000 | USE 50747603731500FLED Pa... |
| 50747603335500 | Dialight | 2.93 $ | 1000 | LED PANEL INDICATOR RED 1... |
| 50748593332500F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL IND 10V 20MA GR... |
| 50745371431570F | Dialight | 1.43 $ | 1000 | LED PANEL NEON RED LONG C... |
| 50745381535630F | Dialight | 1.43 $ | 1000 | LED PANEL NEON WHT LONG C... |
| 50749-5600E | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN HPC |
| 50745371537640F | Dialight | 3.18 $ | 1000 | LED PANEL NEON CLR LONG C... |
| 50749593733500F | Dialight | 3.73 $ | 1000 | LED PANEL IND 10V YELLOWL... |
LAMP NEON INCAND WHITE PNL MNTNeon Panel...
LED IND LIGHT SS RED 24V WIRE LDLED Pane...
LED IND LIGHT 12V YELLOWLED Panel Indica...
LED GREEN 6V PNL MNTLED Panel Indicator ...
LED IND LIGHT 24V YELLOWLED Panel Indica...
INCAND PANEL INDICATOR GREENIncandescent...
50749603337500 Datasheet/PDF