51742-G0403200AALF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
51742-G0403200AALF-ND
Manufacturer Part#:
51742-G0403200AALF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: V/T REC POWERBLADE
More Detail: N/A
DataSheet: 51742-G0403200AALF datasheet51742-G0403200AALF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: PwrBlade®
Packaging: Tray
Lead Free Status / RoHS Status: --
Part Status: Active
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Connector Usage: --
Connector Type: Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector Style: Blade Power
Number of Positions: 36
Number of Positions Loaded: All
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 4
Number of Columns: --
Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder
Contact Layout, Typical: 32 Signal, 4 Power
Features: Board Lock, Guide Pin
Contact Finish: Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness: 30.0µin (0.76µm)
Color: Black
Current Rating: --
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -20°C ~ 105°C
Voltage Rating: --
Description
BACKPLANE CONNECTORS - SPECIALIZED
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "5174" Included word is 40