| Allicdata Part #: | 54101-T3002LF-ND |
| Manufacturer Part#: |
54101-T3002LF |
| Price: | $ 0.07 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Short Description: | HEADER BERGSTIK STR |
| More Detail: | Connector Header Through Hole 2 position 0.100" (2... |
| DataSheet: | 54101-T3002LF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 5000 +: | $ 0.06199 |
Specifications
| Operating Temperature: | -- |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | -- |
| Features: | -- |
| Overall Contact Length: | 0.538" (13.67mm) |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating: | -- |
| Voltage Rating: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | 100.0µin (2.54µm) |
| Applications: | -- |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | -- |
| Series: | BERGSTIK® |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.318" (8.08mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
- Introduction
- The 54101-T3002LF is a rectangular connector produced by AMPHENOL. It is part of the Rectangular Connectors - Headers, Male Pins family.
- Application Field
- The 54101-T3002LF is ideal for a wide range of applications, such as automation equipment, test and measurement systems, factory automation, and manufacturing or process plants. This rectangular connector features a one piece plastic housing, which with its minimalistic design makes it ideal for applications that require small and lightweight products. Moreover, the low profile design of these connectors allows it to be suited even for higher density applications.Besides, the design of this connector also ensures that external components have minimized exposure to dust and other environmental elements.
- Working Principle
- The 54101-T3002LF rectangular connector has a total of 9 contact pins, arranged in a row. The contact pins are made of brass, with gold plating on the connectors. The plastic housing is a one-piece, flame-retardant design, with a self-aligning latching mechanism.The contact pins consist of both surface mount and through-hole technology (SMT and THT). The surface-mount pins provide reliable data transmission and high signal integrity between devices, while the through-hole pins can provide a mains power connection.The connectors also feature a latching mechanism, which ensures a secure connection. A positive lock, to ensure proper mating, is provided by a self-aligning latching mechanism on the connector.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "5410" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 54102-G0505LF | Amphenol FCI | 0.36 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 54101-T0804LF | Amphenol FCI | 0.08 $ | 1000 | 0.100" HDR THConnector He... |
| 541001 BK005 | Alpha Wire | 85.9 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 10AWG BLACK... |
| 541001 BL005 | Alpha Wire | 85.9 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 10AWG BLUE ... |
| 54101-T08-05 | Amphenol FCI | 0.13 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 54102-T30-04 | Amphenol FCI | 0.25 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 54101-T0502LF | Amphenol FCI | 0.06 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 541001 WH002 | Alpha Wire | 278.85 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 10AWG WHITE... |
| 54102-S30-25 | Amphenol FCI | 1.69 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 54102-T32-05 | Amphenol FCI | 0.19 $ | 1000 | BERGSTIK 0.100" HEADER TH... |
| 54101-S05-00 | Amphenol FCI | 0.01 $ | 1000 | BERGSTRIP 0.100" HEADERCo... |
| 54101-T3005LF | Amphenol FCI | 0.11 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 54102-G05-01 | Amphenol FCI | 0.07 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 54101-T10-06LF | Amphenol FCI | 0.2 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 54104 | Littelfuse I... | 8.03 $ | 1000 | SWITCH TGL SPDT MOM |
| 54101-G08-20 | Amphenol FCI | 0.66 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 541019 VI002 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 10AWG VIOLE... |
| 54101-T10-02 | Amphenol FCI | 0.06 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 54101-T0806LF | Amphenol FCI | 0.14 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 54101-T10-36 | Amphenol FCI | 0.34 $ | 1000 | BERGSTIK 0.100 TH HEADERC... |
| 541001 GR001 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 10AWG GREEN... |
| 54101-T30-06 | Amphenol FCI | 0.06 $ | 1000 | BERGSTIK 0.100 TH HEADERC... |
| 54101-G0814LF | Amphenol FCI | 0.67 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 54102-S0807LF | Amphenol FCI | 0.53 $ | 1000 | BERGSTIK 0.100" HEADERCon... |
| 54101-S08-06LF | Amphenol FCI | 0.16 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 541001 OR001 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 10AWG ORANG... |
| 54102-S0503LF | Amphenol FCI | 0.15 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 54101-G10-06LF | Amphenol FCI | 0.16 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 54102-S0516LF | Amphenol FCI | 0.83 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 54101-G32-00 | Amphenol FCI | 0.01 $ | 1000 | BERGSTRIP 0.100" HEADER T... |
| 54101-S08-09 | Amphenol FCI | 0.15 $ | 1000 | BERGSTIK 0.100 THConnecto... |
| 54109-01 | Littelfuse I... | 9.66 $ | 1000 | SWITCH TGL SPST 2LT RED W... |
| 54102-G08-10 | Amphenol FCI | 0.66 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 5410/3 SL001 | Alpha Wire | 1.39 $ | 1000 | CABLE 3COND 22AWG SHLD 10... |
| 5410-10-130406 | TE Connectiv... | 182.25 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPTRConne... |
| 54101-T05-00 | Amphenol FCI | 0.01 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
| 54101-T30-05 | Amphenol FCI | 0.06 $ | 1000 | BERGSTIK 0.100 TH HEADERC... |
| 5410-00-230010 | TE Connectiv... | 152.22 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPTRConne... |
| 541019 BR001 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 10AWG BROWN... |
| 54102-T10-05 | Amphenol FCI | 0.13 $ | 1000 | HEADER BERGSTIK STRConnec... |
Latest Products
DF3DZ-8P-2V(21)
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
DF3DZ-8P-2V(21)
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
DF3DZ-7P-2V(51)
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
3120-24-0100-99
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
3120-30-0100-99
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
3220-64-0100-99
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
54101-T3002LF Datasheet/PDF