68617-603LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
68617-603LF-ND
Manufacturer Part#:
68617-603LF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 3POS .100" SNG SMD
More Detail: 3 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Su...
DataSheet: 68617-603LF datasheet68617-603LF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: 100.0µin (2.54µm)
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Applications: Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications
Voltage Rating: --
Current Rating: --
Features: Board Lock
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: --
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.310" (7.87mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Mating: Gold or Gold, GXT™
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: --
Number of Rows: 1
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 3
Style: Board to Board
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "6861" Included word is 40