| Allicdata Part #: | 72V3680L7-5PFGI-ND |
| Manufacturer Part#: |
72V3680L7-5PFGI |
| Price: | $ 45.58 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | IDT, Integrated Device Technology Inc |
| Short Description: | IC MEM FIFO 16384X36 128TQFP |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 72V3680L7-5PFGI Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 36 +: | $ 41.44050 |
| Bus Directional: | Uni-Directional |
| Supplier Device Package: | 128-TQFP (14x20) |
| Package / Case: | 128-LQFP |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| FWFT Support: | Yes |
| Retransmit Capability: | Yes |
| Programmable Flags Support: | Yes |
| Expansion Type: | Depth, Width |
| Series: | 72V |
| Current - Supply (Max): | 40mA |
| Voltage - Supply: | 3.15V ~ 3.45V |
| Access Time: | 5ns |
| Data Rate: | 133.3MHz |
| Function: | Synchronous |
| Memory Size: | 576K (16K x 36) |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 72V3680L7-5PFGI is a recovery-free FIFOs memory, which is classified under the Logic - FIFOs Memory category. It has excellent features, such as first-in-first-out (FIFO) buffering, adjustable depth, configurable width, EMI shielding, power saving, low power initialization, and low latency. A FIFO buffer is a type of memory, which stores data in a first-in-first-out manner, allowing for the exchange of data between multiple memory components. The 72V3680L7-5PFGI is a 512Kb frame buffer which provides superior performance and power characteristics. It features dedicated write ports, which allow data to be stored into the buffer from multiple sources at the same time, while dedicated read ports are used to retrieve data from the buffer at different rates.
The 72V3680L7-5PFGI is designed for use in a wide range of applications, such as digital TV, automotive, industrial and medical digital systems, as well as other embedded systems. It is ideal for applications that require low-power operations, as the device can be powered through a low voltage supply of up to 1.8V. The device also offers a range of EMI shielding functions, which help to meet the tight interference requirements in today\'s embedded systems.
The 72V3680L7-5PFGI works by allowing data to be transferred from an input device or memory component to an output device or memory component. Data is loaded into the FIFO buffer from an input port and is then read from the buffer from an output port. This allows data to be transferred at a sustained rate, as the FIFO buffer can store and provide data as long as it has space. Additionally, the device includes an internal logic layer, which allows for adjustable depth, configurable width, and also for efficient power management through low power initialization and a Power-down mode.
The 72V3680L7-5PFGI offers robust performance and reliability, perfect for applications that require reliable data buffering. It is a cost effective solution, with a simple yet configurable design, which can be easily integrated into existing systems. The device is also available in a range of other sizes, including 16Kb and 32Kb, offering the flexibility to meet different system requirements.
Overall, the 72V3680L7-5PFGI is a reliable, cost-effective FIFOs memory, suitable for a variety of use cases. It is an excellent option for applications that require low power operations, while also providing adjustable depth, configurable width, and EMI shielding functions. With its simple yet configurable design, the device can be easily integrated into existing systems, making it a ideal choice for embedded systems that require reliable data buffering.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 72V36110L15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 131KX36 15NS... |
| 72V3613L15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO CLOCK 64X36 15NS ... |
| 72V3660L6PFG | IDT, Integra... | 31.54 $ | 1000 | IC FIFO SYNC II 36BIT 128... |
| 72V3670L6PFG8 | IDT, Integra... | 32.1 $ | 1000 | IC FIFO SS 8192X36 6NS 12... |
| 72V36110L7-5BBGI8 | IDT, Integra... | 65.42 $ | 1000 | IC FIFO 131KX36 7-5NS 144... |
| 72V3632L15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC BIFIFO 512X36X2 15NS 1... |
| 72V3640L15PFI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SS 1024X36 15NS 1... |
| 72V3631L15PFG8 | IDT, Integra... | 18.96 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 512X36 15NS ... |
| 72V36110L6PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 131KX36 6NS ... |
| 72V3640L6PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SS 1024X36 6NS 12... |
| 72V3662L15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 8192X36 15NS 120Q... |
| 72V3656L10PFI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC SYNC FIFO 4096X36 10NS... |
| 72V36100L10PFI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X36 128QFP |
| 72V3670L7-5PFGI8 | IDT, Integra... | 32.1 $ | 1000 | IC FIFO SS 8192X36 7-5NS ... |
| 72V3680L7-5PFGI8 | IDT, Integra... | 36.94 $ | 1000 | IC MEM FIFO 16384X36 128T... |
| 72V3612L15PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X36X2 15NS 120Q... |
| 72V3660L7-5PFGI8 | IDT, Integra... | 23.89 $ | 1000 | IC FIFO SS 4096X36 7-5NS ... |
| 72V3680L7-5BB8 | IDT, Integra... | 35.01 $ | 1000 | IC FIFO SS 16384X36 7-5NS... |
| 72V3624L10PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 512X36 10NS 128QF... |
| 72V3640L15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SS 1024X36 15NS 1... |
| 72V3644L10PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 2048X36 10NS 128Q... |
| 72V3622L10PFG | IDT, Integra... | 22.79 $ | 1000 | IC BIFIFO 256X36X2 10NS 1... |
| 72V36100L15PFI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X36 15NS 128QFP |
| 72V3611L20PQF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 64X36 20NS 1... |
| 72V3663L10PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC SYNCFIFO 4096X36 10NS ... |
| 72V3640L7-5PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SS 1024X36 7-5NS ... |
| 72V3660L10PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SS 4096X36 10NS 1... |
| 72V3660L7-5PFGI | IDT, Integra... | 30.42 $ | 1000 | IC FIFO SS 4096X36 7-5NS ... |
| 72V36100L6PFG8 | IDT, Integra... | 46.72 $ | 1000 | IC FIFO 64X36 6NS 128QFP |
| 72V3640L15PFI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SS 1024X36 15NS 1... |
| 72V3663L15PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC SYNCFIFO 4096X36 15NS ... |
| 72V36100L6PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X36 6NS 128QFP |
| 72V3660L15PFI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SS 4096X36 15NS 1... |
| 72V3660L7-5BB | IDT, Integra... | 29.9 $ | 1000 | IC FIFO SS 4096X36 7-5NS ... |
| 72V3612L12PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X36X2 12NS 120Q... |
| 72V3650L15PFI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SS 2048X36 15NS 1... |
| 72V3632L10PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC BIFIFO 512X36X2 10NS 1... |
| 72V3690L15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SS 32768X36 15NS ... |
| 72V3644L15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 2048X36 15NS 128Q... |
| 72V3673L10PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC SYNCFIFO 8192X36 10NS ... |
IC MEM FIFO 512X9 64-TQFP
IC FIFO 32768X18 LP 10NS 64QFP
IC SYNCFIFO 1024X18X2 128-TQFP
IC FIFO 16384X36 10NS 132QFP
IC FIFO SS 2048X36 7-5NS 128TQFP
IC FIFO SS 32768X36 20NS 64QFP
72V3680L7-5PFGI Datasheet/PDF