| Allicdata Part #: | 82-111-ND |
| Manufacturer Part#: |
733001 |
| Price: | $ 31.79 |
| Product Category: | Soldering, Desoldering, Rework Products |
| Manufacturer: | Multicore |
| Short Description: | 97SC C511 2% .022DIA 22AWG 24SWG |
| More Detail: | Lead Free No-Clean Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.... |
| DataSheet: | 733001 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 212 |
| 1 +: | $ 28.90440 |
| 5 +: | $ 26.49280 |
| 10 +: | $ 22.88030 |
| 25 +: | $ 20.47200 |
| 50 +: | $ 19.26760 |
| 100 +: | $ 18.06350 |
Specifications
| Series: | C511™ |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wire Solder |
| Composition: | Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) |
| Diameter: | 0.022" (0.56mm) |
| Melting Point: | 423°F (217°C) |
| Flux Type: | No-Clean |
| Wire Gauge: | 23 AWG, 24 SWG |
| Process: | Lead Free |
| Form: | Spool, 8.8 oz (250g) |
| Shelf Life: | Not Applicable |
| Shelf Life Start: | -- |
| Shipping Info: | -- |
| Weight: | 0.55 lb (249.48g) |
Related Products
Search Part number : "7330" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| M39003/01-7330/HSD | Vishay Sprag... | 61.7 $ | 1000 | CAP TANT 0.033UF 10% 100V... |
| 733010 | Multicore | 0.0 $ | 1000 | 96SC C511 3C 0.81MM 0.5KG... |
| 73305-112 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN MOD JACK 6P4C R/A UN... |
| 73304 | Wiha | 1.36 $ | 60 | HEX METRIC INSERT BIT 3.0... |
| 73306-121LF | Amphenol FCI | 0.54 $ | 1000 | CONN MOD JACK 4P4C R/A UN... |
| 73305-311LF | Amphenol FCI | 0.69 $ | 1000 | CONN MOD JACK 6P6C R/A UN... |
| 73305-122LF | Amphenol FCI | 0.73 $ | 1000 | CONN MOD JACK 6P4C R/A UN... |
| 73303 | Wiha | 1.36 $ | 1000 | HEX METRIC INSERT BIT 2.5... |
| 73305-111LF | Amphenol FCI | 0.99 $ | 920 | CONN MOD JACK 6P6C R/A UN... |
| 73307 | Wiha | 1.36 $ | 1000 | HEX METRIC INSERT BIT 6.0... |
| 73305-512LF | Amphenol FCI | 1.12 $ | 1000 | CONN MOD JACK 6P4C R/A UN... |
| 73303 GOLD METAL 3/8"X150' | 3M | 24.09 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| M39003/01-7330H | Vishay Sprag... | 61.67 $ | 1000 | CAP TANT 0.033UF 10% 100V... |
| 733002 | Multicore | 50.18 $ | 219 | 97SC C511 2% .032DIA 20AW... |
| 73304-511LF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN MOD JACK 8P8C R/A UN... |
| 733001 | Multicore | 31.79 $ | 212 | 97SC C511 2% .022DIA 22AW... |
| 73304-311LF | Amphenol FCI | 0.7 $ | 1000 | CONN MOD JACK 8P8C R/A UN... |
| 73301 | Wiha | 2.58 $ | 1000 | HEX METRIC INSERT BIT 1.5... |
| 73306-131LF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN MOD JACK 4P4C R/A UN... |
| 733024 | Multicore | 24.62 $ | 1000 | 96SC C400 3C 0.56MM 0.25K... |
| 73305-312LF | Amphenol FCI | 0.92 $ | 1000 | CONN MOD JACK 6P4C R/A UN... |
| 73306-511LF | Amphenol FCI | 1.11 $ | 1000 | CONN MOD JACK 4P4C R/A UN... |
| 73304-111 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN MOD JACK 8P8C R/A UN... |
| 73304-121LF | Amphenol FCI | 0.92 $ | 1000 | CONN MOD JACK 8P8C R/A UN... |
| 73308 BLU 3/8"X150' | 3M | 24.09 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| 7330 | JKL Componen... | 0.39 $ | 1000 | LAMP INCAND T1.75 BI-PIN ... |
| 73306 | Wiha | 1.36 $ | 1000 | HEX METRIC INSERT BIT 5.0... |
| 73301 WHT 3/8"X150' | 3M | 24.09 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| 73302 BK 3/8"X150' | 3M | 24.09 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| 73306 BUCKSKIN 3/8"X150' | 3M | 24.09 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| M39003/01-7330/TR | Vishay Sprag... | 61.67 $ | 1000 | CAP TANT 0.033UF 10% 100V... |
| 733099-5 | TE Connectiv... | 175.09 $ | 1000 | BLADE SLUG |
| 73305-111 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN MOD JACK 6P6C R/A UN... |
| 73304 RED 3/8"X150' | 3M | 24.09 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| 73309 | Wiha | 5.19 $ | 1000 | HEX METRIC INSERT BIT 10.... |
| 73305-121LF | Amphenol FCI | 0.68 $ | 1000 | CONN MOD JACK 6P6C R/A UN... |
| 73305-121 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN MOD JACK 6P6C R/A UN... |
| 73302 | Wiha | 1.36 $ | 1000 | HEX METRIC INSERT BIT 2.0... |
| 73305 SLVR METAL 3/8"X150' | 3M | 24.09 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| 73305-112LF | Amphenol FCI | 0.75 $ | 1000 | CONN MOD JACK 6P4C R/A UN... |
Latest Products
91-6337-9727
SOLDER FLUX-CORED/285 .015" 250GLeaded R...
4866-227G
SOLDER 63/37 NOCLEAN .04DIA .5LBLeaded N...
70-0102-0411
SOLDER PASTE NO CLEAN 600GMLeaded No-Cle...
24-5050-0069
SOLDER FLUX-CORED/44 .125" 1LB SLeaded R...
1747469
LOCTITE HF 250DP 96SCKBP84V 25GLead Free...
SMD291SNL60T4
SN96.5/AG3.0/CU0.5 2-PRT MIX 60GLead Fre...
733001 Datasheet/PDF