| Allicdata Part #: | 7401L1YZQE-ND |
| Manufacturer Part#: |
7401L1YZQE |
| Price: | $ 14.76 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | C&K |
| Short Description: | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V |
| More Detail: | Toggle Switch 4PDT Panel Mount |
| DataSheet: | 7401L1YZQE Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 13.41900 |
| Illumination Type, Color: | -- |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Actuator Material: | Brass, Chrome Plated |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Ingress Protection: | -- |
| Bushing Thread: | 1/4-40 |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 6.35mm Dia |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Illumination Voltage (Nominal): | -- |
| Series: | 7000 |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Actuator Length: | 16.26mm |
| Actuator Type: | Standard Round |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
| Current Rating: | 5A (AC/DC) |
| Switch Function: | On-On |
| Circuit: | 4PDT |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Toggle switches are amongst the most commonly used devices in day to day life, due to their ease of use and ability to switch on or off at a simple flick of their toggle. One such popular toggle switch is the 7401L1YZQE. Here we look at it\'s application field, working principle and the many benefits that it can bring.
Application Field
The 7401L1YZQE is a low-cost two-pole, two-position single-pole toggle switch rated for three amps, which makes it suitable for a wide range of uses. It has a maximum voltage resistance of 250V AC and can be used to control the flow of relatively large currents up to three amps. Its simple, yet sturdy design allows it to be used in commercial, industrial and home applications like low-end appliances, power tools, lift and motor control, lighting, diagnostics and safety systems, alarm circuits, machine tools, and motors.
Working Principle
The working principle of the 7401L1YZQE is quite simple. It works on the principle of mechanical switching, meaning that the toggle switch is connected to two separate electrical connections (inputs and outputs). When the toggle switch is moved from one position to the other, a spring-loaded contact causes the flow of current to be shifted from one connection to the other, thereby controlling the current flow. This is possible thanks to the two separate terminals for both inputs and outputs, which are connected to their respective mechanical or electrical connections through the use of either soldered joints or bolted connections.
Benefits
The 7401L1YZQE offers many benefits over other types of switches. One of the major advantages of a toggle switch is that it provides a simple and effective way to switch on or off a power source without having to constantly hold down a single button or lever. It also has a much longer life span compared to regular buttons or levers due to its design and the fact that it is not subject to wear and tear in the same way. In addition, toggle switches are much easier to use due to their larger size and more prominent mechanical design.
Toggle switches are also very versatile, allowing for both on/off and momentary applications. This means that the switch can be set to stay in either the "on" or "off" position, or it can be alternatively set to turn on and off with each press. This makes it ideal for different types of applications, from controlling the flow of electricity to a tool or machine to controlling the various settings on an appliance.
Finally, toggle switches tend to be much cheaper than other types of switches, making them ideal for those on a limited budget. The 7401L1YZQE is particularly budget-friendly, as it offers great value for money. Its low cost and long life span make it an excellent choice for those looking for a switch that is both reliable and cost-effective.
In conclusion, the 7401L1YZQE is a great choice for those looking for a simple, reliable and cost-effective toggle switch. Its application field is wide, ranging from low-end appliances to motors and its working principle is simple, making it easy to use. Furthermore, its low cost and long life span make it an ideal choice for those on a limited budget. All these factors make the 7401L1YZQE a great choice for those looking for a toggle switch.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74016-18-85PX | TE Connectiv... | 482.76 $ | 1000 | PLUG ASSY |
| 7401MD9AV2ME | C&K | 7.91 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401SCWZBE | C&K | 14.89 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA ... |
| 7401P3DAV2BE | C&K | 14.89 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA ... |
| 7401SYW4BE | C&K | 16.44 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA ... |
| 7401J11WQE22 | C&K | 17.3 $ | 1000 | SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120... |
| 7401MD9AV2BE | C&K | 14.33 $ | 14 | SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA ... |
| 7401SPY1W1BE | C&K | 14.81 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA ... |
| 7401SD9V2QE | C&K | 16.29 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401L1PD9AV2QE | C&K | 16.37 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 74018-8-7P | TE Connectiv... | 250.78 $ | 1000 | RECP ASSY |
| 7401K9CGE | C&K | 14.87 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401P3D9WQE | C&K | 15.55 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401P3Y4ZGE | C&K | 14.6 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401MPYWQE | C&K | 16.7 $ | 25 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401SYCBE | C&K | 13.69 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA ... |
| 7401P3YZ3QE | C&K | 15.11 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401TZBE | C&K | 15.61 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA ... |
| 7401ADAPTN14 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | ADAPTER 14DIP POWERICE/PO... |
| 7401SPYZQE | C&K | 12.71 $ | 102 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401P1YZQE2 | C&K | 15.66 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401SYZGE22 | C&K | 16.3 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401K2CWCQE | C&K | 14.67 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401P3HCGE22 | C&K | 16.07 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401SPHCQE | C&K | 13.71 $ | 46 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401K2ZQE2 | C&K | 10.3 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401SYZGI | C&K | 17.49 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401K12AV2BE3 | C&K | 17.75 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA ... |
| 74018-10-19S [V003] | TE Connectiv... | 426.55 $ | 1000 | RECP ASSY |
| 7401J2W3QE2 | C&K | 16.42 $ | 1000 | SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120... |
| 7401SDCBE | C&K | 14.29 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA ... |
| 7401SY9WQE | C&K | 14.53 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401T1CWCBE | C&K | 14.75 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA ... |
| 7401K2CGE | C&K | 14.87 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401P4DCBE | C&K | 15.35 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA ... |
| 7401J1W3QE2 | C&K | 15.89 $ | 1000 | SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120... |
| 7401P1YCQE | C&K | 14.85 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401MD9V7BE | C&K | 15.46 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA ... |
| 7401TCWZQE22 | C&K | 15.55 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120... |
| 7401MD9V71BE | C&K | 16.42 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA ... |
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125VToggle Switch...
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125VToggle Switch...
SWITCH TOGGLEToggle Switch
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125VToggle Switch ...
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125VToggle Switch ...
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125VToggle Switch ...
7401L1YZQE Datasheet/PDF