| Allicdata Part #: | 732-10815-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
74406043012 |
| Price: | $ 0.36 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 1.2UH 3.61A 21 MOHM |
| More Detail: | 1.2µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 3.61A 21 mO... |
| DataSheet: | 74406043012 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 2000 |
| 2000 +: | $ 0.32621 |
| DC Resistance (DCR): | 21 mOhm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.118" (3.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm) |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 237MHz |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | WE-LQFS |
| Shielding: | Semi-Shielded |
| Current - Saturation: | 3.06A |
| Current Rating: | 3.61A |
| Tolerance: | ±30% |
| Inductance: | 1.2µH |
| Material - Core: | Ferrite |
| Type: | Wirewound |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed Inductors, also known as Filters, are widely used in various electronic circuits. The 74406043012 type is a type of fixed inductor used for filtering low frequency signals. It is designed to filter out large disturbances on low-frequency signals. This type of inductor can be found in many applications such as amplifiers, radio receivers, audio systems, analog control, etc.
The 74406043012 type is an adjustable inductor. It has an internal structure consisting of a special material called a ferrite core, an inductor coil, a magnet, and a power supply. This creates a magnetic field which is used to transfer energy to the PCB or other components. The inductor coil is designed to be able to create a strong enough magnetic field to induce current in the circuit. When power is applied, the current passes through the coil, and when the current changes, the magnetic field created by the coil changes as well. This creates a noise filtering effect in the circuit.
The working principles of the 74406043012 type can be divided into three main categories: Core Type, Coil Type, and Power Supply Type. The Core Type is used mainly in cases where a low frequency signal must be filtered. This type of inductor uses the ferrite core as a medium for transferring energy. The Coil Type is used to transfer energy between the inductor coil and the PCB. The Power Supply Type is used mainly for amplifiers, power supplies, and audio systems because they require more power for a better performance.
The 74406043012 type of fixed inductor has many applications in various electronics systems. It can be used in amplifiers, receivers, analog control systems, and automotive systems. In amplifiers, it is used to filter out large disturbances or noise on signals. In receivers, it is used to filter out radio frequency interference. In analog control systems, it is used to help maintain a steady voltage in the circuit. In automotive systems, it is used to filter out noise from signals.
The 74406043012 type of fixed inductor is a reliable and effective device that helps to reduce noise in various electronic circuits. Its applications are many, and it can be used for a variety of purposes. Its working principle is simple yet effective in providing a noise-free signal. Its performance is quite dependable, and it will continue to be a valuable asset for many electronics engineers and technicians.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74404032022 | Wurth Electr... | 0.43 $ | 4000 | FIXED IND 2.2UH 1.8A 50 M... |
| 74404086222 | Wurth Electr... | 0.43 $ | 700 | FIXED IND 2.2MH 310MA 5 O... |
| 74404064012 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 5.4A 10 M... |
| 7440430027 | Wurth Electr... | 0.75 $ | 1000 | FIXED IND 2.7UH 2.35A 30 ... |
| 74404054150 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 3000 | FIXED IND 15UH 2A 86 MOHM... |
| 74404024150 | Wurth Electr... | 0.43 $ | 1000 | FIXED IND 15UH 470MA 830 ... |
| 7440690150 | Wurth Electr... | 0.82 $ | 1000 | FIXED IND 15UH 1.25A 200 ... |
| 74402500030 | Wurth Electr... | 0.82 $ | 1000 | FIXED IND 300NH 3.9A 18 M... |
| 74404043102A | Wurth Electr... | 0.22 $ | 3000 | FIXED IND 1MH 160MA 10.34... |
| 74404064220 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 1500 | FIXED IND 22UH 1.8A 89 MO... |
| 744032100 | Wurth Electr... | 0.27 $ | 2000 | FIXED IND 10UH 320MA 650 ... |
| 74404084331 | Wurth Electr... | 0.6 $ | 1000 | FIXED IND 330UH 660MA 865... |
| 74404200056 | Wurth Electr... | 0.65 $ | 1000 | FIXED IND 560NH 3.1A 25 M... |
| 744053006 | Wurth Electr... | 0.62 $ | 400 | FIXED IND 6.2UH 2.2A 45 M... |
| 74405031022 | Wurth Electr... | 0.27 $ | 2000 | FIXED IND 2.2UH 1.75A 108... |
| 74406043470 | Wurth Electr... | 0.36 $ | 2000 | FIXED IND 47UH 970MA 260 ... |
| 744043101 | Wurth Electr... | 0.57 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 510MA 600... |
| 744045008 | Wurth Electr... | 0.35 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 1A 250 MO... |
| 744045006 | Wurth Electr... | 0.35 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 1.1A 200 ... |
| 74408942068 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 1.45A 130... |
| 74404054047 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 1500 | FIXED IND 4.7UH 3A 30 MOH... |
| 20-7440-10 | Aries Electr... | 6.54 $ | 1000 | CONN SOCKET SIP 20POS TIN |
| 74404064082 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 2.6A 43 M... |
| 74404042068 | Wurth Electr... | 0.43 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 1.45A 98 ... |
| 744030001 | Wurth Electr... | 0.67 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 1A 115 MO... |
| 7440690220 | Wurth Electr... | 0.82 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 1A 310 MOH... |
| 74408942082 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 1.4A 134 ... |
| 74404064102 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 6000 | FIXED IND 1MH 250MA 4.783... |
| 744016 | Wurth Electr... | 10.39 $ | 7 | ABC OF POWER MODULES AT A... |
| 744042180 | Wurth Electr... | 0.54 $ | 1000 | FIXED IND 18UH 920MA 280 ... |
| 74404054010 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 4.9A 12 MOH... |
| 74404064180 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 18UH 1.85A 81 M... |
| 74408942470 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 1000 | FIXED IND 47UH 660MA 608 ... |
| 744053270 | Wurth Electr... | 0.62 $ | 1000 | FIXED IND 27UH 1.05A 160 ... |
| 74404084151 | Wurth Electr... | 0.6 $ | 1000 | FIXED IND 150UH 910MA 478... |
| 74404084681 | Wurth Electr... | 0.54 $ | 1000 | FIX IND 680UH 520MA 2.032... |
| 74408943330 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 500 | FIXED IND 33UH 900MA 298 ... |
| 7440660035 | Wurth Electr... | 0.88 $ | 1000 | FIXED IND 3.5UH 5.8A 15 M... |
| 744032150 | Wurth Electr... | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 15UH 270MA 1 OH... |
| 74404084068 | Wurth Electr... | 0.54 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 3.6A 24 M... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
74406043012 Datasheet/PDF