| Allicdata Part #: | 74AUP1G08FX4-7DITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
74AUP1G08FX4-7 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC GATE AND 1CH 2-INP DFN1409-6 |
| More Detail: | AND Gate IC 1 Channel X2-DFN1409-6 |
| DataSheet: | 74AUP1G08FX4-7 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 5000 |
| Current - Quiescent (Max): | 500nA |
| Package / Case: | 6-XFDFN |
| Supplier Device Package: | X2-DFN1409-6 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 6.2ns @ 3.3V, 30pF |
| Logic Level - High: | 1.6 V ~ 2 V |
| Logic Level - Low: | 0.7 V ~ 0.9 V |
| Current - Output High, Low: | 4mA, 4mA |
| Series: | 74AUP |
| Voltage - Supply: | 0.8 V ~ 3.6 V |
| Features: | -- |
| Number of Inputs: | 2 |
| Number of Circuits: | 1 |
| Logic Type: | AND Gate |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 74AUP1G08FX4-7 is a type of logic gate inverter. It is a single CMOS channel logic gate inverter which is available in an ultra-small and low power SC70-5 package, making it an ideal solution for various portable electronic applications. It is part of Texas Instruments’ AUP series of logic gate inverters, distinguished by their single-gate design features, such as high noise immunity, superior dynamic range, as well as ESD protection.
The 74AUP1G08FX4-7 combines a maximum input voltage of 1. 65V with different output voltage levels for easy device integration into different systems. It is designed to absorb up to 125mW of power and operate from 0 - 70°C temperature ranges. Furthermore, it is capable of delivering high levels of speed, with a switching rise and fall time of 15ns under normal loading conditions. The device can achieve a fan-out of 10 LSTTL devices.
The 74AUP1G08FX4-7 is ideal for use in low-voltage applications such as personal communication devices, notebook and digital cameras, as well as portable media players. This device can also be used in automotive, medical, and consumer applications, as well as critical systems in headquarters and data centers.
Working Principle
The 74AUP1G08FX4-7 utilizes a single gate logic inverter which is capable of providing a wide range of low voltage signals. The logic gate inverter contains a CMOS transistor inside, which is an electric component with two channel layers of silicon, allowing it to switch signals between the two layers. When an input voltage is applied to the gate, it modulates the channel in between the two layers. This creates a current which is applied to the output load.
The CMOS transistor modulates the input voltage with a linear region, creates an inverted output voltage, and regulates the power with a dynamic range, resulting in higher noise immunity and superior performance. It is capable of sourcing as well as sinking current. By providing a strong base current, the device is able to effectively reduce the switching time and delay.
The output current that the device can deliver is determined by the size of the transistor and the input voltage, which must exceed the power supply voltage or logical “1” level. If the input falls below the supply voltage, the output voltage level shifts from logical “1” to logical “0”, thus providing logical inversion.
Conclusion
The 74AUP1G08FX4-7 is an ultra-small and low power SC70-5 CMOS single-gate logic gate inverter with ESD protection, providing high performance and adequate noise immunity. The device has a maximum input voltage of 1. 65V, is capable of delivering fast switching times and provides a fan-out of 10 LSTTL devices. The device is suitable for incorporation into portable electronic, automotive, medical and consumer applications – especially those requiring low-voltages.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74AUP1G06FZ4-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 5000 | IC INVERTER 1CH 1-INP DFN... |
| 74AUP1G02FZ4-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE NOR 1CH 2-INP DFN... |
| 74AUP1G80GF,132 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6X... |
| 74AUP2G14GN,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC INVERTER SCHMITT 2CH 6... |
| 74AUP1G17GM,132 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 3.6V... |
| 74AUP1G240GM,115 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 6XS... |
| 74AUC2G125DCURG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 2.7 ... |
| 74AUP1G885DC,125 | Nexperia USA... | 0.11 $ | 1000 | IC GATE DUAL FUNCTION 8VS... |
| 74AUP2G80DC,125 | Nexperia USA... | 0.13 $ | 3000 | IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 8V... |
| 74AUP1G09GM,132 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC GATE AND OD 1CH 2-INP ... |
| 74AUP1G14GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC INVERTER SCHMITT 1CH 6... |
| 74AUP1G74GF,115 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8X... |
| 74AUP2G02GD,125 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 2CH 2-INP 8XS... |
| 74AUP1Z04GS,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC XTAL DRIVER LP 6XSONIn... |
| 74AUP1G332GM,132 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC GATE OR 1CH 3-INP 6XSO... |
| 74AUP1G240GF,132 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 6XS... |
| 74AUP2G17GS,132 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 3.6V... |
| 74AUP1G57W6-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE SGL 3INP MULTIFUN... |
| 74AUP1G08GM,115 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC GATE AND 1CH 2-INP 6XS... |
| 74AUP1G38GW,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP 5T... |
| 74AUP2G86GN,115 | Nexperia USA... | 0.2 $ | 1000 | IC GATE XOR 2CH 2-INP 8XS... |
| 74AUP3G34GDH | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 3.6V... |
| 74AUP1T34GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| 74AUP1G3208GM,115 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC 3-IN OR-AND GATE LP 6-... |
| 74AUP1G00GN,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 5000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP 6X... |
| 74AUP1G58GXZ | Nexperia USA... | 0.11 $ | 1000 | IC GATE CONFIG MULTI-FUNC... |
| 74AUP1G04GW,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 30000 | IC INVERTER 1CH 1-INP 5TS... |
| 74AUP2GU04GW-Q100H | Nexperia USA... | 0.15 $ | 3000 | IC INVERTER 2CH 2-INP 6TS... |
| 74AUP1G04FX4-7 | Diodes Incor... | -- | 5000 | IC INVERTER 1CH 1-INP DFN... |
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT25NOR Gate IC 1...
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC70-5NOR Gate IC ...
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOPNAND Gate IC...
IC INVERTER 6CH 6-INP 16TSSOPInverter IC...
IC GATE XOR 2CH 2-INP US8XOR (Exclusive ...
IC GATE AND 2CH 4-INP 14SOICAND Gate IC ...
74AUP1G08FX4-7 Datasheet/PDF