| Allicdata Part #: | 74FCT162244ATPAG8-ND |
| Manufacturer Part#: |
74FCT162244ATPAG8 |
| Price: | $ 0.29 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | IDT, Integrated Device Technology Inc |
| Short Description: | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48TSSOP |
| More Detail: | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element ... |
| DataSheet: | 74FCT162244ATPAG8 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2000 +: | $ 0.26460 |
| Series: | 74FCT |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Logic Type: | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements: | 4 |
| Number of Bits per Element: | 4 |
| Input Type: | -- |
| Output Type: | 3-State |
| Current - Output High, Low: | 24mA, 24mA |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package: | 48-TSSOP |
| Base Part Number: | 74FCT162244 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 74FCT162244ATPAG8 logic component is a buffer, driver, receiver, and transceiver all rolled into one for greater convenience and easier integration into wide varieties of projects. It allows for addition and integration of new components and circuits which support both transmitting and receiving, as well as driving external applications. The component houses an FCT7V324AEL package, which features an input/output voltage range of up to 4.0V to 5.5V. It can support a total power of up to 6.1W, and comes with an integrated chip select logic (<80mA), AES signal (<50mA), and a power down logic with a maximum of 0.8mA.
The 74FCT162244ATPAG8’s primary application is for both input and output communication. It is used as a buffer, driver, and receiver for communication between circuits, devices, and components. It also allows for both transmitting and receiving data and signals from one side to the other, with a maximum speed of up to 200 MHz. It is also helpful for translating signals from one format to another.
In terms of working principle, the 74FCT162244ATPAG8 has two major function blocks: an Amplifier stage and a Logic stage. First in the logic stage, the logic signal input by an enabling device is processed and translated into a digital signal. This signal is then passed onto the amplifier stage and amplified according to the output requirements. At this stage, the signal is converted into an analog waveform, which is then sent to its destination. In order for the amplifier to work properly, it needs to be supplied a certain level of power and a certain type of critical waveform.
The 74FCT162244ATPAG8 also has an integrated power down feature, which is triggered when the enabling device sends a signal to the component indicating that the power level is too low. This prevents any additional energy or power from being drawn from the component or the circuit, which can damage the component and reduce its performance. In addition, the component also includes a chip select logic, allowing for the crossover of several logic stages without increasing the burden on the component.
Overall, the 74FCT162244ATPAG8 is a great fit for buffer, driver, receiver, and transceiver needs in modern circuit designs. It allows for easy integration, with its dual features of both transmitting and receiving data and signals. In addition, the integrated power down feature and chip select logic provide added flexibility, while the amplifier stage ensures that signals are properly processed, amplified, and sent to the right destination on the circuit.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74FCT574ATQG | IDT, Integra... | 0.64 $ | 622 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74FCT16244CTPVG8 | IDT, Integra... | 0.32 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| 74FCT16245CTPVG | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| 74FCT163827CPAG8 | IDT, Integra... | 1.06 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 56... |
| 74FCT162823CTPACT | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE DUAL 9BIT 56... |
| 74FCT245ATPYG8 | IDT, Integra... | 0.29 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.25V ... |
| 74FCT3807APYGI8 | IDT, Integra... | 0.43 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ... |
| 74FCT16543ATPAG | IDT, Integra... | 1.51 $ | 3309 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 5... |
| 74FCT163245CPFG | IDT, Integra... | 1.54 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74FCT2541ATSOCTE4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.25V 2... |
| 74FCT2543ATSOCTG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.25V ... |
| 74FCT3573AQG8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANSP LATCH OCT 3.3V ... |
| 74FCT162374ATPVCT | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE DUAL 8BIT 48... |
| 74FCT2244CTSOG8 | IDT, Integra... | 0.22 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.25V 2... |
| 74FCT3807DPYGI | IDT, Integra... | 1.94 $ | 308 | IC CLK BUFFER 1:10 166MHZ... |
| 74FCT3807PYGI | IDT, Integra... | 1.1 $ | 633 | IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ... |
| 74FCT3807EPYG | IDT, Integra... | 2.56 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:10 166MHZ... |
| 74FCT162H501CTPVCT | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56... |
| 74FCT16374ATPAG | IDT, Integra... | 0.73 $ | 2259 | IC FF D-TYPE DUAL 8BIT 48... |
| 74FCT3244APGG8 | IDT, Integra... | 0.48 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| 74FCT162245ATPACT | Texas Instru... | -- | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| 74FCT244CTQG8 | IDT, Integra... | 0.22 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.25V 2... |
| 74FCT16646TPVCTG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 5... |
| 74FCT16373ATPVG | IDT, Integra... | 0.73 $ | 368 | IC TRANSP LATCH 16BIT 48-... |
| 74FCT16373ATPAG8 | IDT, Integra... | 0.29 $ | 1000 | IC TRANSP LATCH 16BIT 48-... |
| 74FCT162373CTPVCT | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 16BIT LATCHES 48-SSOPD... |
| 74FCT16374ATPVG | IDT, Integra... | -- | 840 | IC FF D-TYPE DUAL 8BIT 48... |
| 74FCT3245AQG | IDT, Integra... | 0.61 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 2... |
| 74FCT3807APYG | IDT, Integra... | 0.85 $ | 1313 | IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ... |
IC TRANSCVR NON-INVERT 5.5V 24SOTranscei...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOPTransceive...
IC BUF NON-INVERT 3.6V 60HXQFNBuffer, No...
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOPTransceiv...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56TSSOPTransceiv...
IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TSSOPAddress Driv...
74FCT162244ATPAG8 Datasheet/PDF