| Allicdata Part #: | 1727-6671-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
74LVC162244ADL,118 |
| Price: | $ 0.33 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Nexperia USA Inc. |
| Short Description: | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48SSOP |
| More Detail: | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element ... |
| DataSheet: | 74LVC162244ADL,118 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 0.29768 |
| 2000 +: | $ 0.27783 |
| 5000 +: | $ 0.26394 |
| 10000 +: | $ 0.25402 |
| 25000 +: | $ 0.24608 |
| Series: | 74LVC |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Logic Type: | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements: | 4 |
| Number of Bits per Element: | 4 |
| Input Type: | -- |
| Output Type: | 3-State |
| Current - Output High, Low: | 12mA, 12mA |
| Voltage - Supply: | 1.2 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package: | 48-SSOP |
| Base Part Number: | 74LVC162244 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Today we will discuss 74LVC162244ADL,118 application field and working principle that belongs to the Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers.
The 74LVC162244ADL is a voltage-level translator employed to transfer data signals to an operating voltage plane. This type of voltage-level translator is based on the 2-input logic gates. It contains 4 buffered differential 2-input logic gates and 16 bidirectional buffers. During signal transmission to the desired voltage plane, the magnitude of each signal is maintained.
The 74LVC162244ADL is designed to operate on voltages ranging from 1.8V to 3.6V, making it ideal for applications requiring transfer of signals across a wide voltage plane. Moreover, with signal rates working up to 500MHz, the 74LVC162244ADL offers excellent high-speed performance. The device features a high-iso latch-up immunity level of 69mA.
The power consumption at 1.8V is 7.5 mW/Gate and 7.5 mW/Buff, while power consumption at 3.3V is 4.2 mW/Gate and 4.2 mW/Buff.
The general application fields for 74LVC162244ADL are semiconductor and system-level designs. The device provides a bidirectional logic-level conversion between two voltage-level domains making it suitable for many applications such as DVI, USB, or others. It can also be used for SRAM testing.
Working Principle
In simple words, the 74LVC162244ADL provides a logic-level conversion from one voltage plane to the other, allowing two different voltage domains to perform logic operations while maintaining the magnitude of the transfer signals. It contains 4 differential logic gates along with 16 bidirectional buffers.
Each of the differential logic gates consists of two PMOS transistors, two NMOS transistors, two NMOS diodes, two NMOS inverters, two buffers, and two clamp circuits. The differential logic gate functions as a gate which ensures that the output of the gate is equal to the logic input signal. The buffers convert the logic input signals to the desired logic output levels.
The bidirectional buffers are used to transfer data from one logic plane to another. The buffer consists of two input gates and two output gates. The input gates are used to accept input signals from the source voltage plane and the output gates are used to send the data to the target voltage plane. The input/output gates are formed with two PMOS transistors, two NMOS transistors, two NMOS diodes, and two NMOS inverters.
The 74LVC162244ADL is designed to transfer up to 16-bit data signals across different voltage levels. In order to ensure that the signals are transmitted without any loss of data, the voltage remains constant which prevents the transmission of unstable high or low signals.
In conclusion, the 74LVC162244ADL is a voltage-level translator which is used to transfer data signals from one voltage plane to another. It is suitable for many applications such as DVI, USB, and SRAM testing. Its general application fields are semiconductor and system-level designs. The device can transfer up to 16-bit data signals without any loss of data, making it perfect for high-speed applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74LVC1G99DP,125 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC CONFIG MULTI-FUNC GATE... |
| 74LVC1G80GW,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 51000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5T... |
| 74LVC374AT20-13 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC1G126GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 6000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G06GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 3000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 5TS... |
| 74LVC373AQ20-13 | Diodes Incor... | 0.12 $ | 1000 | IC OCTAL TRANSP LATCH 20Q... |
| 74LVC1GU04GV,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 9000 | IC INVERTER 1CH 1-INP 5TS... |
| 74LVC1G00FW4-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP DF... |
| 74LV373DB,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OCTAL D TRANSP LATCH 2... |
| 74LVQ04SCX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| 74LVTH574MSA | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVT374WM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC3G34GM,125 | Nexperia USA... | 0.2 $ | 4000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC2GU04GM,132 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC INVERTER 2CH 2-INP 6XS... |
| 74LVCH16245ADGG,51 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC1G34GX,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G126DCKRG4 | Texas Instru... | 0.06 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V SC... |
| 74LVC1G126FX4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT 5.5V 6... |
| 74LVCH244ADB,118 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| 74LVC16241ADL,118 | Nexperia USA... | 0.48 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| 74LVTH16245ADLRG4 | Texas Instru... | 0.51 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC3G34GD,125 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC86APW/AUJ | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14T... |
| 74LVT240SJ | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 20S... |
| 74LV4051D,118 | Nexperia USA... | 0.16 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC1 ... |
| 74LVC1G02W5-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 12925 | IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT... |
| 74LV4799PW,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OSC TIMER CTRL 100KHZ ... |
| 74LVX161284MEAX | ON Semicondu... | -- | 1000 | TXRX TRANSLATING IEEE 48S... |
| 74LVC1G175GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6X... |
IC TRANSCVR NON-INVERT 5.5V 24SOTranscei...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOPTransceive...
IC BUF NON-INVERT 3.6V 60HXQFNBuffer, No...
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOPTransceiv...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56TSSOPTransceiv...
IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TSSOPAddress Driv...
74LVC162244ADL,118 Datasheet/PDF