74LVC1G04Z-7 Integrated Circuits (ICs) |
|
| Allicdata Part #: | 74LVC1G04Z-7DITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
74LVC1G04Z-7 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC INVERTER 1CH 1-INP SOT553 |
| More Detail: | Inverter IC 1 Channel SOT-553 |
| DataSheet: | 74LVC1G04Z-7 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Current - Output High, Low: | 32mA, 32mA |
| Base Part Number: | 74LVC1G04 |
| Package / Case: | SOT-553 |
| Supplier Device Package: | SOT-553 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 1.6ns @ 5V, 50pF |
| Logic Level - High: | 1.7 V ~ 2 V |
| Logic Level - Low: | 0.7 V ~ 0.8 V |
| Series: | 74LVC |
| Current - Quiescent (Max): | 200µA |
| Voltage - Supply: | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Features: | -- |
| Number of Inputs: | 1 |
| Number of Circuits: | 1 |
| Logic Type: | Inverter |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
74LVC1G04Z-7 Application Field and Working Principle
74LVC1G04Z-7 is a low voltage single 2 input Schmitt inverter from NXP. It operates from 1.65V to 3.6V, and is among the more popular and versatile switches used in modern electronics.
These inverters are used in a wide range of electronic and electrical applications, such as computers, digital cameras, scanners, mobile devices, GPS, appliances and more. They are also used in medical applications due to their low voltage and relatively soft switching, which help reduce system noise and interference.
Working Principle
The 74LVC1G04Z-7 is a logic gate that acts as an inverter. It helps regulate the flow of electricity between two points, in either direction. In simple terms, this logic gate acts like a switch, with its two inputs; an input positive voltage and an input negative voltage. When its output returns a true reading, this means the negative input has been pushed, turning the switch on. Conversely, when a false reading is returned, the negative input has been pulled, turning the switch off.
The 74LVC1G04Z-7 is used to convert a logical signal from one state to another. It is a single-gate logic device, meaning its inputs consist of two primary input gate voltages. Depending on what these gate voltages are, the logic gate will either output a false or true reading. This is determined by two rules; when the input voltage is less than the Schmitt trigger threshold, the output is false, and when the input voltage is greater than the Schmitt trigger threshold, the output is true.
Characteristics of the 74LVC1G04Z-7
First, the 74LVC1G04Z-7 has an operating range of 1.65V to 3.6V for both the VCC and the input voltage, with the highest output levels being 3.6V and the lowest being 0V. This means the device functions in either voltage or current mode according to the level of input voltage.
Secondly, the switching threshold value is set at +1.673V and -1.442V. These thresholds dictate the level of input voltage at which the output changes state.
Thirdly, the Schmitt trigger has a wide-band noise immunity of 2.5V, terminating the response to noise before it can interfere with the signals or logic gates. Finally, the low-power characteristics of this inverter reduce system power consumption, making it ideal for portable devices.
Conclusion
The NXP 74LVC1G04Z-7 is a popular, low voltage single 2 input Schmitt inverter. Its versatility, low-power consumption, wide-band noise immunity and relatively soft switching behaviour make it the ideal choice for a range of applications, including computers, digital cameras, scanners, mobile devices, GPS and appliances. As demonstrated, its two inputs require a positive and a negative input voltage to determine if it should output a false or true reading. Finally, its wide operating range, high output levels and adjustable Schmitt trigger thresholds make it a dependable option for a variety of electronic and electrical applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74LVC1G99DP,125 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC CONFIG MULTI-FUNC GATE... |
| 74LVC1G80GW,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 51000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5T... |
| 74LVC374AT20-13 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC1G126GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 6000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G06GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 3000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 5TS... |
| 74LVC373AQ20-13 | Diodes Incor... | 0.12 $ | 1000 | IC OCTAL TRANSP LATCH 20Q... |
| 74LVC1GU04GV,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 9000 | IC INVERTER 1CH 1-INP 5TS... |
| 74LVC1G00FW4-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP DF... |
| 74LV373DB,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OCTAL D TRANSP LATCH 2... |
| 74LVQ04SCX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| 74LVTH574MSA | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVT374WM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC3G34GM,125 | Nexperia USA... | 0.2 $ | 4000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC2GU04GM,132 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC INVERTER 2CH 2-INP 6XS... |
| 74LVCH16245ADGG,51 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC1G34GX,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G126DCKRG4 | Texas Instru... | 0.06 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V SC... |
| 74LVC1G126FX4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT 5.5V 6... |
| 74LVCH244ADB,118 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| 74LVC16241ADL,118 | Nexperia USA... | 0.48 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| 74LVTH16245ADLRG4 | Texas Instru... | 0.51 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC3G34GD,125 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC86APW/AUJ | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14T... |
| 74LVT240SJ | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 20S... |
| 74LV4051D,118 | Nexperia USA... | 0.16 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC1 ... |
| 74LVC1G02W5-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 12925 | IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT... |
| 74LV4799PW,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OSC TIMER CTRL 100KHZ ... |
| 74LVX161284MEAX | ON Semicondu... | -- | 1000 | TXRX TRANSLATING IEEE 48S... |
| 74LVC1G175GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6X... |
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT25NOR Gate IC 1...
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC70-5NOR Gate IC ...
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOPNAND Gate IC...
IC INVERTER 6CH 6-INP 16TSSOPInverter IC...
IC GATE XOR 2CH 2-INP US8XOR (Exclusive ...
IC GATE AND 2CH 4-INP 14SOICAND Gate IC ...
74LVC1G04Z-7 Datasheet/PDF