| Allicdata Part #: | 1727-2214-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
74LVC1G126GXH |
| Price: | $ 0.06 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Nexperia USA Inc. |
| Short Description: | IC BUF NON-INVERT 5.5V 4X2SON |
| More Detail: | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element ... |
| DataSheet: | 74LVC1G126GXH Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 10000 +: | $ 0.05801 |
| 30000 +: | $ 0.05321 |
| 50000 +: | $ 0.05121 |
| 100000 +: | $ 0.05001 |
| Series: | 74LVC |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Logic Type: | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Input Type: | -- |
| Output Type: | 3-State |
| Current - Output High, Low: | 32mA, 32mA |
| Voltage - Supply: | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 4-XFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 4-X2SON (0.8x0.8) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 74LVC1G126GXH is a single non-inverting buffer with open-drain (open collector) output and it belongs to the logic family of buffers, drivers, receivers and transceivers. It has an input and an output, both of which have the same logic levels, in this case voltage levels between 0V and 3.3V. This device includes an on-chip power-on reset circuit with an active-low output that is checked for power-on reset (POR) status. It is typically used for switching circuits where one signal drives the other, such as in multiplexers, de-multiplexers, sensors, switches and displays. It is also suitable for use in systems that require voltage level convergence, conversion and conditioning.
The key features of the 74LVC1G126GXH include: low power consumption (typically just 0.2 uA of standby current); a wide operating voltage range of 1.65V to 3.6V; fast switching speed (up to 5 ns); an output disable function; a temperature range of -40°C to +85°C; and a power-on reset circuit.
The working principle of this device involves a \'sourcing\' input and a \'sinking\' output. The output will always be the same as the input when it is enabled, or \'high\'. When the output is disabled, or \'low\', the output is in its \'high impedance state\'. This means that the input signal is not allowed to flow through to the output, so the output is effectively held off. The output is said to be in its \'open-drain\' state.
When the input is high, the device works in its \'buffer mode\'. Here, it drives the output with the same logic levels as the input, and allows the voltage to be converted from one logic level to another. This is useful for voltage-level conversion, or for connecting components with different voltage levels or logic levels. When the input is low, the device works in its \'open-drain mode\'. Here, the device limits current to a minimum, and does not pass any voltage on to the output. This is useful for preventing current from passing from one component to another when it is not desired.
The 74LVC1G126GXH can be used in a wide variety of applications. It is particularly useful in systems that require the conversion of different logic and voltage levels, such as in high-speed communication systems, or in systems that need to interface between components operating at different voltage levels. It is also useful for systems that need to switch between voltages quickly, since it can convert signals with a fast switching speed of up to 5 ns.
Overall, the 74LVC1G126GXH is a useful device for connecting components that operate at different voltage levels, and it can facilitate fast switching in high-speed communication systems. It has low power consumption, a wide voltage range and a temperature range that allows it to be used in many different applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74LVC1G99DP,125 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC CONFIG MULTI-FUNC GATE... |
| 74LVC1G80GW,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 51000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5T... |
| 74LVC374AT20-13 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC1G126GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 6000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G06GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 3000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 5TS... |
| 74LVC373AQ20-13 | Diodes Incor... | 0.12 $ | 1000 | IC OCTAL TRANSP LATCH 20Q... |
| 74LVC1GU04GV,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 9000 | IC INVERTER 1CH 1-INP 5TS... |
| 74LVC1G00FW4-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP DF... |
| 74LV373DB,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OCTAL D TRANSP LATCH 2... |
| 74LVQ04SCX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| 74LVTH574MSA | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVT374WM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC3G34GM,125 | Nexperia USA... | 0.2 $ | 4000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC2GU04GM,132 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC INVERTER 2CH 2-INP 6XS... |
| 74LVCH16245ADGG,51 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC1G34GX,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G126DCKRG4 | Texas Instru... | 0.06 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V SC... |
| 74LVC1G126FX4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT 5.5V 6... |
| 74LVCH244ADB,118 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| 74LVC16241ADL,118 | Nexperia USA... | 0.48 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| 74LVTH16245ADLRG4 | Texas Instru... | 0.51 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC3G34GD,125 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC86APW/AUJ | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14T... |
| 74LVT240SJ | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 20S... |
| 74LV4051D,118 | Nexperia USA... | 0.16 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC1 ... |
| 74LVC1G02W5-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 12925 | IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT... |
| 74LV4799PW,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OSC TIMER CTRL 100KHZ ... |
| 74LVX161284MEAX | ON Semicondu... | -- | 1000 | TXRX TRANSLATING IEEE 48S... |
| 74LVC1G175GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6X... |
IC TRANSCVR NON-INVERT 5.5V 24SOTranscei...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOPTransceive...
IC BUF NON-INVERT 3.6V 60HXQFNBuffer, No...
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOPTransceiv...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56TSSOPTransceiv...
IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TSSOPAddress Driv...
74LVC1G126GXH Datasheet/PDF