| Allicdata Part #: | 74LVC2G125DCUTE4-ND |
| Manufacturer Part#: |
74LVC2G125DCUTE4 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V US8 |
| More Detail: | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element ... |
| DataSheet: | 74LVC2G125DCUTE4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | 74LVC |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Logic Type: | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements: | 2 |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Input Type: | -- |
| Output Type: | 3-State |
| Current - Output High, Low: | 32mA, 32mA |
| Voltage - Supply: | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) |
| Supplier Device Package: | US8 |
| Base Part Number: | 74LVC2G125 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
74LVC2G125DCUTE4 is a logic component designed specifically for logic buffer, drivers, receivers, and transcievers applications. It contains two channels and is fabricated using 0.35-micron low power embedded CMOS technology. 74LVC2G125DCUTE4 operates at low supply levels and its maximum speed is 8.5MHz. It can also operate under temperature conditions from -55°C to +125°C, making it suitable for many applications.
The working principle of 74LVC2G125DCUTE4 is based on the concept of logic buffering, drivers, receivers, and transceivers. Essentially, it is a dual line buffer which can provide a low cost, low power, and low noise solution for logic interfacing and signal isolation. It is configured to use two different output stages and can multiplex two channels of data. The two output stages allow for a higher output drive current than other logic components.
When providing buffering applications, the primary function of the component is to take a low voltage input signal and amplify it to a higher voltage level. To achieve this, the component utilizes two transistors which provide the two output stages. First, the component will convert the input signal to a logical high or low level. If a logical high is detected, the voltage will be increased to a higher level to drive the logic output. On the other hand, if a logical low is detected, the voltage will be lowered.
In addition to buffering applications, the component is also used in drivers, receivers, and transcievers applications. In these applications, the component provides a low cost, low power, and low noise interface. It is also capable of multiplexing two channels of data, allowing for higher output drive current compared to other logic components. Furthermore, the component supports a wide range of temperature conditions, enabling it to be used in many applications.
In conclusion, the 74LVC2G125DCUTE4 is an excellent logic component for buffering, drivers, receivers, and transcievers applications. It is configured to use two different output stages in order to provide a higher output drive current. Additionally, it can also multiplex two channels of data and is able to operate at a wide range of temperature conditions. Therefore, it can be used in a number of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74LVC1G99DP,125 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC CONFIG MULTI-FUNC GATE... |
| 74LVC1G80GW,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 51000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5T... |
| 74LVC374AT20-13 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC1G126GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 6000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G06GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 3000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 5TS... |
| 74LVC373AQ20-13 | Diodes Incor... | 0.12 $ | 1000 | IC OCTAL TRANSP LATCH 20Q... |
| 74LVC1GU04GV,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 9000 | IC INVERTER 1CH 1-INP 5TS... |
| 74LVC1G00FW4-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP DF... |
| 74LV373DB,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OCTAL D TRANSP LATCH 2... |
| 74LVQ04SCX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| 74LVTH574MSA | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVT374WM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC3G34GM,125 | Nexperia USA... | 0.2 $ | 4000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC2GU04GM,132 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC INVERTER 2CH 2-INP 6XS... |
| 74LVCH16245ADGG,51 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC1G34GX,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G126DCKRG4 | Texas Instru... | 0.06 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V SC... |
| 74LVC1G126FX4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT 5.5V 6... |
| 74LVCH244ADB,118 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| 74LVC16241ADL,118 | Nexperia USA... | 0.48 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| 74LVTH16245ADLRG4 | Texas Instru... | 0.51 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC3G34GD,125 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC86APW/AUJ | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14T... |
| 74LVT240SJ | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 20S... |
| 74LV4051D,118 | Nexperia USA... | 0.16 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC1 ... |
| 74LVC1G02W5-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 12925 | IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT... |
| 74LV4799PW,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OSC TIMER CTRL 100KHZ ... |
| 74LVX161284MEAX | ON Semicondu... | -- | 1000 | TXRX TRANSLATING IEEE 48S... |
| 74LVC1G175GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6X... |
IC TRANSCVR NON-INVERT 5.5V 24SOTranscei...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOPTransceive...
IC BUF NON-INVERT 3.6V 60HXQFNBuffer, No...
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOPTransceiv...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56TSSOPTransceiv...
IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TSSOPAddress Driv...
74LVC2G125DCUTE4 Datasheet/PDF