| Allicdata Part #: | 1727-8061-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
74LVC2G17GM,132 |
| Price: | $ 0.14 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Nexperia USA Inc. |
| Short Description: | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 6XSON |
| More Detail: | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element ... |
| DataSheet: | 74LVC2G17GM,132 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 5000 |
| 5000 +: | $ 0.12424 |
| 10000 +: | $ 0.11567 |
| 25000 +: | $ 0.10967 |
| 50000 +: | $ 0.10710 |
| Series: | 74LVC |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Logic Type: | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements: | 2 |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Input Type: | Schmitt Trigger |
| Output Type: | Push-Pull |
| Current - Output High, Low: | 32mA, 32mA |
| Voltage - Supply: | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 6-XFDFN |
| Supplier Device Package: | 6-XSON, SOT886 (1.45x1) |
| Base Part Number: | 74LVC2G17 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
74LVC2G17GM,132 is a dual channel single gate buffer and is a part of the Low Voltage CMOS technology range of Logic gatedevices from NXP Semiconductors. This 2G17GM,132 device is a two channel logic buffer, wherein the 1st channel is a non-inverting and it is an unbuffered device, with the 2nd channel being an inverting buffered device, with the output inverted relative to the input. The performance of this device is based on the Low Voltage CMOS technology, making it an ultra low power device.
Application Field and Working Principle
This 74LVC2G17GM,132 device has a wide range of applications due to its high speed logic and buffered output. It can be used for multiplexers, decoders and inverters and for applications where the higher speed and low power logic is needed. This device’s low input currents enables it to be applied to long line transmission devices in complex circuits. The performance of the logic is based on its low loading of the output and its higher switching speed.
The working principle of the device is based on its low voltage CMOS technology and its combination of non-inverting and inverting buffers. To enable the device to receive low level signals and to reduce distortion, it uses Schottky Diode and P-Element, which are the two main components of the logic circuit. Schottky Diode prevents false triggering, whereas P−Element is used for buffering. The gate of the P−Element is on the input side, which is biased with a P−Channel mosfet. The gate and cathode of the Schottky Diode are connected, so that the transistor only accepts positive voltage at its gate, in order to prevent erroneous trigger.
The main feature of this device is the buffered inverting channel, which helps the device to increase its speed and reduce the logic loading of the circuit. This channel consists of two MOSFETs, the drain and source of which are to be connected to the supply voltage, while the gate is connected to the input of the device. This channel helps in providing the output, which is inverted relative to the input.
The output of this device is also buffered, which is a feature of most of the logic gates. This helps in providing a good logic output, with less loading and less distortion. In terms of power consumption, this device has a very low power consumption, which is suited for applications requiring fewer power.
To conclude, the 74LVC2G17GM,132 is a dual channel single gate buffer which is used for multiplexers, decoders and inverters. Its low power consumption, low input currents and fast switching ability makes it ideal for a wide range of applications where higher speed logic is needed. The buffered inverting channel helps the device to reduce the logic loading of the circuit. This device also helps in providing a good logic output, with less loading and less distortion.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74LVC1G99DP,125 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC CONFIG MULTI-FUNC GATE... |
| 74LVC1G80GW,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 51000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5T... |
| 74LVC374AT20-13 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC1G126GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 6000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G06GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 3000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 5TS... |
| 74LVC373AQ20-13 | Diodes Incor... | 0.12 $ | 1000 | IC OCTAL TRANSP LATCH 20Q... |
| 74LVC1GU04GV,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 9000 | IC INVERTER 1CH 1-INP 5TS... |
| 74LVC1G00FW4-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP DF... |
| 74LV373DB,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OCTAL D TRANSP LATCH 2... |
| 74LVQ04SCX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| 74LVTH574MSA | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVT374WM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC3G34GM,125 | Nexperia USA... | 0.2 $ | 4000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC2GU04GM,132 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC INVERTER 2CH 2-INP 6XS... |
| 74LVCH16245ADGG,51 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC1G34GX,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G126DCKRG4 | Texas Instru... | 0.06 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V SC... |
| 74LVC1G126FX4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT 5.5V 6... |
| 74LVCH244ADB,118 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| 74LVC16241ADL,118 | Nexperia USA... | 0.48 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| 74LVTH16245ADLRG4 | Texas Instru... | 0.51 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC3G34GD,125 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC86APW/AUJ | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14T... |
| 74LVT240SJ | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 20S... |
| 74LV4051D,118 | Nexperia USA... | 0.16 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC1 ... |
| 74LVC1G02W5-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 12925 | IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT... |
| 74LV4799PW,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OSC TIMER CTRL 100KHZ ... |
| 74LVX161284MEAX | ON Semicondu... | -- | 1000 | TXRX TRANSLATING IEEE 48S... |
| 74LVC1G175GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6X... |
IC TRANSCVR NON-INVERT 5.5V 24SOTranscei...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOPTransceive...
IC BUF NON-INVERT 3.6V 60HXQFNBuffer, No...
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOPTransceiv...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56TSSOPTransceiv...
IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TSSOPAddress Driv...
74LVC2G17GM,132 Datasheet/PDF