| Allicdata Part #: | 74LVC3G16DPH-ND |
| Manufacturer Part#: |
74LVC3G16DPH |
| Price: | $ 0.15 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Nexperia USA Inc. |
| Short Description: | IC BUF NON-INVERT 5.5V 8TSSOP |
| More Detail: | Buffer, Non-Inverting 3 Element 1 Bit per Element ... |
| DataSheet: | 74LVC3G16DPH Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 0.13671 |
Specifications
| Series: | 74LVC |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Logic Type: | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements: | 3 |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Input Type: | -- |
| Output Type: | Push-Pull |
| Current - Output High, Low: | 32mA, 32mA |
| Voltage - Supply: | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-TSSOP |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
74LVC3G16DPH Application Field and Working PrincipleThe 74LVC3G16DPH is an advanced low voltage multipurpose buffer/driver/receiver/transceiver logic device, which is used in a range of applications. It can be used for both in-system and stand-alone applications. Due to its versatility, this chip is widely used in various fields like medical electronics, instrumentation, computer and communications, automotive, military and other industry automation applications.The device has a high performance output drive (3 A) which can be used to drive both bipolar as well as non-bipolar loads, either push-pull or open drain. Its load capacity and threshold voltage of 2 to 5.5 volts makes it highly suitable for 5 Volt, 3 Volt or 1.8 Volt voltage of systems. Of outstanding importance is its low power consumption which makes it a great solution for battery operated and power sensitive applications.The device contains two input/output buffer/driver/receiver/transceiver structures, operating from a single supply voltage range from 1.3V to 5.5V. Each buffer is individually disabled through the disabling pin and the two devices being connected in parallel to form a single channel. The device is compatible with the demands and requirements of IEC/FCC 75-kV electrostatic discharge (ESD) protection for enter system transient immunity levels.It possesses a number of hardware control signals that include but not limited to Read Control, write control, Output enable and Buffer enable. Additionally, it includes an on-chip circuit that provides an adaptive immunity to both dynamic I/O bus noise and static discharge voltage, helping to ensure quality data communications.The 74LVC3G16DPH supports both TTL and CMOS logical operations, and can drive up to 16 outputs at speeds up to 180 MHz. It is also manufactured with a 50ohm on-chip impedance so data signal transmission is more secure and reliable. Finally, the signal voltage is boosted to 1.8 volts, thereby giving improved signal integrity and increased noise margin, leading to improved performance.In summary, the 74LVC3G16DPH provides a great solution for those who need an advanced and reliable low voltage multipurpose buffer/driver/receiver/transceiver logic device. With its high performance 3 Ampere output drive, adaptive immunity to both dynamic I/O bus noise and static discharge voltage, and 5 Volt, 3 Volt or 1.8 Volt voltage support, it is ideal for a variety of applications such as medical electronics, instrumentation, computer and communications, automotive, military and other industry automation.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "74LV" Included word is 29
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74LVC1G99DP,125 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC CONFIG MULTI-FUNC GATE... |
| 74LVC1G80GW,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 51000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5T... |
| 74LVC374AT20-13 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC1G126GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 6000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G06GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 3000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 5TS... |
| 74LVC373AQ20-13 | Diodes Incor... | 0.12 $ | 1000 | IC OCTAL TRANSP LATCH 20Q... |
| 74LVC1GU04GV,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 9000 | IC INVERTER 1CH 1-INP 5TS... |
| 74LVC1G00FW4-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP DF... |
| 74LV373DB,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OCTAL D TRANSP LATCH 2... |
| 74LVQ04SCX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| 74LVTH574MSA | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVT374WM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC3G34GM,125 | Nexperia USA... | 0.2 $ | 4000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC2GU04GM,132 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC INVERTER 2CH 2-INP 6XS... |
| 74LVCH16245ADGG,51 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC1G34GX,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G126DCKRG4 | Texas Instru... | 0.06 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V SC... |
| 74LVC1G126FX4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT 5.5V 6... |
| 74LVCH244ADB,118 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| 74LVC16241ADL,118 | Nexperia USA... | 0.48 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| 74LVTH16245ADLRG4 | Texas Instru... | 0.51 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC3G34GD,125 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC86APW/AUJ | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14T... |
| 74LVT240SJ | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 20S... |
| 74LV4051D,118 | Nexperia USA... | 0.16 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC1 ... |
| 74LVC1G02W5-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 12925 | IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT... |
| 74LV4799PW,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OSC TIMER CTRL 100KHZ ... |
| 74LVX161284MEAX | ON Semicondu... | -- | 1000 | TXRX TRANSLATING IEEE 48S... |
| 74LVC1G175GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6X... |
Latest Products
N74F543D,623
IC TRANSCVR NON-INVERT 5.5V 24SOTranscei...
N74F245DB,118
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOPTransceive...
74LVTN16244BBX,518
IC BUF NON-INVERT 3.6V 60HXQFNBuffer, No...
PI74LPT16245CAEX
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOPTransceiv...
74FCT16501CTPAG8
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56TSSOPTransceiv...
IDT74FCT163344APAG8
IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TSSOPAddress Driv...
74LVC3G16DPH Datasheet/PDF