| Allicdata Part #: | 74LVCE1G00W5-7DITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
74LVCE1G00W5-7 |
| Price: | $ 0.06 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT25 |
| More Detail: | NAND Gate IC 1 Channel SOT-25 |
| DataSheet: | 74LVCE1G00W5-7 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 0.05544 |
Specifications
| Current - Output High, Low: | 32mA, 32mA |
| Base Part Number: | 74LVCE1G00 |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Supplier Device Package: | SOT-25 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 3.6ns @ 5V, 50pF |
| Logic Level - High: | 1.7 V ~ 2 V |
| Logic Level - Low: | 0.7 V ~ 0.8 V |
| Series: | 74LVCE |
| Current - Quiescent (Max): | 10µA |
| Voltage - Supply: | 1.4 V ~ 5.5 V |
| Features: | -- |
| Number of Inputs: | 2 |
| Number of Circuits: | 1 |
| Logic Type: | NAND Gate |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
The 74LVCE1G00W5-7 is a high speed, low-power, low-voltage CMOS IC designed to operate as a single logic gate. It functions as an And and Or gate, and can be powered by a single power supply operating anywhere from 2.2 to 3.6V. This gate is very popular for applications that require high speed operations, low power consumption and high noise resistance, making it a suitable choice for automotive, industrial and consumer level applications. The 74LVCE1G00W5-7 can also be used as a power-on reset (POR) circuit, where the output will be logic "0" when the circuit is powered up. It features a wide power supply operating range and low power consumption and also includes input protection devices for protecting against fault conditions.Applications
The 74LVCE1G00W5-7 is commonly used in many different types of applications. These include automotive applications such as airbag deployment systems, traction control units, active suspension systems, and brake actuation systems. It is also used in industrial applications, including closed loop motor control, safety sensitive motors and servos, robotics, process and production control systems, and machine data logging. Consumer electronics applications range from digital watches to computers, DVD players, gaming consoles, and home theater systems. In addition, the 74LVCE1G00W5-7 is also used in medical applications such as patient monitoring systems and patient monitoring displays.Working Principle
The working principle of the 74LVCE1G00W5-7 is relatively straightforward. It uses a combination of CMOS logic gates to perform its operations. The gate consists of two input pins, one output pin, and two power supply pins. The two input pins are typically used to accept logic inputs that will be processed by the logic gate. The logic gate will then output a logic result on the output pin based on the inputs given.The 74LVCE1G00W5-7 utilizes an And and Or gate in order to process the logic inputs. The output of the And gate is then used as the input for the Or gate. This ensures that the output of the logic gate will be high (logic “1”) when either of the input pins is high (logic “1”) or when both of the input pins are high (logic “1”). The output of the logic gate will be low (logic “0”) only when both of the input pins are low (logic “0”).Conclusion
The 74LVCE1G00W5-7 is an ideal choice for applications which require high speed operations and protection against fault conditions. It is also capable of providing a low power consumption with a wide power supply operating range. This makes it suitable for a variety of different applications, such as automotive, industrial, and consumer level applications. In addition, it is also capable of being used as a power-on reset (POR) circuit, where the output will be logic “0” when the circuit is powered up. Understanding the working principle of this logic gate can help engineers to select the correct component for their application.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "74LV" Included word is 29
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74LVC1G99DP,125 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC CONFIG MULTI-FUNC GATE... |
| 74LVC1G80GW,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 51000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5T... |
| 74LVC374AT20-13 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC1G126GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 6000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G06GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 3000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 5TS... |
| 74LVC373AQ20-13 | Diodes Incor... | 0.12 $ | 1000 | IC OCTAL TRANSP LATCH 20Q... |
| 74LVC1GU04GV,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 9000 | IC INVERTER 1CH 1-INP 5TS... |
| 74LVC1G00FW4-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP DF... |
| 74LV373DB,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OCTAL D TRANSP LATCH 2... |
| 74LVQ04SCX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| 74LVTH574MSA | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVT374WM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC3G34GM,125 | Nexperia USA... | 0.2 $ | 4000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC2GU04GM,132 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC INVERTER 2CH 2-INP 6XS... |
| 74LVCH16245ADGG,51 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC1G34GX,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G126DCKRG4 | Texas Instru... | 0.06 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V SC... |
| 74LVC1G126FX4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT 5.5V 6... |
| 74LVCH244ADB,118 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| 74LVC16241ADL,118 | Nexperia USA... | 0.48 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| 74LVTH16245ADLRG4 | Texas Instru... | 0.51 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC3G34GD,125 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC86APW/AUJ | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14T... |
| 74LVT240SJ | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 20S... |
| 74LV4051D,118 | Nexperia USA... | 0.16 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC1 ... |
| 74LVC1G02W5-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 12925 | IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT... |
| 74LV4799PW,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OSC TIMER CTRL 100KHZ ... |
| 74LVX161284MEAX | ON Semicondu... | -- | 1000 | TXRX TRANSLATING IEEE 48S... |
| 74LVC1G175GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6X... |
Latest Products
74LVC1G02W5-7
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT25NOR Gate IC 1...
NC7SZ02P5X_F40
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC70-5NOR Gate IC ...
SN74S00NSRG4
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOPNAND Gate IC...
CD4009UBPWE4
IC INVERTER 6CH 6-INP 16TSSOPInverter IC...
SN74AUC2G86DCURE4
IC GATE XOR 2CH 2-INP US8XOR (Exclusive ...
CD74HC21MT
IC GATE AND 2CH 4-INP 14SOICAND Gate IC ...
74LVCE1G00W5-7 Datasheet/PDF