| Allicdata Part #: | 74LVCH16244AEV/G,5-ND |
| Manufacturer Part#: |
74LVCH16244AEV/G,5 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Nexperia USA Inc. |
| Short Description: | IC BUF NON-INVERT 3.6V 56VFBGA |
| More Detail: | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element ... |
| DataSheet: | 74LVCH16244AEV/G,5 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | 74LVCH |
| Packaging: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Logic Type: | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements: | 4 |
| Number of Bits per Element: | 4 |
| Input Type: | -- |
| Output Type: | 3-State |
| Current - Output High, Low: | 24mA, 24mA |
| Voltage - Supply: | 1.2 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 56-VFBGA |
| Supplier Device Package: | 56-VFBGA (4.5x7) |
| Base Part Number: | 74LVCH16244 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
74LVCH16244AEV/G Application Field and Working Principle
As one of the main parts of Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers, 74LVCH16244AEV/G is an excellent device that can transfer and process logic signals in a fast and efficient manner according to different environments. In this article, its application field as well as its working principle will be discussed in detail.
Application Field
The 74LVCH16244AEV/G device is mainly used in communications, multimedia, personal electronics, digital home entertainment, office products, military field, and industrial control systems. It is used to transfer and process logic signals, such as reducing loading and routing on logic signals, transmitting data, decoding and multiplexing signals, converting logic levels and directions, and isolating signals in different environments.
Working Principle
Basically, the 74LVCH16244AEV/G consists of two pairs of CMOS buffers, a pair of inverters, and a 8-bit serial-in/parallel-out shift register. The two pairs of CMOS buffers are used to reduce loading and routing on logic signals, and the pair of inverters are used to invert or non-invert logic signals for processing. The 8-bit serial-in/parallel-out shift register is used to synchronize data transmission and reception, and to isolate one circuit from another without affecting the signal waveform.
The 74LVCH16244AEV/G device also has an on-board voltage regulator for ensuring voltage stability and reliability. This voltage regulator is used to stabilize the logic signals even when the input voltage is fluctuating, hence ensure the accuracy and integrity of the logic signals.
In addition, 74LVCH16244AEV/G also comes with built-in multiplexers and isolators that can be used to transmit and decode different signals, regardless of the signal direction, signal amplitude, signal frequency, or signal waveform.
Conclusion
In short, the 74LVCH16244AEV/G device provide excellent performance in transferring and processing logic signals, and can be used in a wide range of applications, such as communications, multimedia, personal electronics, digital home entertainment, office products, military field, and industrial control systems. It has a built-in voltage regulator, multiplexers and isolators, which makes it an ideal choice for different environments and applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74LVC1G99DP,125 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC CONFIG MULTI-FUNC GATE... |
| 74LVC1G80GW,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 51000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5T... |
| 74LVC374AT20-13 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC1G126GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 6000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G06GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 3000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 5TS... |
| 74LVC373AQ20-13 | Diodes Incor... | 0.12 $ | 1000 | IC OCTAL TRANSP LATCH 20Q... |
| 74LVC1GU04GV,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 9000 | IC INVERTER 1CH 1-INP 5TS... |
| 74LVC1G00FW4-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP DF... |
| 74LV373DB,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OCTAL D TRANSP LATCH 2... |
| 74LVQ04SCX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| 74LVTH574MSA | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVT374WM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC3G34GM,125 | Nexperia USA... | 0.2 $ | 4000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC2GU04GM,132 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC INVERTER 2CH 2-INP 6XS... |
| 74LVCH16245ADGG,51 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC1G34GX,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G126DCKRG4 | Texas Instru... | 0.06 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V SC... |
| 74LVC1G126FX4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT 5.5V 6... |
| 74LVCH244ADB,118 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| 74LVC16241ADL,118 | Nexperia USA... | 0.48 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| 74LVTH16245ADLRG4 | Texas Instru... | 0.51 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC3G34GD,125 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC86APW/AUJ | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14T... |
| 74LVT240SJ | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 20S... |
| 74LV4051D,118 | Nexperia USA... | 0.16 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC1 ... |
| 74LVC1G02W5-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 12925 | IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT... |
| 74LV4799PW,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OSC TIMER CTRL 100KHZ ... |
| 74LVX161284MEAX | ON Semicondu... | -- | 1000 | TXRX TRANSLATING IEEE 48S... |
| 74LVC1G175GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6X... |
IC TRANSCVR NON-INVERT 5.5V 24SOTranscei...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOPTransceive...
IC BUF NON-INVERT 3.6V 60HXQFNBuffer, No...
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOPTransceiv...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56TSSOPTransceiv...
IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TSSOPAddress Driv...
74LVCH16244AEV/G,5 Datasheet/PDF