| Allicdata Part #: | 1727-6698-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
74LVT16374ADGG,118 |
| Price: | $ 0.27 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Nexperia USA Inc. |
| Short Description: | IC FF D-TYPE DUAL 8BIT 48TSSOP |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 74LVT16374ADGG,118 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 2000 |
| 2000 +: | $ 0.24167 |
| 6000 +: | $ 0.22959 |
| 10000 +: | $ 0.22095 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 5ns @ 3.3V, 50pF |
| Base Part Number: | 74LVT16374 |
| Package / Case: | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Input Capacitance: | 3pF |
| Current - Quiescent (Iq): | 120µA |
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Current - Output High, Low: | 32mA, 64mA |
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Series: | 74LVT |
| Clock Frequency: | 150MHz |
| Number of Bits per Element: | 8 |
| Number of Elements: | 2 |
| Output Type: | Tri-State, Non-Inverted |
| Type: | D-Type |
| Function: | Standard |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
。Logic - Flip Flops
Flip-flops are a subtype of logic-gate circuits which are typically used in digital applications to store one bit of data. Specifically, a flip-flop is a type of bi-stable multivibrator which has two stable states and is used to store a single bit of information. In a normall flip-flop circuit, two signals, referred to as Set and Reset, are used to control the state of the flip-flop.
The 74LVT16374ADGG is a type of flip-flop circuit which is designed for low voltage applications. This circuit is the latest addition to Texas Instruments’ line of low voltage flip-flop circuits, and is designed to operate in a low-power environment. Specifically, the 74LVT16374ADGG can operate with a power supply range from 1.65V to 3.6V, and features a maximum operating frequency of 100MHz.
The 74LVT16374ADGG circuit is a dual flip-flop circuit that can be used to store two bits of data. It has two high voltage tolerant inputs, Set and Reset, which can be used to control the state of the flip-flop. The circuit also has a clock input, which can be used to synchronize the set and reset inputs. The output of the circuit is an open drain type, meaning it can only be used to output a logic low.
The 74LVT16374ADGG circuit has a wide range of applications, including digital systems, video and audio systems, and clock control systems. It is also suitable for data storage, counters and shift registers. The circuit can be used in combination with other logic devices to create complex digital systems.
The 74LVT16374ADGG is a versatile flip-flop circuit which can be used in a wide range of applications. It is designed for use in low voltage applications, and is fast, reliable and energy efficient. The circuit can be used to store two bits of data and to control the state of the flip-flop, thus making it ideal for digital systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74LVC1G99DP,125 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC CONFIG MULTI-FUNC GATE... |
| 74LVC1G80GW,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 51000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5T... |
| 74LVC374AT20-13 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC1G126GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 6000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G06GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 3000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 5TS... |
| 74LVC373AQ20-13 | Diodes Incor... | 0.12 $ | 1000 | IC OCTAL TRANSP LATCH 20Q... |
| 74LVC1GU04GV,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 9000 | IC INVERTER 1CH 1-INP 5TS... |
| 74LVC1G00FW4-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP DF... |
| 74LV373DB,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OCTAL D TRANSP LATCH 2... |
| 74LVQ04SCX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| 74LVTH574MSA | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVT374WM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC3G34GM,125 | Nexperia USA... | 0.2 $ | 4000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC2GU04GM,132 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC INVERTER 2CH 2-INP 6XS... |
| 74LVCH16245ADGG,51 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC1G34GX,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G126DCKRG4 | Texas Instru... | 0.06 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V SC... |
| 74LVC1G126FX4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT 5.5V 6... |
| 74LVCH244ADB,118 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| 74LVC16241ADL,118 | Nexperia USA... | 0.48 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| 74LVTH16245ADLRG4 | Texas Instru... | 0.51 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC3G34GD,125 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC86APW/AUJ | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14T... |
| 74LVT240SJ | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 20S... |
| 74LV4051D,118 | Nexperia USA... | 0.16 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC1 ... |
| 74LVC1G02W5-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 12925 | IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT... |
| 74LV4799PW,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OSC TIMER CTRL 100KHZ ... |
| 74LVX161284MEAX | ON Semicondu... | -- | 1000 | TXRX TRANSLATING IEEE 48S... |
| 74LVC1G175GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6X... |
IC FF D-TYPE DUAL 8BIT 60HXQFN
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8SOIC
74LVT16374ADGG,118 Datasheet/PDF