75 0404 Optoelectronics |
|
| Allicdata Part #: | 750404-ND |
| Manufacturer Part#: |
75 0404 |
| Price: | $ 0.68 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Industrial Fiberoptics |
| Short Description: | LED WHITE CLEAR 2.9MM ROUND T/H |
| More Detail: | White 4000K LED Indication - Discrete 3.2V Radial |
| DataSheet: | 75 0404 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 0.61740 |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.2V |
| Height (Max): | 6.20mm |
| Size / Dimension: | -- |
| Supplier Device Package: | 3mm |
| Package / Case: | Radial |
| Features: | -- |
| Wavelength - Peak: | -- |
| Wavelength - Dominant: | 4000K |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Viewing Angle: | 30° |
| Current - Test: | 20mA |
| Series: | -- |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 2.90mm |
| Millicandela Rating: | 5000mcd |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Color: | Colorless |
| Color: | White |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Today, LED indicator lights have been used in a wide variety of applications, including as indicators of specific functions and instrument state, such as "on/off" or "error". In this article, we\'ll learn about the use of the 750404 LED indicator, a commonly used device which is used in a wide variety of applications and is particularly useful for providing clear visual indication for discrete situations.
The 750404 LED indicator is a single-element, surface-mountable, LED indicator with a standard rectangular shape. Its footprint is 0.302" x 0.100", making it an ideal choice for installations with limited space. It is available in five colors: green, red, yellow, blue, and white. It is a relatively simple device and is commonly used for its visibility and simplicity.
The 750404 LED indicator works in the following way: when a voltage outside of the normal operating voltage range is applied, an electric current is drawn through the LED, which causes it to emit light. The amount of light emitted is determined by the amount of current flowing through the LED. Depending on the application, the LED indicator can be used to indicate either an "on" state or a "off" state, or anything in between.
In terms of applications, the 750404 LED indicator is commonly used in entertainment, industrial, and consumer products. For example, in consumer products, it is often used as a status indicator, to signal that a particular function or feature is active or inactive. It is also commonly used in medical and industrial equipment for displaying the status of a particular device or system. Furthermore, it can be used in automotive applications to provide a visual indicator of system or component status.
On the technical side, the 750404 LED indicator is typically driven by a relatively low voltage, usually between 2.0 to 3.3V. It also works with a wide range of currents, from 7mA to 50mA, and has an operating temperature range of -25°C to + 85°C (-13°F to +185°F). Furthermore, it offers excellent efficiency and low power consumption due to its low forward voltage and low current draw, making it an ideal choice for applications where power conservation is essential.
In summary, the 750404 LED indicator is a reliable, lightweight, single-element device which is easy to install and simple to operate. It is suitable for use in a wide range of applications requiring clear and reliable visual indication, making it an ideal choice for many applications. Furthermore, its low voltage and low power use make it an efficient and cost-effective solution for applications requiring discrete status indication.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| GTCS25-750M-R02 | Littelfuse I... | 0.77 $ | 1000 | GAS TUBE 5MM 750V 20% 2.5... |
| GMD-750MA | Eaton | 0.0 $ | 1000 | UL TIME DELAY 5MM GLASS F... |
| MTSW-103-11-F-D-750 | Samtec Inc. | 0.48 $ | 1000 | MODIFIED .025 SQUARE POST... |
| ESQT-106-02-L-D-750 | Samtec Inc. | 2.22 $ | 1000 | ELEVATED 2MM SOCKETS12 Po... |
| 750-10010-00300 | CNC Tech | 10.92 $ | 414 | CBL DVI-D 18+1 MALE-MALE ... |
| 5CLS70-750E | Eaton | 1.39 $ | 1000 | 5.08KV 750E CLS70 FUSE |
| DW-03-12-F-D-750 | Samtec Inc. | 0.54 $ | 1000 | .025" BOARD SPACERS6 Posi... |
| DW-04-11-F-S-750-002 | Samtec Inc. | 0.56 $ | 1000 | .025" BOARD SPACERS4 Posi... |
| HW-03-12-F-D-750-SM | Samtec Inc. | 0.64 $ | 1000 | .025 BOARD SPACERS6 Posit... |
| ESQT-105-02-F-S-750 | Samtec Inc. | 1.04 $ | 1000 | ELEVATED 2MM SOCKETS5 Pos... |
| HW-04-12-F-D-750-SM | Samtec Inc. | 0.85 $ | 1000 | .025 BOARD SPACERS8 Posit... |
| SRR1205-750YL | Bourns Inc. | 0.34 $ | 1000 | FIXED IND 75UH 1.2A 330 M... |
| MFR-25FBF52-750R | Yageo | 0.05 $ | 11528 | RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL... |
| MFR3WSJT-73-750K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 3W 5% AXIAL750 kOh... |
| FCR3WSJT-73-750K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 3W 5% AXIAL750 kOhms ... |
| 75097 | Wiha | 20.76 $ | 9 | BIT SET ASSORTED W/HOLDER... |
| 750815530 | Wurth Electr... | 5.04 $ | 1000 | TRANS 3000V SMD |
| 750815550 | Wurth Electr... | 5.04 $ | 1000 | TRANS 3000V SMD |
| 750340477 | Wurth Electr... | 10.12 $ | 1000 | TRANS FLYBACK NXPSSL1750 ... |
| P51-750-S-A-I12-5V-000-000 | SSI Technolo... | 93.26 $ | 1000 | SENSOR 750PSIS 1/4 NPT 5V... |
| P51-750-A-I-P-4.5OVP-000-000 | SSI Technolo... | 93.26 $ | 1000 | SENSOR 750PSI 7/16-20UNF ... |
| P51-750-A-AA-I12-4.5OVP-000-000 | SSI Technolo... | 93.26 $ | 1000 | SENSOR 750PSI 7/16-20UNF ... |
| P51-750-A-E-I36-4.5V-000-000 | SSI Technolo... | 98.48 $ | 1000 | SENSOR 750PSI 3/8-24UNF .... |
| P51-750-A-P-M12-20MA-000-000 | SSI Technolo... | 103.38 $ | 1000 | SENSOR 750PSI M20-1.5 6G ... |
| P51-750-A-M-P-20MA-000-000 | SSI Technolo... | 131.47 $ | 1000 | SENSOR 750PSI M10-1.0 6G ... |
| P51-750-A-R-M12-20MA-000-000 | SSI Technolo... | 150.3 $ | 1000 | SENSOR 750PSI M12-1.0 6G ... |
| RSP-750-15 | Mean Well US... | 129.05 $ | 39 | AC/DC CONVERTER 15V 750WE... |
| 4114R-1-750 | Bourns Inc. | 0.21 $ | 1000 | RES ARRAY 7 RES 75 OHM 14... |
| P51-750-S-L-D-4.5V-000-000 | SSI Technolo... | 87.27 $ | 1000 | SENSOR 750PSI M10-1.25 6H... |
8MM RGB LED LAMP COMMON ANODERed, Green,...
3MM LED RED 25 PCSLED Indication - Discr...
3MM LED GREEN 25 PCSLED Indication - Dis...
3MM LED BLUE 25 PCSLED Indication - Disc...
8MM RGB LED LAMP COMMON CATHODERed, Gree...
LED COOL WHITE 2PLCC SMDWhite, Cool 5700...
75 0404 Datasheet/PDF