| Allicdata Part #: | 3M160583-ND |
| Manufacturer Part#: |
77 BLACK-3X20FT |
| Price: | $ 26.17 |
| Product Category: | Tapes, Adhesives, Materials |
| Manufacturer: | 3M |
| Short Description: | TAPE FIRE RETARDANT 3"X 6.7YD |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 77 BLACK-3X20FT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 23.78250 |
| 10 +: | $ 22.53260 |
| 25 +: | $ 21.28090 |
| 50 +: | $ 20.02900 |
| 100 +: | $ 18.77710 |
| 250 +: | $ 17.52530 |
Specifications
| Series: | Scotch® 77 |
| Part Status: | Active |
| Tape Type: | Fire Retardant |
| Adhesive: | -- |
| Backing, Carrier: | Elastomer |
| Thickness: | 0.0300" (30.0 mils, 0.762mm) |
| Thickness - Adhesive: | -- |
| Thickness - Backing, Carrier: | -- |
| Width: | 3.00" (76.20mm) |
| Length: | 20' (6.1m) 6.7 yds |
| Color: | Black |
| Usage: | Electrical Cable Protection |
| Temperature Range: | -- |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shelf Life: | 60 Months |
Related Products
Search Part number : "77 B" Included word is 1
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| Y92F-77B | Omron Automa... | 4.96 $ | 2 | ADAPTER PLATE H7E PANEL M... |
Latest Products
3M 501FL 5" X 10.5&q...
TAPE LAMINATING 5"X 10 1/2" 25RL
3M 501FL 4" X 1.25&q...
TAPE LAMINATING 4"X 1 1/4" 25/RL
9088FL12MMX50M
TAPE DBL COATED CLR 1/2"X 54.7YD
2214-36MMX55M
TAPE MASKING NATURAL 1.42"X 60YD
3M 5481 9" X 36YD
TAPE MASKING GRAY 9"X 36YDS
3M 5559I 8" X 36YD
TAPE INDICATOR WHITE 8"X 36YDS
77 BLACK-3X20FT Datasheet/PDF