| Allicdata Part #: | 770-103-R510P-ND |
| Manufacturer Part#: |
770103511P |
| Price: | $ 0.16 |
| Product Category: | Resistors |
| Manufacturer: | CTS Resistor Products |
| Short Description: | RES ARRAY 5 RES 510 OHM 10SIP |
| More Detail: | 510 Ohm ±2% 100mW Power Per Element Isolated 5 Res... |
| DataSheet: | 770103511P Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 0.14049 |
| Number of Pins: | 10 |
| Height - Seated (Max): | 0.195" (4.95mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" L x 0.098" W (25.40mm x 2.50mm) |
| Supplier Device Package: | 10-SIP |
| Package / Case: | 10-SIP |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Applications: | -- |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Power Per Element: | 100mW |
| Series: | 770 |
| Resistor-Ratio-Drift: | -- |
| Resistor Matching Ratio: | -- |
| Number of Resistors: | 5 |
| Tolerance: | ±2% |
| Resistance (Ohms): | 510 |
| Circuit Type: | Isolated |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Resistor Networks, Arrays
The 770103511P is a type of resistor network array. It consists of two series resistors connected together in a single package. The two resistors are a high-value resistor and a low-value resistor. By choosing the value of the low-value resistor, the overall resistance of the network can be adjusted. This type of resistor network array is designed to offer a wide range of resistance values and hence can be used in many applications.
The 770103511P is used in a variety of applications where the resistance must be precisely controlled. This includes applications such as temperature sensing, power supplies and audio amplifiers. It is also used in sensing servo motor position and current feedback circuits. In addition, the 770103511P can be used as a voltage divider, allowing a precise control of the output voltage.
The working principle of the 770103511P is based on the operation of a voltage divider. The value of the resistors in the network determines the output voltages. When a voltage is applied to the input terminals, the voltage is divided between the two series resistors. The output voltage is equal to the sum of the voltages dropped across the two resistors. Since the resistors have different values, the output voltage can be adjusted by changing the value of one of the resistors.
The 770103511P also features a thermal resistance that helps maintain the accuracy of the output voltage. The thermal resistance reduces the effect of environmental temperature changes on the output voltage. As the temperature increases, the thermal resistance increases and this offset the decrease in resistance caused by the temperature increase. This helps to maintain the accuracy of the output voltage over a range of environmental temperatures.
Additionally, the 770103511P also has low signal distortion characteristics which helps to reduce the effects of signal interference on the output voltage. This type of resistor network provides excellent temperature stability, and can be used in applications requiring accurate output voltage control with minimal signal interference.
In conclusion, the 770103511P is a versatile resistor network array. It is used in a wide range of applications, from temperature sensing and power supplies to audio amplifiers. The array\'s working principle is based on the operation of a voltage divider and it features a thermal resistance that helps maintain accuracy over a range of environmental temperatures. Additionally, the low signal distortion characteristics of the resistor network array helps to reduce the effects of signal interference on the output voltage.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 770101470 | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES ARRAY 9 RES 47 OHM 10... |
| 770101822 | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES ARRAY 9 RES 8.2K OHM ... |
| 770101104P | CTS Resistor... | 0.39 $ | 3153 | RES ARRAY 9 RES 100K OHM ... |
| 770103390P | CTS Resistor... | 0.16 $ | 1000 | RES ARRAY 5 RES 39 OHM 10... |
| 770107-1 | TE Connectiv... | 0.51 $ | 3058 | CONN PLUG W/DETENT 15POS ... |
| 1-770174-1 | TE Connectiv... | 1.51 $ | 4103 | CONN HEADER 4POS VERT .16... |
| 770101102P | CTS Resistor... | 0.39 $ | 3079 | RES ARRAY 9 RES 1K OHM 10... |
| 770103564P | CTS Resistor... | 0.16 $ | 1000 | RES ARRAY 5 RES 560K OHM ... |
| 770101122 | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES ARRAY 9 RES 1.2K OHM ... |
| 7701051.5/3.3KP | CTS Resistor... | 0.29 $ | 1000 | RES NTWRK 16 RES MULT OHM... |
| 77018 SL005 | Alpha Wire | 0.69 $ | 1000 | CABLE 19COND 20AWG SLATE ... |
| 77010 SL001 | Alpha Wire | 2.08 $ | 1000 | CABLE 7COND 22AWG SLATE 1... |
| 1-770182-0 | TE Connectiv... | 1.37 $ | 5783 | CONN HEADER 9POS VERT .16... |
| 770101824 | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES ARRAY 9 RES 820K OHM ... |
| 770103392 | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES ARRAY 5 RES 3.9K OHM ... |
| 770103103 | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES ARRAY 5 RES 10K OHM 1... |
| 770103330P | CTS Resistor... | 0.39 $ | 707 | RES ARRAY 5 RES 33 OHM 10... |
| 770101184 | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES ARRAY 9 RES 180K OHM ... |
| 770186-2 | TE Connectiv... | 1.44 $ | 1000 | CONN HEADER 12POS VERT .1... |
| 1-770174-0 | TE Connectiv... | 1.01 $ | 2545 | CONN HEADER 4POS VERT .16... |
| 770101560P | CTS Resistor... | 0.16 $ | 1000 | RES ARRAY 9 RES 56 OHM 10... |
| 770103181P | CTS Resistor... | 0.16 $ | 1000 | RES ARRAY 5 RES 180 OHM 1... |
| 770103151 | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES ARRAY 5 RES 150 OHM 1... |
| 770101684P | CTS Resistor... | 0.16 $ | 1000 | RES ARRAY 9 RES 680K OHM ... |
| 770190-2 | TE Connectiv... | 2.08 $ | 1000 | CONN HEADER 15POS VERT .1... |
| 77014 SL005 | Alpha Wire | 281.25 $ | 1000 | CABLE 4COND 20AWG SLATE 1... |
| 77013 SL001 | Alpha Wire | 1.39 $ | 1000 | CABLE 3COND 20AWG SLATE 1... |
| 770103203P | CTS Resistor... | 0.39 $ | 2481 | RES ARRAY 5 RES 20K OHM 1... |
| 770101105P | CTS Resistor... | 0.39 $ | 387 | RES ARRAY 9 RES 1M OHM 10... |
| 770101122P | CTS Resistor... | 0.39 $ | 568 | RES ARRAY 9 RES 1.2K OHM ... |
| 770101390P | CTS Resistor... | 0.16 $ | 1000 | RES ARRAY 9 RES 39 OHM 10... |
| 770103152 | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES ARRAY 5 RES 1.5K OHM ... |
| 770103393 | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES ARRAY 5 RES 39K OHM 1... |
| 770105-1 | TE Connectiv... | 0.54 $ | 171 | CONN RECPT W/O DETENT 15P... |
| 770101184P | CTS Resistor... | 0.16 $ | 1000 | RES ARRAY 9 RES 180K OHM ... |
| 770103512P | CTS Resistor... | 0.16 $ | 1000 | RES ARRAY 5 RES 5.1K OHM ... |
| 770105160/260P | CTS Resistor... | 0.29 $ | 1000 | RES NTWRK 16 RES MULT OHM... |
| 770103103P | CTS Resistor... | 0.39 $ | 4097 | RES ARRAY 5 RES 10K OHM 1... |
| 770100-1 | TE Connectiv... | 0.87 $ | 296 | CONN HOUSING RCPT 12CIRC1... |
| 770101820P | CTS Resistor... | 0.16 $ | 1000 | RES ARRAY 9 RES 82 OHM 10... |
RES NTWRK 18 RES 47 OHM 36LBGA47 Ohm 1% ...
RES NTWRK 32 RES 56 OHM 36LBGA56 Ohm 1% ...
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 120639 Ohm 5% 62....
RES ARRAY 4 RES 43 OHM 080443 Ohm 5% 62....
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 0804120 Ohm 5% 6...
RES ARRAY 2 RES 300 OHM 0606300 Ohm 5% 6...
770103511P Datasheet/PDF