| Allicdata Part #: | 831-43-038-30-002000-ND |
| Manufacturer Part#: |
831-43-038-30-002000 |
| Price: | $ 11.33 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Mill-Max Manufacturing Corp. |
| Short Description: | CONN SKT SNG GW |
| More Detail: | 38 Position Receptacle Connector Surface Mount |
| DataSheet: | 831-43-038-30-002000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 50 +: | $ 10.19940 |
| Insulation Color: | Black |
| Contact Finish Thickness - Post: | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Contact Shape: | Circular |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Applications: | -- |
| Voltage Rating: | -- |
| Current Rating: | 3A |
| Features: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Contact Length - Post: | -- |
| Insulation Height: | 0.228" (5.80mm) |
| Series: | 831 |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Termination: | Solder |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Row Spacing - Mating: | -- |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 38 |
| Style: | Board to Board |
| Contact Type: | Female Socket |
| Connector Type: | Receptacle |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets - 831-43-038-30-002000 application field and working principle have provided the world with a comprehensive way of handling tasks requiring networks of point-to-point connections. These connectors have been using widely in the industry since 1950s, and the most popular 831-43-038-30-002000 series connectors serve as connectors of choice for most industrial, commercial, and military applications. As the basis of all the build-up boards, these connectors provide flexibility for connecting both internal and external components inside the products, such as the digital instrumentation, computers, and the power supplies.
The rectangular connectors are divided into two types, the headers and the receptacles. The headers are the male components that are inserted into the receptacles which are the female components for mating. The receptacles mate or connect to the sockets or rectangular female connectors which are variations of the receptacles. These rectangular connectors are distinctive due to their rectangular shape, high reliability solid contacts, and wide range of application.
The 831 series of rectangular connectors are available in four standard configurations that offer a wide variety of contact arrangements and polarization. The standard configurations are single row, double row, triple row and horizontal printed circuit board versions in both vertical and horizontal orientations.
When it comes to the working principle, there are three main components of these connectors, the contact, electrical insulation, and mechanical connection. The contact is the base of the connection between two points, where a bridge is established for the electrical path. The insulation layer isolates and protects the contact from the electric current. The connection includes the different components required to fit the connector to the device it is connecting. The connection provides mechanical integrity and ensures that the connector completes its electrical connection.
The 831-43-038-30-002000 series rectangular connectors offer a variety of connection and polarization options to meet requirements ranging from automotive, industrial to military applications. These connectors provide secure mechanical connections due to the heavy-duty terminal retention, actuation and polarization features. The terminal retention feature eliminates the need for mechanical components that often require regular maintenance, such as nuts and bolts. The polarization feature helps to ensure that the mating connector is inserted correctly, so that the wrong pins cannot be connected with the correct pins.
The 831-43-038-30-002000 series rectangular connectors offer reliable contact when mated, so the connection between two devices is secured without fear of electrical contact loss due to vibration or loosening of the connection. It has an outstanding temperature range from -40 ~ +105°C. Not only that, these connectors also boast a high current rating of 8A per contact and a voltage range of up to 500V. They are able to maintain high electrical performance due to gold plated contacts. The gold plating on the contacts makes these connectors often used in the harsh environment applications.
All in all, the 831-43-038-30-002000 series rectangular connectors possess a versatile yet robust design that allows them to be used in a wide variety of applications, from automotive to military. They provide reliability, high current and voltage rating, and strong electrical connections. Their mechanical connections ensure safe and reliable connections between various devices. With their top performance in harsh environments, 831-43-038-30-002000 series rectangular connectors are the go-to choice for a wide range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
831-43-038-30-002000 Datasheet/PDF