| Allicdata Part #: | 831-93-011-30-001000-ND |
| Manufacturer Part#: |
831-93-011-30-001000 |
| Price: | $ 9.04 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Mill-Max Manufacturing Corp. |
| Short Description: | CONN SKT SNG GW |
| More Detail: | 11 Position Receptacle Connector Surface Mount |
| DataSheet: | 831-93-011-30-001000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 50 +: | $ 8.13960 |
| Insulation Color: | Black |
| Contact Finish Thickness - Post: | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Contact Shape: | Circular |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Applications: | -- |
| Voltage Rating: | -- |
| Current Rating: | 3A |
| Features: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish - Post: | Tin-Lead |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Contact Length - Post: | -- |
| Insulation Height: | 0.228" (5.80mm) |
| Series: | 831 |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Termination: | Solder |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Row Spacing - Mating: | -- |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 11 |
| Style: | Board to Board |
| Contact Type: | Female Socket |
| Connector Type: | Receptacle |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular connectors are divided into three categories: headers, receptacles and female sockets. 831-93-011-30-001000 is just one type among them. The applications and working principles of 831-93-011-30-001000 are discussed in this article.
831-93-011-30-001000 is a type of rectangular connector suitable for a wide range of applications. The product adopts a four contacts design, which provides the optimal contact area with the widest range of applications. The product is also highly economical, and its four contacts gave it a higher cost-effectiveness than other types of rectangular connectors. Combined with its small size, this makes 831-93-011-30-001000 suitable for most electronic applications, from large industrial machinery to electronics devices.
In terms of working principles, 831-93-011-30-001000 offers a secure connection of these four contacts which are firmly held in place by a T-shaped contact spring. This contact spring has an attractive surface which prevents any type of movement when the connector is in its locked position. Furthermore, the product has a special design of nested base and a double ‘ T’ groove, which gives it a high resistance to vibration and shock. Therefore, 831-93-011-30-001000 can withstand unfavorable environmental conditions without compromising its performance.
831-93-011-30-001000 is also highly reliable. It is designed with durable materials and comes with UL Certification, making it suitable for communication equipment, medical equipment, consumer electronics products such as phones, cameras, and small computers. Moreover, it can also be used in telecommunication, TV broadcasting and signal systems.
To sum up, 831-93-011-30-001000 is a type of rectangular connector that offers a wide variety of applications and a secure connection. Its small size and excellent performance make it a great choice for a variety of electronic applications. It is highly reliable and turns out to be an economical solution for many electronic devices and systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
831-93-011-30-001000 Datasheet/PDF