| Allicdata Part #: | 8345-B22A-T9T2-DB1B1B-5A-ND |
| Manufacturer Part#: |
8345-B22A-T9T2-DB1B1B-5A |
| Price: | $ 147.91 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | E-T-A |
| Short Description: | CIR BRKR MAG-HYDR 5A 80VDC LEVER |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 8345-B22A-T9T2-DB1B1B-5A Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 134.46700 |
| Series: | 8345 |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Breaker Type: | Magnetic (Hydraulic Delay) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Current Rating: | 5A |
| Voltage Rating - DC: | 80V |
| Number of Poles: | 2 |
| Actuator Type: | Lever |
| Illumination: | -- |
| Illumination Voltage (Nominal): | -- |
| Mounting Type: | Panel Mount |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Circuit Breakers, also known as shatterproof, non-fusible, or air-dry switches, are essential components of any electrical system. The 8345-B22A-T9T2-DB1B1B-5A model is a typical example of one such component, and its field of application and working principle are outlined here.
Application Field
Circuit breakers are produced to protect the electrical equipment in a system from unexpected events such as short-circuit, over-current, and overload. This specific model is intended for use in industrial applications, providing integrated short-circuit protection with up to 600 A, and selective protection of each phase with up to 150 A. This circuit breaker works efficiently in a variety of application fields, such as transportation, manufacturing, robotics, and power distribution.
Working Principle
The circuit breaker functions by automatically switching off the electricity when an overload or a fault is detected. The 8345-B22A-T9T2-DB1B1B-5A model is equipped with switches and sensors that monitor current and voltage and detect any variations, such as a short-circuit or an excessive current. When a device exceeds its rated current, the circuit breaker will automatically switch off the supply, and reset when the issue has been fixed. This also prevents any current overloads from potentially damaging the system.
Design
The 8345-B22A-T9T2-DB1B1B-5A circuit breaker has a unique design that consists of an electronically operated internal main switch, integrated lighting arrester, and an asynchronous trip unit. This design allows for easy integration into a range of electrical systems, and also ensures that the breaker is able to support numerous safety rules and international standar
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 8345-F01Z-R0M1-DB1B2B-10A | E-T-A | 79.03 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 10A |
| 8345-B02A-T3M2-DB1B1C-20A | E-T-A | 145.54 $ | 1000 | CIR BRKR 20A 277VAC 80VDC |
| 8345-B03A-T3M2-DB1B1C-40A | E-T-A | 206.72 $ | 1000 | CIR BRKR 40A 277VAC 80VDC |
| 8345-C23A-U3T2-DB1B3B-5A | E-T-A | 215.63 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR 5A 80VD... |
| 8345-SR0007-5A | E-T-A | 242.4 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR 5A |
| 8345-B01A-V3T1-DB1B2B-5A-V | E-T-A | 88.09 $ | 1000 | CIRC BRKR HYDRAULIC MAGNE... |
| 8345-B0QA-U3R1-DB2B2B-250A | E-T-A | 226.34 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR 250A 80... |
| 8345-B03A-T3K2-DB2B1C-X8345-F02X12402M-0.05A | E-T-A | 235.77 $ | 1000 | CIRC BRKR HYDRAULIC MAGNE... |
| 8345-SR0110-10A | E-T-A | 424.69 $ | 1000 | CIRC BRKR HYDRAULIC MAGNE... |
| 8345-B02A-S3K2-DB1B2C-X8345-S02HW102M-20A | E-T-A | 150.91 $ | 1000 | CIR BRKR 20A 277VAC 80VDC |
| 8345-B23A-L6M2-DB1B1B-15A | E-T-A | 204.58 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR 15A 80V... |
| 8345-B23A-T3T2-DB2B1B-20A | E-T-A | 213.26 $ | 1000 | CIRC BRKR HYDRAULIC MAGNE... |
| 8345-B02A-T3M2-DB1B1C-1A | E-T-A | 143.92 $ | 1000 | CIR BRKR MAGHYDR 1A 277VA... |
| 8345-C02A-S3M1-DB1B1B-20A | E-T-A | 143.92 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR 20A 80V... |
| 8345-B01A-T3M1-DB1B1B-10A | E-T-A | 73.06 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR 10A 80V... |
| 8345-B12A-T3T2-DB1B1C-X8345-S02HW102M-10A | E-T-A | 158.05 $ | 1000 | CIRC BRKR HYDRAULIC MAGNE... |
| 8345-SR0007-4A | E-T-A | 221.44 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR 4A |
| M39003/01-8345/TR | Vishay Sprag... | 15.44 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 100V A... |
| 8345-B01A-P0K2-DB1B2B-1A | E-T-A | 68.75 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR 1A 80VD... |
| 8345-F01Z-R0M1-DB1B2B-100A | E-T-A | 79.75 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 100A |
| 8345-C01A-S3M2-DB1B1B-10A | E-T-A | 73.06 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR 10A 80V... |
| 8345-C01A-W0M1-DB1B2B-40A | E-T-A | 75.05 $ | 1000 | CIRC BRKR HYDRAULIC MAGNE... |
| 8345-F02A-P0M1-DB1B1A-X8345-S02KW202M-2A | E-T-A | 185.44 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 2A |
| 8345-SR0110-30A | E-T-A | 424.69 $ | 1000 | CIRC BRKR HYDRAULIC MAGNE... |
| 8345-F01A-S3M0-DB1B4B-4A-V | E-T-A | 126.1 $ | 1000 | CIRC BRKR HYDRAULIC MAGNE... |
| 8345-C01A-W0M1-DB1B2B-15A | E-T-A | 75.05 $ | 1000 | CR BKR MAG-HYDR 15A 480VA... |
| 8345-B23A-L6M2-DB1B2B-20A | E-T-A | 205.45 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR 20A 80V... |
| 8345-C0PB-U3H1-DB1B2B-180A | E-T-A | 232.68 $ | 1000 | CIRC BRKR HYDRAULIC MAGNE... |
| 8345-F01A-S3M0-DB1B4B-10A-V | E-T-A | 126.1 $ | 1000 | CIRC BRKR HYDRAULIC MAGNE... |
| 8345-B07B V3Q0-DB1B2B-X8345-F01X12402M-125A | E-T-A | 137.82 $ | 1000 | CIRC BRKR HYDRAULIC MAGNE... |
| 8345-B01A-T3M0-DB1B1B-40A | E-T-A | 73.08 $ | 1000 | CIRC BRKR HYDRAULIC MAGNE... |
| 8345-F01A-S3M0-DB1B4B-45A-V | E-T-A | 126.1 $ | 1000 | CIRC BRKR HYDRAULIC MAGNE... |
| 8345-C03A-V3T2-DB2A1C-60A | E-T-A | 220.51 $ | 1000 | CR BKR MAG-HYDR 60A 480VA... |
| 8345-F01A-U0T1-282013-125A | E-T-A | 92.86 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR 125A 80... |
| 8345-X01A-V3T1-DB1B2B-X8345-S01KW102M-80A-V | E-T-A | 103.54 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 80A |
| 8345-F23A-V3V2-282050-25A | E-T-A | 284.06 $ | 1000 | CIRC BRKR HYDRAULIC MAGNE... |
| 8345-F13B-S3M2-DB1B4C-5A | E-T-A | 304.46 $ | 1000 | CIRC BRKR HYDRAULIC MAGNE... |
| 8345-B01A-T3M2-DB1B1B-10A | E-T-A | 73.06 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR 10A 80V... |
| 8345-S00077-20A | E-T-A | 81.52 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR 20A |
| 8345-C01A-U3K1-DB1B4B-X8345-S01HW102M-60A | E-T-A | 82.37 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR 60A 80V... |
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER
CIR BRKR MAG-HYDR 200A 160VDC
CIR BRKR MAG-HYDR
CIRC BRKR THRM
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A
8345-B22A-T9T2-DB1B1B-5A Datasheet/PDF