| Allicdata Part #: | 953BK078-ND |
| Manufacturer Part#: |
953 BK078 |
| Price: | $ 0.69 |
| Product Category: | Cable Assemblies |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | CORD 250V 18AWG 3ELEM BK 25PC |
| More Detail: | 8.20' (2.50m) Power Cord Black IEC 320-C14 To IEC ... |
| DataSheet: | 953 BK078 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 5 +: | $ 0.63000 |
Specifications
| Wire Gauge: | 18 AWG |
| Features: | -- |
| Operating Temperature: | -15°C ~ 70°C |
| Current Rating: | 10A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Color: | Black |
| Approved Countries: | Australia, Austria, Belgium, Canada, Denmark, Finland, Germany, Italy, Netherlands, New Zealand, Norway, Sweden, United States |
| Approval Marks: | BSI, CEBEC, CEI, CSA, DEMKO, KEMA, NEMKO, OVE, SAA, SEMKO, SETI, SEV, UL, UNE, UTE, VDE |
| Length: | 8.20' (2.50m) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | -- |
| Cord Type: | SJT |
| Number of Conductors: | 3 |
| 2nd Connector: | IEC 320-C13 |
| 1st Connector: | IEC 320-C14 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Style: | Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Related Products
Search Part number : "953 " Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 9535960000 | Weidmuller | 24.86 $ | 1000 | MOUNTING PLATE MP FPC 30/... |
| 9537680000 | Weidmuller | 1.34 $ | 1000 | ATTACHMENT CORD-SIHA STRA... |
| 9533 0605000 | Belden Inc. | 1.39 $ | 1000 | CBL 3COND 24AWG SHLD3 Con... |
| 9538110000 | Weidmuller | 1.36 $ | 1000 | TERMINAL END PLATE 1.5MM ... |
| 9539790000 | Weidmuller | 0.69 $ | 1000 | BOX S STEEL 12.05"L X 12.... |
| 9530H1014-9X | TE Connectiv... | 1.47 $ | 1000 | 9530H1014-9X |
| 9530D1114-9CS1677 | TE Connectiv... | 1.57 $ | 1000 | 9530D1114-9CS1677 |
| 9530A3024-9X-CS2255 | TE Connectiv... | 1.58 $ | 1000 | 9530A3024-9X-CS2255 |
| 953107-2000-AR-TP | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 7POS 2MM VERT... |
| 953129-2000-AR-PT | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 29POS 2MM VER... |
| 9534 060U1000 | Belden Inc. | 429.55 $ | 1000 | CBL 4COND 24AWG SHLD4 Con... |
| 9537 0605000 | Belden Inc. | 2.77 $ | 1000 | CBL 7COND 24AWG SHLD7 Con... |
| 9535860000 | Weidmuller | 32.2 $ | 1000 | EXTENSION FRAME FEF 2030 |
| MFR-50FRE52-953K | Yageo | 0.01 $ | 1000 | RES MF 1/2W 1% AXIAL953 k... |
| MFR-25FRF52-953R | Yageo | 0.01 $ | 15000 | RES 953 OHM 1/4W 1% AXIAL... |
| 953122-2000-AR-TP | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 22POS 2MM VER... |
| 953118-2000-AR-PR | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 18POS 2MM VER... |
| 953759-1 | TE Connectiv... | 5.22 $ | 1000 | 47W COVER ASSY |
| FMP100FTF52-953R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 1W 1% AXIAL953 Ohm... |
| 9537110000 | Weidmuller | 1.53 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 9537450000 | Weidmuller | 3.18 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 9537440000 | Weidmuller | 3.18 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| MFR-12DTD52-953R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES MF 1/6W 0.5% AXIAL953... |
| 9533NCDK | APEM Inc. | 3.58 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A ... |
| 953104-2000-AR-PT | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 4POS 2MM VERT... |
| 953125-2000-AR-TP | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 25POS 2MM VER... |
| 953112-2000-AR-PR | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 12POS 2MM VER... |
| 9533510000 | Weidmuller | 280.32 $ | 1000 | BOX STEEL GRAY 9.02"L X 5... |
| 953119-2000-AR-TP | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 19POS 2MM VER... |
| 953124-2000-AR-PT | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 24POS 2MM VER... |
| 953416-6602-AR | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 16POS 2MM VER... |
| 953404-6602-AR | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 4POS 2MM VERT... |
| 953107-2000-AR-PR | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 7POS 2MM VERT... |
| 9536 0605000 | Belden Inc. | 2.08 $ | 1000 | CBL 6COND 24AWG SHLD6 Con... |
| 953117-2000-AR-PT | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 17POS 2MM VER... |
| 953216-2020-AR-TP | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 16POS 2MM VER... |
| 953238-2000-AR-PR | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 38POS 2MM VER... |
| 9532A3314-9CS1245 | TE Connectiv... | 2.23 $ | 1000 | 9532A3314-9CS1245 |
| 953104-2000-AR-TP | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 4POS 2MM VERT... |
| 953124-2000-AR-TP | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 24POS 2MM VER... |
Latest Products
777B SL076
CORD 125V 18AWG 3ELEM SLA 1PC6.00' (1.83...
6051.2063
EU CORDSET 10A 1.5M V-LOCK4.92' (1.50m) ...
P005-006-AGN
CORD 14AWG IEC320-C14 TO C13 6'6.00' (1....
NPCA11X
POWER CORD 2' BLACK2.00' (609.6mm) Power...
P004-004-RD
4FT POWER CORD 18AWG RED CONN 4'4.00' (1...
76000770
AC POWER CORD - UK. COMPATIBILIT6.00' (1...
953 BK078 Datasheet/PDF