956214-2020-AR-TP Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
956214-2020-AR-TP-ND
Manufacturer Part#:
956214-2020-AR-TP
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: 3M
Short Description: CONN SOCKET 14POS 2MM VERT SMD
More Detail: 14 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 956214-2020-AR-TP datasheet956214-2020-AR-TP Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: 40.0µin (1.02µm)
Contact Material: Copper Alloy
Contact Shape: Square
Insulation Material: Thermoplastic
Applications: --
Voltage Rating: 1000VDC
Current Rating: 1A
Features: Board Guide
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.110" (2.79mm)
Series: 956
Contact Finish Thickness - Mating: Flash
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.079" (2.00mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 14
Style: Board to Board
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle, Bottom or Top Entry
Part Status: Obsolete
Packaging: Tube
Description
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9562" Included word is 40