956216-2720-AR-TP Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
956216-2720-AR-TP-ND
Manufacturer Part#:
956216-2720-AR-TP
Manufacturer: 3M
Short Description: CONN SOCKET 16POS 2MM VERT SMD
More Detail: 16 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.0...
DataSheet: 956216-2720-AR-TP datasheet956216-2720-AR-TP Datasheet/PDF
Applications: --
Voltage Rating: 1000VDC
Current Rating: 1A
Features: Board Guide
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.110" (2.79mm)
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.079" (2.00mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 16
Style: Board to Board
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle, Bottom Entry
Description
The 956216-2720-AR-TP rectangular connector is composed of two components: a male plug and a female socket. The male plug has two parallel rows of pins, which line up with the female socket’s two rows of receptacles. The male and female components are then secured via a locking mechanism. It is equipped with a gold-plated coating to ensure a better conductive performance. This connector has a maximum temperature of 105ºC and a current rating of 2A/contact, which makes it suitable for use in a broad range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9562" Included word is 40