956218-2020-AR-PT Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
956218-2020-AR-PT-ND
Manufacturer Part#:
956218-2020-AR-PT
Manufacturer: 3M
Short Description: CONN SOCKET 18POS 2MM VERT SMD
More Detail: 18 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 956218-2020-AR-PT datasheet956218-2020-AR-PT Datasheet/PDF
Applications: --
Voltage Rating: 1000VDC
Current Rating: 1A
Features: Board Guide, Pick and Place
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.110" (2.79mm)
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.079" (2.00mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 18
Style: Board to Board
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle, Bottom or Top Entry
Description
956218-2020-AR-PT Working Principle
956218-2020-AR-PT Application Field
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9562" Included word is 40