| Allicdata Part #: | KE1812-ND |
| Manufacturer Part#: |
96-9574-9515 |
| Price: | $ 63.90 |
| Product Category: | Soldering, Desoldering, Rework Products |
| Manufacturer: | Kester Solder |
| Short Description: | K100LD 3.3%/268 .015 500 G ROBO |
| More Detail: | Lead Free No-Clean Wire Solder Sn99.3Cu0.7 (99.3/0... |
| DataSheet: | 96-9574-9515 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 44 |
| 1 +: | $ 58.08600 |
| 5 +: | $ 52.68440 |
| 10 +: | $ 47.28020 |
| 25 +: | $ 43.22780 |
| 50 +: | $ 40.52600 |
| 100 +: | $ 37.82430 |
Specifications
| Series: | 268 |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wire Solder |
| Composition: | Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7) |
| Diameter: | 0.015" (0.38mm) |
| Melting Point: | 441°F (227°C) |
| Flux Type: | No-Clean |
| Wire Gauge: | 27 AWG, 28 SWG |
| Process: | Lead Free |
| Form: | Spool, 17.64 oz (500g) |
| Shelf Life: | 36 Months |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shipping Info: | -- |
Latest Products
91-6337-9727
SOLDER FLUX-CORED/285 .015" 250GLeaded R...
4866-227G
SOLDER 63/37 NOCLEAN .04DIA .5LBLeaded N...
70-0102-0411
SOLDER PASTE NO CLEAN 600GMLeaded No-Cle...
24-5050-0069
SOLDER FLUX-CORED/44 .125" 1LB SLeaded R...
1747469
LOCTITE HF 250DP 96SCKBP84V 25GLead Free...
SMD291SNL60T4
SN96.5/AG3.0/CU0.5 2-PRT MIX 60GLead Fre...
96-9574-9515 Datasheet/PDF