| Allicdata Part #: | CI28E-25-ND |
| Manufacturer Part#: |
969M101-28-1TPS-025 |
| Price: | $ 50.03 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Cicoil |
| Short Description: | MULTI-PAIR 2COND 28AWG SHLD 25' |
| More Detail: | 2 (1 Pair Twisted) Conductor Multi-Conductor Cable... |
| DataSheet: | 969M101-28-1TPS-025 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 946 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 45.47970 |
| 5 +: | $ 37.20910 |
| 10 +: | $ 28.94090 |
| 25 +: | $ 24.80640 |
| 50 +: | $ 23.15250 |
| 100 +: | $ 21.49870 |
| Shield Type: | Braid |
| Shield Coverage: | 90% |
| Shield Material: | -- |
| Conductor Insulation: | -- |
| Jacket (Insulation) Thickness: | -- |
| Usage: | -- |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 165°C |
| Voltage: | 12kV |
| Features: | -- |
| Ratings: | -- |
| Jacket Color: | Clear |
| Length: | 25.00' (7.62m) |
| Series: | -- |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.120" (3.05mm) |
| Jacket (Insulation) Material: | Flexx-Sil™ |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | -- |
| Wire Gauge: | 28 AWG |
| Number of Conductors: | 2 (1 Pair Twisted) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Multi-Conductor |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Multiple Conductor Cables refers to cables composed of many small conductors bundled within a single casing. The most common version of this type of cable is twisted wire, which is composed of multiple insulated conductors twisted together and usually encased in a protective outer sheathing. One of the most common examples of this is the LAN cable, which is composed of 8 small wires twisted together to provide a fast and reliable connection between two TCP/IP hosts. Likewise, triaxial cables are composed of three pairs of more rigid conductors that are wrapped together with a dielectric filler.
969M101-28-1TPS-025 is a special type of multiple conductor cable which is used in rugged industrial settings. It is composed of 28 conductors with a jacket around the entire bundle. It is specifically designed for use in abrasion, vibration, and corrosive environments. The cable is also highly flexible, allowing for installation to tight spaces and even immersed in water.
The primary application of 969M101-28-1TPS-025 is for industrial applications and robotics. Its superior durability provides reliable connections in hostile conditions. It can be used as a control cable in heavy machinery and robotics with 16 AWG conductors providing protective grounding, power routing, and communication. The high flexibility of the cable allows it to be easily threaded under carpets and through tight spaces for simple installation.
The working principle of 969M101-28-1TPS-025 is based on the transmission of electrical signals through the conductors in the cable. Each conductor is composed of a metal conductor with insulating material covering it. As a voltage is applied to the conductor, electrical current travels along the conductor in the form of electrons. This current then travels to the end of the conductor and creates a return path for the current to travel back to the source, creating a closed loop of electricity.
The primary benefit of 969M101-28-1TPS-025 is its reliability and durability. It is highly resistant to abrasion and vibration, making it ideal for use in harsh industrial settings. It also provides consistent electrical connection, even when immersed in water. Likewise, the cable’s flexibility allows for installation in tight spaces and under carpets. The 28 conductor cable is robust and reliable, making it an excellent choice for industrial applications and robotics.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 969M101-14-3-050 | Cicoil | 130.98 $ | 1000 | CBL RIBN 3COND CLEAR 50'F... |
| 969M101-22-4 | Cicoil | 0.69 $ | 1 | CBL RIBN 4COND CLEAR 1000... |
| 969M101-16-6-025 | Cicoil | 100.42 $ | 1000 | CBL RIBN 6COND CLEAR 25'F... |
| 969M101-26-4 | Cicoil | 0.69 $ | 3 | CBL RIBN 4COND CLEAR 1000... |
| 969M101-8-4-025 | Cicoil | 300.76 $ | 1000 | CBL RIBN 4COND CLEAR 25'F... |
| 969M101-14-4-SMC-025 | Cicoil | 485.1 $ | 1000 | CBL RIBN 4COND CLEAR 25'F... |
| 969M101-22-1 | Cicoil | 0.69 $ | 3 | HOOK-UP 22AWG CLEAR 1000'... |
| 969M101-28-3TPS-025 | Cicoil | 125.07 $ | 1000 | CBL RIBN 6COND TWIST-PAIR... |
| 969M101-22-1TPS-025 | Cicoil | 100.06 $ | 1000 | MULTI-PAIR 2COND 22AWG SH... |
| 969M101-12-4-025 | Cicoil | 194.29 $ | 1000 | CBL RIBN 4COND CLEAR 25'F... |
| 969M101-8-1-050 | Cicoil | 261.95 $ | 1000 | HOOK-UP 8AWG CLEAR 50'8 A... |
| 969M101-18-2 | Cicoil | 0.69 $ | 1 | CBL RIBN 2COND CLEAR 1000... |
| 969M101-28-6-050 | Cicoil | 90.05 $ | 1000 | CBL RIBN 6COND CLEAR 50'F... |
| 969M101-8-4-050 | Cicoil | 620.93 $ | 1000 | CBL RIBN 4COND CLEAR 50'F... |
| 969M101-6-1-050 | Cicoil | 305.61 $ | 1000 | HOOK-UP 6AWG CLEAR 50'6 A... |
| 969M101-8-1-025 | Cicoil | 130.98 $ | 1000 | HOOK-UP 8AWG CLEAR 25'8 A... |
| 969M101-24-3-050 | Cicoil | 100.06 $ | 1000 | CBL RIBN 3COND CLEAR 50'F... |
| 969M101-10-4-025 | Cicoil | 259.04 $ | 1000 | CBL RIBN 4COND CLEAR 25'F... |
| 969M101-20-12-050 | Cicoil | 174.64 $ | 1000 | CBL RIBN 12COND CLEAR 50'... |
| 969M101-4-4-025 | Cicoil | 469.95 $ | 1000 | CBL RIBN 4COND CLEAR 25'F... |
| 969M101-24-2TPS-025 | Cicoil | 133.41 $ | 1000 | CBL RIBN 4COND CLEAR 25'F... |
| 969M101-28-10-050 | Cicoil | 100.06 $ | 1000 | CBL RIBN 10COND CLEAR 50'... |
| 969M101-26-6-050 | Cicoil | 110.05 $ | 1000 | CBL RIBN 6COND CLEAR 50'F... |
| 969M101-16-4-SMC-025 | Cicoil | 291.06 $ | 1000 | CBL RIBN 4COND CLEAR 25'F... |
| 969M101-18-10-050 | Cicoil | 185.56 $ | 1000 | CBL RIBN 10COND CLEAR 50'... |
| 969M101-16-10-050 | Cicoil | 244.49 $ | 1000 | CBL RIBN 10COND CLEAR 50'... |
| 969M101-18-2TPS-025 | Cicoil | 174.64 $ | 1000 | CBL RIBN 4COND TWIST-PAIR... |
| 969M101-16-12-050 | Cicoil | 296.88 $ | 1000 | CBL RIBN 12COND CLEAR 50'... |
| 969M101-26-1TPS-025 | Cicoil | 58.37 $ | 1000 | MULTI-PAIR 2COND 26AWG SH... |
| 969M101-18-4 | Cicoil | 1.39 $ | 2 | CBL RIBN 4COND CLEAR 1000... |
| 969M101-14-8-050 | Cicoil | 253.23 $ | 1000 | CBL RIBN 8COND CLEAR 50'F... |
| 969M101-26-1 | Cicoil | 0.69 $ | 3 | HOOK-UP 26AWG CLEAR 1000'... |
| 969M101-16-12-025 | Cicoil | 159.99 $ | 1000 | CBL RIBN 12COND CLEAR 25'... |
| 969M101-22-3TPS-025 | Cicoil | 196.47 $ | 1000 | CBL RIBN 6COND CLEAR 25'F... |
| 969M101-28-5TPS-025 | Cicoil | 196.47 $ | 6 | MULTI-PAIR 10COND 28AWG S... |
| 969M101-18-1TPS-025 | Cicoil | 133.41 $ | 1000 | MULTI-PAIR 2COND 18AWG SH... |
| 969M101-10-1-025 | Cicoil | 133.41 $ | 1000 | HOOK-UP 10AWG CLEAR 25'10... |
| 969M101-22-2TPS-025 | Cicoil | 130.98 $ | 1000 | CBL RIBN 4COND CLEAR 25'F... |
| 969M101-6-4-050 | Cicoil | 0.69 $ | 1000 | CBL RIBN 4COND CLEAR 50'F... |
| 969M101-16-1 | Cicoil | 0.69 $ | 2 | HOOK-UP 16AWG CLEAR 1000'... |
CABLE 4COND 16AWG YELLOW 250'4 Conductor...
CBL 5E COPPER VIOL FLAME RET PVCConducto...
CABLE 6COND 16AWG BLACK 100'6 Conductor ...
MULTI-PAIR 100COND 28AWG 328.1'100 (50 P...
MULTI-PAIR 8COND 20AWG YEL 1000'8 (4 Pai...
CABLE 2COND 20AWG BLUE 100'2 (1 Pair Twi...
969M101-28-1TPS-025 Datasheet/PDF