| Allicdata Part #: | 98000337265-ND |
| Manufacturer Part#: |
98000337265 |
| Price: | $ 0.69 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | 3M |
| Short Description: | 3M MULTI-TOUCH DISPLAY M1866PW |
| More Detail: | Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive... |
| DataSheet: | 98000337265 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 0.63000 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Display Type: | TFT - Color |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Display Mode: | Transmissive |
| Touchscreen: | Capacitive |
| Diagonal Screen Size: | 18.5" (469.90mm) |
| Viewing Area: | 409.80mm W x 230.40mm H |
| Backlight: | LED - White |
| Dot Pixels: | 1366 x 768 (WXGA2) |
| Interface: | Display Port, DVI, HDMI, VGA |
| Graphics Color: | Red, Green, Blue (RGB) |
| Background Color: | -- |
| Dot Size: | -- |
| Dot Pitch: | 0.10mm W x 0.30mm H |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
98000337265 application field and working principle can be used to describe the application areas and working principles of display modules. LCD, OLED and graphic display modules are a type of display technology used in small spaces, such as on computers, watches, mobile phones and other devices. They are a great choice for any application that requires clear and concise visual information.
LCD Module
As one of the leading display technologies, LCD (Liquid Crystal Display) modules are widely used in various electronic applications. The technology works by suspending liquid crystal molecules between two transparent electrodes and two polarizing filters. By the application of electric current to the LCD, the polarized light is blocked or caused to pass through in different areas of the display. It is then illuminated by a backlight in order for it to become visible to the user.
OLED Module
Organic Light Emitting Diode (OLED) is another type of display module used in small spaces. This technology works by showing an electric current is applied to an organic material, which then emits visible light when electric current is applied. It is sometimes referred to as the "Emissive Display" and is known to offer higher contrast and wider viewing angle than LCD. OLED displays are thinner, more energy-efficient, brighter and faster in response time than conventional LCD screens.
Graphic Module
Graphic displays are known as the most advanced type of displays being used today. It is a type of display technology that uses pixels to display text, images, videos and other visual elements. Graphic displays are used in many devices including computers, digital cameras, tablets, smart phones and more. These displays can come in several different types, such as monochrome, grayscale and color, depending on the application. These displays use a combination of matrixed colored LEDs or small LCD displays to show colorful images or text.
Application Field
- Computer and laptop - LCD and OLED can be used as displays on laptops and desktop computers.
- Mobile phone - LCD, OLED and graphic displays are used in smartphones. OLED is becoming increasingly popular for its high energy efficiency.
- Television - LCD and OLED are used as television displays.
- Watches - LCD, OLED and graphic displays are used in digital watches.
- Tablets - LCD, OLED and graphic displays are used in tablets.
- Digital cameras - LCD, OLED and graphic displays are used in digital cameras.
- E-bookreaders - LCD and graphic displays are used in e-book readers.
- GPS navigation devices - LCD and graphic displays are used in GPS devices.
Working Principle
The working principle of a display module is relatively simple - it is the combination of matrixes of colored LEDs, LCDs, and OLEDs that displays the image or text. Depending on the type of display, it will have a backlight, polarized filters, and/or organic material that each have to be activated in order to display the image or text. All three types of display module use unique principles to show the image or text, which allows for different types of display outcomes.
Display modules, specifically LCD, OLED and graphic display modules, are not only versatile but also provide a high quality of visual display for small spaces. They are used in a variety of applications, from computers to tablets, and are known for their efficiency and clarity. Knowing the application fields and how they work is important when considering which display technology is best for a project.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 98006 | Thomas Resea... | 0.0 $ | 1000 | LED PCBA, FINGER BOARD, 3... |
| 98000327209 | 3M | 106.18 $ | 1000 | SCT3250EX 19.34" 8" EX112... |
| 9800-682-1 | Sensata-BEI ... | 414.89 $ | 1000 | ROTARY POTENTIOMETERResis... |
| 98000341739 | 3M | 18.77 $ | 1000 | BOX, M2167PW |
| 98000326649 | 3M | 106.18 $ | 1000 | SCT3250EX 19.42" 8" EX111... |
| 10125756-980000LF | Amphenol FCI | 2.3 $ | 1000 | CONN PCI EXP FEMALE 98POS |
| 98000331797 | 3M | 146.13 $ | 1000 | SCT7650EX 17.54" 8" EX111... |
| 5962-9800101KTA | Broadcom Lim... | 268.61 $ | 1000 | OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 1... |
| 98000330856 | 3M | 54.36 $ | 1000 | POWER SUPPLY, M1700SS |
| 98000341895 | 3M | 70.95 $ | 1000 | POWER SUPPLY, C2254PW |
| 98000330724 | 3M | 9.99 $ | 1000 | CABLE WITH SERIAL RS-232 ... |
| 98000330351 | 3M | 128.53 $ | 1000 | SCT3250EX 23.83" 8" EX111... |
| 98000326656 | 3M | 72.02 $ | 1000 | SCT3250 17.34" 8" FFCCapa... |
| 98000330880 | 3M | 12.22 $ | 1000 | MULTIMEDIA CABLE, M1700SS |
| 98000331219 | 3M | 46.79 $ | 1000 | SCT3250 12.48" 8" FFCCapa... |
| 5962-9800102KYA | Broadcom Lim... | 282.02 $ | 1000 | OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN CO... |
| 98000341424 | 3M | 17.88 $ | 1000 | BOX, C1710PS |
| 98000336135 | 3M | 154.78 $ | 1000 | SCT3855EX 17.54" 8" EX111... |
| 98000330864 | 3M | 12.22 $ | 1000 | RS232 TOUCH CABLE, ALL PR... |
| 98000336101 | 3M | 142.11 $ | 1000 | SCT3855EX 15.68" 8" EX111... |
| 98003 | Thomas Resea... | 0.0 $ | 1000 | LED PCBA, 23IN TROFFER 30... |
| 98000341432 | 3M | 17.88 $ | 1000 | BOX, C1910PS |
| 98000331870 | 3M | 219.77 $ | 1000 | SCT7655EX 19.71" 8" EX112... |
| 98000341853 | 3M | 17.88 $ | 1000 | FOAM INSERTS, M2256PW |
| 98000 | Thomas Resea... | 0.0 $ | 1000 | LED PCBA, 11IN TROFFER 30... |
| 98000341697 | 3M | 17.88 $ | 1000 | FOAM INSERTS, C1710PS |
| 98000329841 | 3M | 18.77 $ | 1000 | FOAM INSERTS, M1700SS |
| 98000341713 | 3M | 17.88 $ | 1000 | BOX, C2234SW, C2254PW |
| 98008 | Thomas Resea... | 0.0 $ | 1000 | LED PCBA, FINGER BOARD, 4... |
| 98000322036 | 3M | 91.74 $ | 1000 | SCT3250EX 17.34" 8" EX112... |
| 9800004806 | ITT Cannon, ... | 22.18 $ | 1000 | 980-0004-806 |
| 98000331987 | 3M | 10.26 $ | 1000 | POWER CORD, M1700SS |
| 98000331888 | 3M | 219.77 $ | 1000 | SCT7655EX 19.71" 8" EX111... |
| 98000325252 | 3M | 82.82 $ | 1000 | SCT3250EX 15.68" 8" EX112... |
| 98000332647 | 3M | 91.74 $ | 1000 | SCT3250EX 17.95" 8" EX112... |
| 98000331706 | 3M | 158.84 $ | 1000 | SCT7655EX 12.39" 8" EX111... |
| 98000330831 | 3M | 9.15 $ | 1000 | USB TOUCH CABLE (A-B), AL... |
RASPBERRY PI HDMI LCD (7 INCH)Capacitive...
RASPBERRY PI HDMI LCD (5 INCH)Resistive ...
KIT LCD 7 TOUCH FOR UDOO NEOGraphic LCD ...
I2C LCD W CONV GROVE CABLEGraphic LCD Di...
I2C_LCDGraphic LCD Display Module IC ...
320X240 GRAPHIC LCD W/ TOUCHGraphic LCD ...
98000337265 Datasheet/PDF