| Allicdata Part #: | 98000342422-ND |
| Manufacturer Part#: |
98000342422 |
| Price: | $ 0.69 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | 3M |
| Short Description: | 3M MULTI-TOUCH DISPLAY C2167PW |
| More Detail: | Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive... |
| DataSheet: | 98000342422 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 0.63000 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Display Type: | TFT - Color |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Display Mode: | Transmissive |
| Touchscreen: | Capacitive |
| Diagonal Screen Size: | 21.5" (546.10mm) |
| Viewing Area: | 476.06mm W x 267.79mm H |
| Backlight: | LED - White |
| Dot Pixels: | 1920 x 1080 |
| Interface: | DVI-D, VGA |
| Graphics Color: | Red, Green, Blue (RGB) |
| Background Color: | -- |
| Dot Size: | -- |
| Dot Pitch: | 0.25mm W x 0.25mm H |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Display Module technology has been around for many years and has revolutionized the way information is presented on screen. The invention of LCD (liquid crystal display) and OLED (organic light-emitting diode) display modules has allowed electronic devices to become much smaller and more energy efficient while still providing the same level of brightness and clarity they once provided when they were larger. The use of Graphic LCD display modules provide a much wider range of visual appeal than could be offered by the conventional LCD. A number of applications and working principles are associated with the use of display modules.
Applications of 98000342422
The 98000342422 offers a range of applications, including:
- Automotive displays and Hands-Free interfaces.
- Industrial and Medical displays and interfaces.
- Computers, wireless and electronic devices.
- Avionics, Robotics and Digital Signage.
- Smart homes and Wearable Devices.
The range of applications for the 98000342422 also extends to gaming, transportation and logistics, mobile payment and POS systems, home automation, and other products and services that require an interactive user interface. The 98000342422 also finds use in advertising, gaming consoles, and navigation systems.
Working principles of 98000342422
The 98000342422 utilizes a number of working principles. It utilizes thin-film transistors (TFTs), which are thin layers of semiconductor material used to create a display matrix. These TFTs allow each pixel within a display to be individually addressed and enabled. The display module also uses organic light shells that provide uniform brightness. The electronic control interface of the LCD utilizes a range of backlighting designs, such as cold cathode lamps, LEDs or light emitting plasmas.
The Graphic LCD module utilizes a wide range of lighting systems to create a visual image. Some of the widely used backlighting systems for Graphic LCDs are cold cathode fluorescent lamps (CCFLs), LEDs, and OLEDs. The graphic LCD provides a much better picture resolution than an LCD, as it can produce a higher number of colors. The 98000342422 also uses a number of microscopic lenses to focus the light emitting from the backlight onto each individual pixel.
Conclusion
The 98000342422 is an innovative display module that combines thin film transistor technology with organic light shells, providing a high-performance, energy efficient, and cost effective display solution. It provides a wide range of applications and can be used in a variety of products and services. The working principles utilized by the 98000342422 make it a strong choice for any application that requires an interactive user interface. The wide range of backlighting systems available for the graphic LCD provide a bright and vibrant image, making it ideal for gaming and digital signage.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 98006 | Thomas Resea... | 0.0 $ | 1000 | LED PCBA, FINGER BOARD, 3... |
| 98000327209 | 3M | 106.18 $ | 1000 | SCT3250EX 19.34" 8" EX112... |
| 9800-682-1 | Sensata-BEI ... | 414.89 $ | 1000 | ROTARY POTENTIOMETERResis... |
| 98000341739 | 3M | 18.77 $ | 1000 | BOX, M2167PW |
| 98000326649 | 3M | 106.18 $ | 1000 | SCT3250EX 19.42" 8" EX111... |
| 10125756-980000LF | Amphenol FCI | 2.3 $ | 1000 | CONN PCI EXP FEMALE 98POS |
| 98000331797 | 3M | 146.13 $ | 1000 | SCT7650EX 17.54" 8" EX111... |
| 5962-9800101KTA | Broadcom Lim... | 268.61 $ | 1000 | OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 1... |
| 98000330856 | 3M | 54.36 $ | 1000 | POWER SUPPLY, M1700SS |
| 98000341895 | 3M | 70.95 $ | 1000 | POWER SUPPLY, C2254PW |
| 98000330724 | 3M | 9.99 $ | 1000 | CABLE WITH SERIAL RS-232 ... |
| 98000330351 | 3M | 128.53 $ | 1000 | SCT3250EX 23.83" 8" EX111... |
| 98000326656 | 3M | 72.02 $ | 1000 | SCT3250 17.34" 8" FFCCapa... |
| 98000330880 | 3M | 12.22 $ | 1000 | MULTIMEDIA CABLE, M1700SS |
| 98000331219 | 3M | 46.79 $ | 1000 | SCT3250 12.48" 8" FFCCapa... |
| 5962-9800102KYA | Broadcom Lim... | 282.02 $ | 1000 | OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN CO... |
| 98000341424 | 3M | 17.88 $ | 1000 | BOX, C1710PS |
| 98000336135 | 3M | 154.78 $ | 1000 | SCT3855EX 17.54" 8" EX111... |
| 98000330864 | 3M | 12.22 $ | 1000 | RS232 TOUCH CABLE, ALL PR... |
| 98000336101 | 3M | 142.11 $ | 1000 | SCT3855EX 15.68" 8" EX111... |
| 98003 | Thomas Resea... | 0.0 $ | 1000 | LED PCBA, 23IN TROFFER 30... |
| 98000341432 | 3M | 17.88 $ | 1000 | BOX, C1910PS |
| 98000331870 | 3M | 219.77 $ | 1000 | SCT7655EX 19.71" 8" EX112... |
| 98000341853 | 3M | 17.88 $ | 1000 | FOAM INSERTS, M2256PW |
| 98000 | Thomas Resea... | 0.0 $ | 1000 | LED PCBA, 11IN TROFFER 30... |
| 98000341697 | 3M | 17.88 $ | 1000 | FOAM INSERTS, C1710PS |
| 98000329841 | 3M | 18.77 $ | 1000 | FOAM INSERTS, M1700SS |
| 98000341713 | 3M | 17.88 $ | 1000 | BOX, C2234SW, C2254PW |
| 98008 | Thomas Resea... | 0.0 $ | 1000 | LED PCBA, FINGER BOARD, 4... |
| 98000322036 | 3M | 91.74 $ | 1000 | SCT3250EX 17.34" 8" EX112... |
| 9800004806 | ITT Cannon, ... | 22.18 $ | 1000 | 980-0004-806 |
| 98000331987 | 3M | 10.26 $ | 1000 | POWER CORD, M1700SS |
| 98000331888 | 3M | 219.77 $ | 1000 | SCT7655EX 19.71" 8" EX111... |
| 98000325252 | 3M | 82.82 $ | 1000 | SCT3250EX 15.68" 8" EX112... |
| 98000332647 | 3M | 91.74 $ | 1000 | SCT3250EX 17.95" 8" EX112... |
| 98000331706 | 3M | 158.84 $ | 1000 | SCT7655EX 12.39" 8" EX111... |
| 98000330831 | 3M | 9.15 $ | 1000 | USB TOUCH CABLE (A-B), AL... |
RASPBERRY PI HDMI LCD (7 INCH)Capacitive...
RASPBERRY PI HDMI LCD (5 INCH)Resistive ...
KIT LCD 7 TOUCH FOR UDOO NEOGraphic LCD ...
I2C LCD W CONV GROVE CABLEGraphic LCD Di...
I2C_LCDGraphic LCD Display Module IC ...
320X240 GRAPHIC LCD W/ TOUCHGraphic LCD ...
98000342422 Datasheet/PDF