A165S-A3M-2 Switches |
|
| Allicdata Part #: | Z1365-ND |
| Manufacturer Part#: |
A165S-A3M-2 |
| Price: | $ 21.71 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | Omron Automation and Safety |
| Short Description: | SWITCH SELECT 3POS DPDT 5A 125V |
| More Detail: | Selector Switch 3 Position DPDT 5A (AC), 3A (DC) 1... |
| DataSheet: | A165S-A3M-2 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 118 |
| 1 +: | $ 19.73790 |
| 10 +: | $ 18.38660 |
| 25 +: | $ 18.11630 |
| 50 +: | $ 17.84600 |
| 100 +: | $ 15.68280 |
| 250 +: | $ 15.14200 |
Specifications
| Illumination Voltage (Nominal): | -- |
| Approvals: | CCC, cUL, TUV, UL |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life: | 250,000 Cycles |
| Depth Behind Flange: | 28.50mm |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Features: | Bezel - Square |
| Ingress Protection: | IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 16.00mm Dia |
| Termination Style: | Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Series: | A165S |
| Illumination Type, Color: | -- |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Current Rating: | 5A (AC), 3A (DC) |
| Switch Function: | On-On-On |
| Number of Positions: | 3 |
| Circuit: | DPDT |
| Type: | Standard |
| Part Status: | Active |
Related Products
Search Part number : "A165" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| A165W-T2AR-24D-1 | Omron Automa... | 31.33 $ | 1000 | SWITCH SELECT 2POS SPDT 5... |
| A165S-J3M | Omron Automa... | 16.17 $ | 1000 | SWITCH UNIT RECT ALT 3POS... |
| A165W-J2MY | Omron Automa... | 19.03 $ | 1000 | SWITCH UNIT RECTANG ALT 2... |
| A165W-T3MR | Omron Automa... | 19.03 $ | 1000 | SWITCH UNIT ROUND ALT 3PO... |
| A165L-AWA-12-1 | Omron Automa... | 15.95 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| A165L-ARA-5D-1 | Omron Automa... | 24.45 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| A165K-T3AM | Omron Automa... | 37.44 $ | 1000 | SWITCH UNIT RND 3POS MOM ... |
| A165L-JWM-12-1 | Omron Automa... | 15.95 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| A165L-JWA-12-2 | Omron Automa... | 18.49 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A... |
| A165L-TAM-24D-1 | Omron Automa... | 29.8 $ | 999 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| A165W-A3MG-24D-2 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SELECT 3POS DPDT 5... |
| A165E-LS-24D-02 | Omron Automa... | 41.31 $ | 36 | SWITCH PUSH DPST-NC 5A 12... |
| A165L-AYM-12-1 | Omron Automa... | 15.02 $ | 20 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| A165L-TAM-24-1 | Omron Automa... | 15.02 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| A165-TWA-1 | Omron Automa... | 17.82 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| A165L-TGA-24D-1 | Omron Automa... | 24.45 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| A165L-JYM-5D-2 | Omron Automa... | 25.21 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A... |
| A165L-JYM-5-2 | Omron Automa... | 17.82 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A... |
| A165-TGA-2S | Omron Automa... | 29.8 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A... |
| A165W-A3MY | Omron Automa... | 19.03 $ | 1000 | SWITCH UNIT SQUARE ALT 3P... |
| A165K-J3AMC | Omron Automa... | 37.44 $ | 1000 | SWITCH UNIT REC 3POS MOM ... |
| A165-JRA-2 | Omron Automa... | 19.87 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A... |
| A165L-ARA-12D-2 | Omron Automa... | 25.98 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A... |
| A165L-JRA-5D-2 | Omron Automa... | 25.98 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A... |
| A165K-J3MR-2 | Omron Automa... | 48.14 $ | 5 | SWITCH KEYLOCK 3POS DPDT ... |
| A165L-TR | Omron Automa... | 5.54 $ | 1000 | CAP PUSHBUTTON ROUND REDR... |
| A165L-TWA-12-2 | Omron Automa... | 17.82 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A... |
| A165L-TYA-12-2 | Omron Automa... | 17.82 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A... |
| A165-TGM-1 | Omron Automa... | 14.67 $ | 13 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| A165L-JGM-5D-2 | Omron Automa... | 22.34 $ | 10 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A... |
| A165L-JGA-12D-1 | Omron Automa... | 24.45 $ | 20 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| A165S-A2A-2 | Omron Automa... | 27.5 $ | 1000 | SWITCH SELECT 2POS DPDT 5... |
| A165W-A3AY-24D-2 | Omron Automa... | 28.34 $ | 1000 | SWITCH SELECT 3POS DPDT 5... |
| A165K-J3AC | Omron Automa... | 37.44 $ | 1000 | SWITCH UNIT RECTANGULAR M... |
| A165K-T3ML | Omron Automa... | 37.44 $ | 1000 | SWITCH UNIT ROUND ALT 3PO... |
| A165-ABA-1 | Omron Automa... | 17.82 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| A165-JWA-1 | Omron Automa... | 17.82 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| A165-TGM-2S | Omron Automa... | 29.04 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A... |
| A165S-T2M-1 | Omron Automa... | 25.23 $ | 30 | SWITCH SELECT 2POS SPDT 5... |
| A165W-T2MG | Omron Automa... | 19.03 $ | 1000 | SWITCH UNIT ROUND ALT 2PO... |
Latest Products
ASLD2148611DNUA
30MM SS IL 480V TR 1NO1NC AMBSelector Sw...
ASLD2113620DNUY
30MM SS IL 120V TR 2NO YELSelector Switc...
ASD33K40NU
30MM SEL 3POS KEY 2WAY-SPR 4NOSelector S...
ASD21L20NU
30MM SEL 2POS LVR SPRNG-RT 2NOSelector S...
A22RW-3AYT111
SWITCH SELECT 3POS DPST 10A 120VSelector...
A22RW-2MY24A01
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10ASelector S...
A165S-A3M-2 Datasheet/PDF