| Allicdata Part #: | 283-3284-ND |
| Manufacturer Part#: |
BK1/S500-1.6-R |
| Price: | $ 0.23 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Eaton |
| Short Description: | FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | BK1/S500-1.6-R Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1017 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 0.21420 |
| 5 +: | $ 0.20538 |
| 10 +: | $ 0.19656 |
| 50 +: | $ 0.17539 |
| 100 +: | $ 0.16330 |
| 250 +: | $ 0.14515 |
| 500 +: | $ 0.12096 |
| 1000 +: | $ 0.11491 |
| 5000 +: | $ 0.09072 |
| Package / Case: | 5mm x 20mm |
| DC Cold Resistance: | 0.066 Ohms |
| Size / Dimension: | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Color: | -- |
| Operating Temperature: | -- |
| Approvals: | BSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE |
| Melting I²t: | 1.6 |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 35A |
| Mounting Type: | Holder |
| Series: | S500 |
| Response Time: | Fast |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Current Rating: | 1.6A |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
BK1/S500-1.6-R Application Field and Working Principle
The BK1/S500-1.6-R has become one of the most used fuses in many industries. It is small in size and has a high breaking capacity which have found considerable application in many fields. This versatile fuse is suitable for a wide range of uses including industrial, marine, motor vehicle, power station, and appliance applications. It is a self-contained fuse that protects single- and three-phase cables in industrial applications and helps mitigate electrical and fire hazards.
The fuse elements are made of fusible metal which will melt under a specified excess current, usually determined by time-current characteristics which depend upon the materials used. The BK1/S500-1.6-R fuse incorporates a cylindrical metal casing which encloses the fuse element, and two silver alloy tag ends which are crimped in holes in the sides of the casing and are the means of connecting the fuse between live parts and protective devices.
The casing of the BK1/S500-1.6-R is made from stainless steel which is silver in colour and features a sprung finger which presses on a contact on the fuse element, allowing the fuse to open during an excessive current. When the current passes through the fuse element, it will heat due to its resistance, and if the temperature exceeds the melting point of the fusible material it then melts, resulting in an increase in the resistance of the circuit.
The operation of a BK1/S500-1.6-R is to allow a predetermined current to pass through the fuse element. This current will cause the fuse element to heat up, and when it exceeds the set-point for the melting of the material, it will cause the fuse to open. This prevents any further current from being passed through the fuse, thus protecting the circuit from further damage.
The BK1/S500-1.6-R fuse is designed to protect electrical appliances, cables, and other equipment from dangerous levels of current. It is suitable for use in a range of applications including motors, control panels, and transformers. It is designed to provide an economical and reliable solution for everyday use and it has become a popular choice for many industries.
In conclusion, the BK1/S500-1.6-R fuse has become one of the most commonly used fuses in many industries thanks to its small size, high breaking capacity, and its ability to protect electrical appliances, cables, and other equipment from dangerous levels of current. It has become the go-to fuse for many applications and is suitable for a wide range of uses.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| F2211/4 BK147 | Alpha Wire | 123.06 $ | 1000 | HEATSHRINK 1/4"x1" 1=1000... |
| F221V3/32 BK100 | Alpha Wire | 164.78 $ | 1000 | HEAT SHRINK TUBE 3/32 BK ... |
| BK1/S506-2.5-RG | Eaton | 1.36 $ | 1000 | S506 2.5A BUSS TD BK1 100... |
| BK1/MCRW250MA | Eaton | 0.0 $ | 1000 | FUSE BOARD MNT 250MA 125V... |
| F221V1/8 BK100 | Alpha Wire | 0.85 $ | 207 | HEAT SHRINK TUBE 1/8 BK 4... |
| BK1005LL680-T | Taiyo Yuden | -- | 20000 | FERRITE BEAD 68 OHM 0402 ... |
| PTR060V0010-BK1 | Eaton | 0.13 $ | 1000 | PTC RESET FUSE 60V 100MA ... |
| BK1/S500-160-R | Eaton | 0.32 $ | 1000 | FUSE GLASS 160MA 250VAC 5... |
| BK1/MCRS7A | Eaton | 0.0 $ | 1000 | FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VD... |
| BK1/TDC180-10A | Eaton | 0.39 $ | 1000 | FUSE CARTRIDGE 10A 240VAC... |
| F2211/16 BK147 | Alpha Wire | 66.88 $ | 1000 | HEAT SHRINK TUBE 1/16 BK ... |
| F2951/16 BK103 | Alpha Wire | 85.62 $ | 1000 | HEAT SHRINK TUBE 1/16 BK ... |
| BK1/HTC-50M | Eaton | 1.25 $ | 1000 | FUSE HLDR CART 250V 6.3A ... |
| BK1/S506-6.3-R | Eaton | 0.69 $ | 1306 | FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X... |
| BK1005HR601-TV | Taiyo Yuden | 0.01 $ | 1000 | FERRITE BEAD 600 OHM 0402... |
| BK1608HS220-TV | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FERRITE BEAD 22 OHM 0603 ... |
| F221V1/4 BK100 | Alpha Wire | 269.86 $ | 1000 | HEAT SHRINK TUBE 1/4 BK 2... |
| BK1-S505H-10-R | Eaton | 1.54 $ | 836 | FUSE CERM 10A 500VAC 400V... |
| BK1/GMC-3.15-R | Eaton | 0.29 $ | 1000 | FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5... |
| BK1/GMD-1.25-R | Eaton | 0.29 $ | 1000 | FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5... |
| BK1/TDC10-60-R | Eaton | 1.53 $ | 1000 | FUSE GLASS 60MA 1000VAC 3... |
| BK1608LL431-T | Taiyo Yuden | 0.01 $ | 8000 | FERRITE BEAD 430 OHM 0603... |
| BK1/TDC10-3-R | Eaton | 0.53 $ | 1000 | FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB ... |
| BK1/ABC-5RX-R | Eaton | 2.14 $ | 1000 | BUSS SMALL DIMENSION FUSE |
| BK1005LL330-T | Taiyo Yuden | -- | 1000 | FERRITE BEAD 33 OHM 0402 ... |
| BK1608LM182-TV | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FERRITE BEAD 1.8 KOHM 060... |
| F3001/4 BK103 | Alpha Wire | 12.54 $ | 26 | HEAT SHRINK TUBE 1/4 BK 4... |
| F221V2IN BK105 | Alpha Wire | 64.11 $ | 1000 | HEAT SHRINK TUBE 2" BK 5X... |
| BK1/GMA-15-R | Eaton | 0.29 $ | 597 | FUSE GLASS 15A 125VAC 5X2... |
| BK1/TDC10-20-R | Eaton | 0.53 $ | 1000 | FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB ... |
| BK1/MCRS375MA | Eaton | 0.0 $ | 1000 | FUSE BOARD MNT 375MA 125V... |
| BK1005HM121-T | Taiyo Yuden | -- | 20000 | FERRITE BEAD 120 OHM 0402... |
| 6715S BK190 | Alpha Wire | 2.77 $ | 1000 | HU SOLID 18AWG BLACK 25K'... |
| BK1/GMD-500-R | Eaton | 0.29 $ | 1000 | FUSE GLASS 500MA 250VAC 5... |
| BK1/S500-400-R | Eaton | 0.32 $ | 1000 | FUSE GLASS 400MA 250VAC 5... |
| BK1/GMD-200-R | Eaton | 0.39 $ | 1000 | FUSE GLASS 200MA 250VAC 5... |
| BK1/A304-2A | Eaton | 4.83 $ | 1000 | FUSE 2A 1000PC BUSSMANN |
| BK1005LL121-TV | Taiyo Yuden | 0.01 $ | 1000 | FERRITE BEAD 120 OHM 0402... |
| BK1005LL220-TV | Taiyo Yuden | 0.01 $ | 1000 | FERRITE BEAD 22 OHM 0402 ... |
| BK1/GMA-125-R | Eaton | 0.64 $ | 396 | FUSE GLASS 125MA 250VAC 5... |
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 3.15A 125VAC/VDC
FUSE BOARD MNT 350MA 125VAC/VDC
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL
BK1/S500-1.6-R Datasheet/PDF